Čtení o hradech, zámcích a městech
Eduard Petiška
V jediném svazku se sešly dvě mimořádně úspěšné knihy (Čtení o hradech a Čtení o zámcích a městech), v nichž autor barvitým vyprávěním provází čtenáře českou historií, skutečnými událostmi i bájemi a pověstmi, které se váží k hradům z doby rytířské, časů Přemyslovců, Lucemburků, husitů i pozdějších. Začteme se do dějů doby rudolfinské, historek o slavných alchymistech, pověsti o Petru Vokovi a pětilisté růži, o popravách vzbouřenců či bitvě na Bílé hoře, o třicetileté válce, Valdštejnovi - až do novověku, kdy v půli 17. století vypukl strašný mor a došlo ke vzbouření hladových sedláků. I v době největšího temna však autor vidí paprsky světla. Eduard Petiška, osvědčený vypravěč bájí, pověstí i pohádek, svou krásnou knihou říká, že nejsme sami, že patříme kořeny k našim předkům a neseme v sobě navěky jejich nejlepší odkaz. Proto bychom měli znát vlastní historii, tak jako jednou naši potomci by měli vědět, čím jsme žili dnes my.... celý text
Přidat komentář
Tajemná a historická akniha mne velmi bavila, protože mám ráda toto téma z prostředí hradů a jejich panovníků. Nejvíce se mi líbí období Karla IV. Doporučuji dospělým pro připomenutí historie a mladým pro lepší vztah k naší krásné vlasti s bohatou historií.
Sice jsem očekával něco jiného, ale i tak mě kniha hodně bavila. Sestává povětšinou z krátkých kapitolek, kdy jsem si dal jednu dvě před spaním.
Čekal jsem, že to bude o jednotlivých hradech, zámcích. Vždy nějaká historie a zajímavost. Jedná se ale vlastně o pověsti od prvopočátků českých zemí až po 18. století. A spíše než na ty profláklé pověsti se kniha zaměřuje na lokální povídačky. Odtud ty hrady, zámky a města.
Poslouchala jsem jako audio v příjemném podání Josefa Somra a Miroslava Táborského. Ráda si čas od času přečtu nebo poslechnu tyto staré pověsti a příběhy z naší dávné minulosti - krásně přiblíží život v oněch dobách, který měl svá velká úskalí, své radosti, svá tajemství, hrdiny, zbabělce, intrikány a podrazáky, jak tomu je ostatně i dnes.
Vždycky když se vydávám na nějaký zámek nebo hrad..mrknu do téhle knížky jestli se k němu nevztahuje nějaká zajímavá legenda, která by ve mně vzbudila ještě větší zájem zámek prozkoumat. A skutečně...většinou tu najdu něco co mě zaujme
Posloucháno jako audiokniha 2hod 15min a přednesem Miroslavem Táborským a Martinem Stránským, který dával těmto pověstem ten správný šmrnc. Jde o soubor 10 pověstí a nedá se říct, že by mě některá z nich vysloveně nebavila, dokonce z některých i mrazí, když jste třeba na některých místech byli v rámci výletu. Co se mi líbilo bylo to , že se mezi sebou v pověstech pánové střídaly, tím pádem každý jich odvykládal 5. Moc dobře se jejich hlasy poslouchají a doufám, že spolu ještě něco vydají. Škoda jen, že je těchhle povídek ve světě audioknih tak málo. Nemá asi smysl se o každé povídce rozepisovat ale daleko lepší je vám ji doporučit k poslechu.
Tak tohle je prostě legendární dílo pro všechny, kteří mají rádi naše hrady , zámky a hlavně hostorii. Za mne 5*, jakožto kastelán zámku, někteté příběhy či části knihy užívám dodnes, aby turisté a návštěvníci pochopili a poznali naši hostorii.
Moc hezky udělaná kniha pro každého,kdo má tuto literaturu rád.Já jí využívám hlavně pro svojí vnučku,protože jí to baví a neustále se něco ptá a zjišťuje.Takže jí nemám ani v knihovně,ale ve stole,protože jí neustále vyndavám,když něco spolu probíráme.
Tuto knihu jsem koupila jako dárek a po té, co jsem jí sama přečetla, jsem šla koupit jiný dárek a knihu jsem si nechala.
Zbožňovala jsem jako malá tuto knihu - kvůli obrázkům a hlavně pro tu úžasnou rozkládací mapu! Nádhera. (mám doma knihu z r. 1971)
Štítky knihy
tajemno Morava pověsti Karel IV., král a císař, 1316-1378 Habsburkové Přemyslovci tajemství panovníci Čechy Lucemburkové České knížectví historické romány hrady a zámkyAutorovy další knížky
2005 | Staré řecké báje a pověsti |
1975 | Birlibán |
1996 | Alenčina čítanka |
1986 | Příběhy tisíce a jedné noci |
1987 | Anička a básnička |
Tak jsem díky panu Petiškovi otevřela pomyslnou bránu minulosti a ponořila se do jeho vyprávění českých pověstí počínajíc Krokem, konče zbojnickými časy - Ondrášem.
Ondráš je mi zvlášť blízký, protože patřil do mého kraje. Pověsti a vyprávění o hrdinské minulosti naší země vnášely vždy do temného času světlo, útěchu, hrdost a odhodlání vytrvat. A to všechno vede člověka k zamyšlení, zda i příběhy z naší doby, které budou jednou staré a zachytí se na tváři krajiny, obohatí něčím příští generace, ale to už záleží jen a jen na nás. Pan Petiška je pro mě Pan Spisovatel a kniha, kterou jsem si přečetla je opravdu nádherná svým zpracováním. Hodnotím všemi pěti.