Ďáblický hřbitov
Michal Louč
Ďáblický hřbitov v Praze – významná památka architektonického kubismu a místo silně spojené s historií druhého a třetího odboje – má více než stoletou historii. Publikace, kterou držíte v ruce, se věnuje převážně tamnímu společnému pohřebišti z let 1943–1961. Sem byly tajně ukládány ostatky odpůrců a obětí nacistického a komunistického režimu, např. Alfréd Bartoš a Jiří Potůček z výsadku Silver A, umučený kněz Josef Toufar, politická vězeňkyně Zdena Mašínová, popravený poslanec Stanislav Broj a mnozí další. Paradoxně se tam však nacházejí i někteří představitelé a spolupracovníci těchto režimů nebo kriminální vězni. Na ďáblickém společném pohřebišti, jehož existence měla zůstat veřejnosti navždy utajena, se přestalo pohřbívat právě před šedesáti lety.... celý text
Přidat komentář
Kniha je něco mezi studií a diplomovou prací. Je zde spousta nových informací a zároveň popsána spousta bílých míst, které by se měli zpracovávat. Přijde mi to jako jakési shrnutí toho co víme a položení desítek nových otázek z dotazem, zda se toho někdo nechopí. Co mě mrzelo, bylo, že kapitola o období protektorátu byla shrnuta na minimum, aby mohla být zvýrazněna kapitola po roce 1948. Bohužel to je typické pro USTR, který se věnuje převážně období po roce 1948 a období protektorátu jen z povinnosti.
Autorovy další knížky
2021 | Vězení jako zrcadlo společnosti |
2009 | Českoslovenští političtí vězni |
2021 | Ďáblický hřbitov |
Okolo Ďáblického hřbitova jezdím pravidelně autobusem a tak mne zajímala historie tohoto místa. Tato publikace je myslím ideální, protože shrnuje to nejzajímavější z dějin tohoto hřbitova. Určitě bude stát za to podívat se i za tu nezvyklou kubistickou zeď a snad i položit květinu na pietní místa obětí totalit.