Curyšské axiomy
Max Gunther
Kniha je překladem populárního světového bestselleru The Zurich Axioms. Autor, Max Gunther, patřící do rodiny švýcarských finančníků, která se investováním na finančních trzích již desítky let aktivně zabývá, v ní poprvé shrnul legendární pravidla curyšských axiomů v písemné podobě a nabídl je tak i laické veřejnosti. Jedná se o souhrn určité filosofie, kterou se špičkoví bankéři ve své profesi řídí. Ve dvanácti velmi zajímavě a čtivě popsaných axiomech budete moci sami na vlastní kůži pocítit, jakým směrem se myšlení těchto lidí ubírá a jakými pravidly se řídí ve svém rozhodování přední švýcarští bankéři a investoři.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2008 , ImpossibleOriginální název:
The Zurich Axioms, 1985
více info...
Přidat komentář
Tutu knihu jsem vzal do ruky díky zajímavě znějícímu názvu "Curyšské axiomy" a ačkoli jsem od ní nic nečekal, hodnotím ji jako jednu z nejlepších knih o investování. Není to kniha, která by jako např. Inteligentní investor poskytovala návody jaké akcie vybrat, je to spíš taková filosofie úspěšného spekulanta, popisuje základní chyby lidí vystavujících se riziku akciového trhu, forexu, pokeru nebo částečně i rulety.
Kniha uvádí základní principy vedoucí k úspěchu v komplikovaném světě financí a spekulace. Spíše než konkrétní návod, obsahuje fundamentální pravidla, kterými by se měl člověk řídit, pokud se rozhodne rozmnožit své jmění prostřednictvím investic. Jednoznačně nejlepší odborná kniha (zde jsem na pochybách, zda-li se Curyšské axiomy dají označit za odbornou knihu) s finanční a spekulační tématikou, kterou jsem četl.
Kniha mě dost zklamala. První cca 3/4 mi přišly dost mimo, a zejména pro začínající investory až nebezpečné. Poslední 1/4 je lepší, a snad i je dobré si ji přečíst, ale Ameriku v ní rozhodně neobjevíte. Jinak knize moc nepomáhá překlad, který místy patrně obsahuje logické chyby a nerespektuje obvyklé ekonomické české názvosloví. Taky uváděné příklady mi přišly dost extrémní a styl psaní až poněkud manipulativní, aby donutil čtenáře souhlasit bez výhrad s předkládanými názory. Ačkoliv ty si samy někdy protiřečí. Neumím posoudit, do jaké míry autor trhu rozumí, a jen myšlenky né moc šťastně formuloval, a do jaké míry jde jen o tlučení prázdné slámy ve snaze vytáhnout z lidí peníze za knihu.
Na rozdíl od autora si nemyslím, že vůbec nic nelze předvídat, ani že gembling je stejný jako investování. Ale kniha mi snad pomohla lépe nahlédnout do mysli lidí, kteří se snaží zbohatnout na dailytradingu s vysokou pákou, s shortováním či podobných hazardérů, kteří to zkouší v hernách. Celkem mě překvapilo, jak často autor zabrousil do vod sběratelskách (starožitnosti, filatelistika, umění), ale nic se o nich nedozvíte. Kniha by mohla svádět k nezdravému fatalismu, že je jedno do čeho investujete, protože všechno může jít nahoru nebo dolů, a tím k rezignaci na přiměřenou opatrnost. Není mi blízká představa chápání hazardních her jako investice. Jsem názoru, že co je dělí je právě míra rizika a jakás-takás předvídatelnost, kdy vidíme alespoň trochu o krok či dva před sebe.
Rozhodně to není kniha, o které bych řekl, že by měla patřit do povinné četby. Spíše bych řekl, že pokud se tématem zabýváte, a nemáte zrovna co jiného na práci, není špatné si ji přečíst, pokud se jí nebudete snažit doslovně řídit. Začínající investory bych před ní naopak spíše varoval.
Pokud si přečtete historii burzovních bublin a krizí za posledních pár set let, nebo vzpomínky nějakého velmi starého úspěšného investora, případně dobový tisk z minulých krizí, pravděpodobně vám to dá víc. Lidé jsou alespoň částečně předvídatelní, a v některých oblastech i docela dobře - proto existují behaviorální vědy, nebo třeba marketing.