Ďáblova cesta
Robert Bryndza
Kate Marshallová série
< 4. díl >
Neopatrnost při každodenním ranním plavání přivede Kate Marshallovou až do nemocnice, kde potká Jean Julingsovou. Ta jí vypráví srdcervoucí příběh, jak se před jedenácti lety během táboření na místě zvaném Ďáblova cesta ztratil její tříletý vnuk Charlie. Kate, ještě otřesená z toho, že se málem utopila, souhlasí, že se s Tristanem Harperem případu ujmou a pokusí se zjistit, co se tehdy mohlo stát. Když se Kateina a Tristanova detektivní agentura začne událostmi té osudné noci zabývat, zjistí, že Jean má problematickou minulost, a navíc jim neříká úplnou pravdu. Co se tehdy na Ďáblově cestě uprostřed vřesovišť a bažin stalo? Byl Charlie unesen? Nebo spadl do řeky, která mizí v Ďáblově rokli? Když Kate a Tristan zjistí, že sociální pracovnice, která se tehdy o Jean a její dceru Becky zajímala, byla nalezena brutálně zavražděná krátce poté, co Charlie zmizel, budou muset přehodnotit vše, co si do té doby o případu mysleli…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2023 , CosmopolisOriginální název:
Devil's Way, 2023
více info...
Přidat komentář
Jasné, přehledné, pochopitelné. Jsem si jistá, kde se v příběhu právě nacházím. Je jasné, že se objeví něco nečekaného, ale očekávám to. Je úleva číst příběh s jasnou strukturou, charaktery hlavních aktérů, nabízející linku, po které se vydat. Kate je mi sympatická, mám ji ráda, včetně jejího kolegy Tristana. Detektivka má skvělé a překvapivé rozuzlení, které jsem tentokrát i trochu očekávala a zcela výjimečně tušila dopředu.
Nevím, jak Bryndza přispívá k mému intelektuálnímu rozvoji, ale jeho knihy mi bezvadně pomáhají vyčistit hlavu od celodenních zážitků a před spaním úplně vypnout. A protože nehodnotím momentální vliv Kromaňonce na rozvoj moderních technologií, ale jen míru a výši radosti ze čtení, musím hodnotit nejvýš.
Audiokniha skvělá.
Životní trauma co ničí svědomí chce rozhřešení.
Tak pátráním se soukročka dostávají do labyrintu nejen vztahových dramat, ale i do míst ďábelské cesty. Ďábelskou pastí je bažina spolu se stromem skřítků, což je vybraný, rodinný, výletní cíl, tragédii se nedá zabránit, neboť bychom si nepočetli.
Očekávání může být nadějné, výsledky mohou být srdcebolné, šťastné i zdrcující.
Má to i hloubku, což je dobře, protože poučení z problémů druhých je pro život varovné.
Martin Stránský s perfektním výkonem si to vyloženě užíval. Bravo.
Uff, byl jsem poměrně zklamaný. Neustále popisování krajiny, interiéru a osob mě unavovaly, samotný příběh by se vlezl do 100 stran. Tématika nebyla špatná, ale strašně zdlouhavá, táhlo se to jak turecký med.
Je to můj oblíbený autor, ale tohle dílo bylo zatím nejslabší.
Další setkání s pro mě oblíbeným spisovatelem, příběh byl zajímavý, poutavý, jestli to nakonec dopadlo dobře nebo ne, nechám na každém z vás. Za sebe můžu napsat, že i když u mě vede série s Erikou, pokud budu mít příležitost přečíst si další příběh od Kate a Tristana, určitě ji využiji.
Čtivá detektivka s předvídatelným koncem, což mi trochu vadilo. I tak jsem se ale bavila, líbila se mi hlavně skvěle popsaná příroda a místa příběhu. Dalšího Bryndzu si určitě přečtu.
Kate s Tristanem řeší zajímavý případ a postupně ho rozplétaji. Konec je zdánlivě šťastný, ale zároveň těžký pro celou rodinu.
Skvělá audiokniha v podání Martina Stránského.
Paráda. Příběhy s Kate se mi dobře čtou :).
Na začátku se ztratí tříletý klučina, jehož babičku to roky trápí.
