Čtvrtý obratel aneb podvodníkem proti své vůli
Martti Larni
Nejúspěšnější zatím dílo M. Larniho, známého u nás už satirickým románem Ve znamení Panny. S humorem a sžíravou ironií líčí osudy finského přistěhovalce, novináře a učitele, jenž v kolotoči amerického života vystřídá řaduzaměstnání od "zázračného lékaře" po virtuosa na hřeben. Poznává povrchní a často až bláznivou tvář té Ameriky a těch Američanů, mužů i žen, kteří se ženou jen za dolary a ochotně sednou na vějičku i sebenesmyslnější reklamě.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1963 , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a uměníOriginální název:
Neljäs nikamaeli veijari vastoin tahtoaan, 1957
více info...
Přidat komentář
Vtipná satira o hledání amerického snu. Jste-li Amerikou okouzleni a věříte, že každý, kdo tvrdě pracuje může zemřít jako multi-milionář, není tato kniha pro vás.
Byla napsána v 60. letech a pochopitelně odráží svou dobu.
Celkem zajímavá knížka, obsahovala pár humorných momentů.
Moc nezaujala, ale nebyla také vůbec špatná.
Omlouvám se, teďˇ jsem našla své poznáky ke knize:
Satira, KARIKATURA AMERICKÉHO ZPŮSOBU ŽIVOTA, KDE OD PÁDU KE VZESTUPU A ZPĚT JE VELMI BLÍZKO.
Hlavní hrdina sem jede z Finska, kde je neúspěšný novinář. Zde se stává úspěšným léčitelem páteře, pak během pár dní manželem, ale americké manželství mu nevyhovuje a brání se i tomu, aby byl pojištěn na vysokou částku. Jeho manželka už na tom několikrát vydělala.
Legrační. Hodně zajimavých výroků. Ale takové americky bláznivé. Trochu připomíná Forista Gampa.
Četla jsem v listopadu 2009. Podle mých poznámek:
Dobře se čte.
Ale žádné další poznámky jsem si bohužel nenapsala.
Citát:
"Nejlepší část každého rodokmenu se vždy již nachází pod zemí."
"Měl odjakživa sklon k pesimismu. Ze dvou zel si většinou volil obě, z preclíku měl mnohdy jenom díru a místo ořechu na něho často zbyla jenom prázdná skořápka."
"Mnoho lidí věří v Boha, ale je jen málo takových, kterým věří Bůh."
Skvělá satira moderní společnosti. Působení reklamy, vnucované ideály krásy a s tím spjatá ztráta individuality... a mnoho dalšího. Je to psané tak lehce a s nadsázkou a přece je v tom tolik k zamyšlení.
Za mě výtečná kniha.
Tak tohle je fakt hnus fialovej. Neříkám, že to není občas vtipný (třeba staříkova první návštěva u chiropraktika je dost povedená), ale celkově je to prvoplánová sovětská protiamerická propaganda zastřená jménem "pokrokového" finského spisovatele (tak se za minulýho režimu říkalo komunistickejm psavcům ze západu). Mmch, Jan Bubla to přeložil nikoli z finského originálu, ale z pozdějšího sovětského vydání. Asi netřeba dalších komentářů.