Příběh má od určité chvíle předvídatelný konec, nebo alespoň já jsem zjistila, "jak to je" o něco dřív. Ale stále jsem byla zvědavá na cestu, kterou se autor vydal.
Nevybočuje nijak z této detektivní řady. Po letech se pátrá po ztraceném chlapci. Vycházejí najevo různé chybičky v životě dotčených rodin a také další mrtvolky. Hodnotím jako poctivou detektivku, bez zvláštních výšin ani hloubek. Pro mne je zde zvláštní prémie v popisech krásné přírody Dartmooru, který jsem kratince navštívil.
Na Bryndzových krimi je najlepšie to, že keď ich už raz vezmem do rúk a začnem čítať, nedajú sa odložiť. Vyhovuje mi na nich všetko, štýl písania, dobrý dej, zápletka, jednoduché postupy, aj sem-tam súkromný život postáv, všetko stručne, jasne v krátkych kapitolách... Ani Diablova cesta nie je iná, a aj do čitateľskej verejnosti už preniklo a zakotvilo, že zlé a aj tie najhoršie veci sa dejú aj deťom, tým viac človeka poháňa v čítaní viera v nejaký ten happy end. V tomto románe je to koniec tak trochu cez slzy a s horkou pachuťou v pamäti.
Tým, ktorí Bryndzu ešte nečítali, nedá sa povedať iné, len - šup šup do toho.
Z knihy mi bylo úzko.
Posledních padesát stran jsem se modlila, ať už to utrpení skončí a já to rychle dočtu.
Asi nejlepší příběh s Kate Marshall.
4,5/5
(SPOILER)
Pred pár rokmi, keď som okrem kníh občas zapla aj televíziu, som mala v obľube televíznu stanicu ID. Bola tam epizóda zo seriálu nezvestných detí, kde pri stanovačke zmizlo dvoj alebo trojročné dieťa. Na stanovačke boli s dieťaťom rodičia, čiže mama a otec a chlapcov pradedko. Hneď v úvode knihy ako som si prečítala prvé riadky, mi v mysli vyskočil tento príbeh. Aj som prípad nezvestného chlapček googlila, no absolútne nič mi nenašlo, tak som dosť sklamaná, že vám neviem objasniť, o ktorý príbeh oresne ide. Mám ho však v čerstvej pamäti a príbeh nezvestného chlapca v Amerike bol neobjasnený, aj ním zostal, aspoň čo si pamätám z posledných informácií. Neviem, či sa Robert Bryndza inšpiroval týmto alebo iným príbehom, prípadne sa zobudil z večera do rána a napadlo mu napísať niečo takéto. Ja som veľmi rada, že Robert napísal knihu Diablova cesta a že zvolil hlavnú zápletku a vyšetrovanie prípadu, ktoré zvolil. A to z jednoduchého dôvodu- nielen ja, ako obyčajný divák televízneho programu, ale aj zainteresovaní ľudia, príbuzní a známi nezvestných osôb majú nádej, že aj roky odložený, či nevyriešený prípad, sa môže objasniť.
Stačí na to Kate Marshallová…
Po mojom dlhom úvode sa ale pozrime na zúbok samotnému príbehu,ktorý sa ukrýva v knihe Diablova cesta. Robert Bryndza prišiel už so štvrtým pokračovaním série o súkromnej detektívke, bývalej policajtke, Kate Marshallovej. Ja som počúvala audio knihu Kanibal z Nine Elmes (v slovenskom preklade ako Deväť brestov),prvá kniha s hlavnou hrdinkou Kate, a to bolo vlastne moje prvé stretnutie s autorovou tvorbou. Bola som nadšená a verila som, že rovnako tak budem spokojná aj s touto knihou. Síce Bryndza píše knižné série,myslím si, že nie je nevyhnutné čítať všetky knihy chronologicky. Napríklad ja som čítala prvý a štvrtý diel. Sú tam,samozrejme, spojitosti z osobného života Kate aj jej asistenta v súkromnej detektívnej agentúre, Tristana, alebo sú útržkovito spomenuté prípady z predošlých kníh,ale určite nebudete zo stručných informácií dezorientovaní a hovoriť si “koľká bije?.
Autor originálne spojil zmiznutie chlapca a jeho prípad s tým, ako sa dostal ku Kate. Žije totiž na pobreží, každé ráno plávala v oceáne a rovnako tomu bolo aj v úvode knihy, pričom sa v dôsledku nešťastnej súhre náhod ocitla v nemocnici. Práve tam sa stretla so starou mamou nezvestného chlapca Jean.
Veľmi sa mi páči ako Bryndza vyskladá rôzne charaktery a pohnuté osudy postáv. Nikto nie je dokonalý, každý si prežil to svoje. Jean, rovnako ako Kate, nie je výnimka, a teda bola riadne životom skúšaná žena. Od mala žila v detskom domove a našla si priateľa pijana a násilníka,mala dcéru, ktorú vychovala ako slobodná matka. Väčšinu svojho života nebola ukážkovým rodičom, no chcela to vynahradiť najmä starostlivosťou o vnuka. Po tom, čo sa po chlapčekovi zľahla zem, jej dcéra Jean stratu syna nezvládla, podľahla drogám a neskôr spáchala samovraždu, takže Jean si naozaj vytrpela svoje.
Bryndza sa číta perfektne. Krátke kapitoly spolu s napätím z vyšetrovania a ponurou atmosférou, ktorú dokáže autor opísať, vám navodí zimomriavky počas čítania a nedovolí, aby ste knihu pustili z rúk. Ja som ju popri povinnostiach prečítala za dva dni a po celý čas som mala stiahnutý žalúdok, či Kate príde záhade na koreň.
Bolo až k neuvereniu, k akým pochybeniam došlo počas vyšetrovania zo strany polície a žasla som, aké spojitosti a dôkazy našla Kate s Tristanom. Sú skvelý tím a ich náhodné objavy gradovali počas celého deju. Napríklad neobjasnenú vraždu, ktorá bola s príbehom zmiznutého dieťaťa spätá, a pritom si ju nikto s nezvestným chlapcom nespojil.
Ja nemôžem inak, ako dať knihe plné hodnotenie, pretože Kate s Tristanom mi boli sympatický od začiatku, rovnako tak autorove opisy, ktore navodili tú správnu trillerovskú atmosféru, jednotlivé prepojenia a dôkazy postupne zapadajúce do seba ako dieliky skladačky… proste, ako celok sú Bryndzove knihy úžasné. Nedám na ne dopustiť a už teraz netrpezlivo vyčkávam, s čím novým/ ďalším autor príde.
(SPOILER)
Jedná se o čtvrtý díl série o soukromé detektivce Kate Marshallové a druhý, který jsem od autora četla.
Bryndza píše svižné, čtivé a policejně-detektivní postupy popisuje velmi zajímavě. Ďáblova cesta není výjimkou. Přestože rozuzlení tohoto případu nebylo velkým překvapením, nemohla jsem knihu odložit. Stejně jako v předchozích románech vytváří Bryndza svými popisy pocit, že jste prostě tam. Dokázala jsem si představit velmi živě většinu míst, kam nás zavedl.
Kate je bystrá, schopná, silná, ale i zranitelná ženská postava, a to i přes své dřívější životní potíže. Tristan, její někdejší výzkumný asistent, roste v cenného partnera. Tyto postavy mě baví. Jakože moc.
Přestože je kniha součástí série, myslím, že může dobře fungovat i samostatně. Tato série spolu s příběhy Eriky Fosterové od Bryndzy jsou obě na mém seznamu musíš prostě číst. Milovníkům dobrých detektivek doporučuji.
Fajn děj, až na to, že rozlousknutí případu nepřineslo zas tolik radosti všem zúčastněným.
Těšila jsem se na další díl této série a kniha nezklamala, přečetla jsem ji během chvíle, nemohla jsem se odpoutat.
Štítky knihy
detektivní a krimi romány lesy bažiny, mokřady, močály kempy a tábořiště farmy, hospodářství kriminální thrillery zmizení dětí
Autorovy další knížky
2016 | Dívka v ledu |
2017 | Noční lov |
2019 | Kanibal z Nine Elms |
2018 | Do posledního dechu |
2017 | Temné hlubiny |
Velmi dobře se mi to četlo. Přiznám se, že tentokrát jsem tak trochu tušila, kdo zatím je. Ale to nevadí , výborně jsem se bavila.