Dalajlámova mačka
David Michie
Dalajlamova kočka série
1. díl >
Malinkého mačiatka, ktorému hrozí nešťastný osud, sa ujme samotný dalajláma. V jeho prítomnosti múdre zvieratko zisťuje, ako naplniť dve základné túžby všetkých živých tvorov: byť šťastný a vyhnúť sa utrpeniu. Postupne sa himalájske mačiatko učí, ako sa nenechať ovládať emóciami, ako si zachovať bdelú myseľ, ako pristupovať ku každodenným problémom, ako využiť prítomný okamih k vytváraniu lepšej budúcnosti a akú moc majú v našom živote láska a súcit. Zábavný a zaujímavo napísaný román v sebe nesie posolstvo, ktoré môže urobiť šťastnejším každého z nás. Dokazuje, že snaha žiť ako lepšia bytosť prospeje každému – a nie je (len) pre mačku.... celý text
Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: 2014 , SynergieOriginální název:
The Dalai Lama, 2012
více info...
Přidat komentář
Velmi milá kniha a čtení... Poklidné zamyšlení nad smyslem života, nad obyčejnými starosti a problémy, které si vytváříme sami ve své mysli. Vše popisované z pohledu kočky, tedy tvora, který je veskrze náladový, vždy dělá pouze to, co sám chce a rozhodně se nenechá nikým omezovat. :-)
Krásný příběh, díky kterému jsem se začala zamýšlet nad věcmi, nad kterými jsem se dříve nezamyslela. Základy buddhismu prezentuje nenásilnou formou.
(SPOILER) Taký milo a naivne napísaný úvod do budhizmu pre dummies. Na letnú dovolenku ideálne čítanie. Stačí sa pridať k budhistom a všetko v živote dopadne dobre. Aj cica sa prestane prežierať a skočí oveľa lepšie, než tá od uja Schrödingera... Len mi vŕta hlavou, keďže navyše prestala zabíjať myši ani sa už nestará o srsť, či je to vôbec ešte mačka, alebo jeho svätosť Dalajláma stvoril pomocou svojich mantier, ktoré nad ňou recitoval, nový živočíšny druh. Či chce autor vážne tvrdiť, že by niekto recitovaním mantier nad mačkou a osobným príkladom dosiahol to, že nezabije myš, ktorá sa jej pripletie pod nohy (a pritom je tá mačka zdravá, mladá a neprežratá)? Tak to by som naozaj veľmi rád videl...
Kniha, která by se do obsahu dala nazvat "motivační studnicí budhismu", ale má své hluboké myšlenky, které se dají použít v rámci jakéhokoliv náboženství obecně. Každý chce být šťastný a žít spokojený a naplněný život. Jestli někteří vidí budhismus jako strůjce této představy, proč ne. Kdo jsem já, abych soudila, že? Co mě na knize překvapilo je, že toto náboženství nelze vnutit. Tak se k tomu stavil i samotný Dalajláma, který se nesnažil každého jednotlivého návštěvníka či kohokoliv, s kým se setkal, "nutit" do budhismu. Omlouvám se, ale moje zkušenost s křesťanstvím byl pravý opak - nemyslím si, že nutit někoho do jeho vlastního přesvědčení, když ten druhý to nesdílí, není správný postup v ničem. Nejen v náboženství. A tady jsem byla ráda, že se to nestalo. Ba právě naopak, Dalajláma sám upozorňoval na to, že náboženství je víra a on nemá právo říkat, která víra je ta správná. Přesto není kniha pro mě ničím novým. Určitá originalita tu je - kniha je přeci jen vyprávěná z pohledu kočky a ne lidmi, ale celkově je kniha určená spíše jiné kategorii. Nelituji, že jsem knihu přečetla, ale nemyslím si, že se k ní někdy v budoucnu vrátím.
Dalajlámova kočka... k těmto knihám se vracím opakovaně, je v nich budhistická moudrost věků kouzelně namíchaná s modrostí a pohledem na svět kočky. V dnešní uspěchané době, orientovaní na moc a peníze je to oáza klidu a pohlazení duše.
Milé a naučné. Opět čtené v angličtině.
"Všichni čelíme stejné volbě, když se zabýváme problémy. Nežádáme o ně. Nechceme je. Nejdůležitější je však způsob, jakým se s nimi vypořádáme. Pokud jsme moudří, největší problémy mohou vést k největším poznatkům."
(Překlad z angličtiny)
Čtení které pohladí a budete u něj vrnět. Poslouchala jsem jako audioknihu , poslouchala jsem dlouho , vždy před usnutím a za chvilku už jsem spala. Pohádkové vyprávění....Načtené Ivankou Jirešovou , moc příjemné. Milé .
Moje kotěcí já zaplesalo. Je to moc pěkně, jednoduše pojato. A v jednoduchosti je v tomto případě krása. Příběh je to roztomilý, s takovým tím humorem, který má rád zrovna i Dalajlama. Zhltla jsem to za den, což odpovídá lehkému pojetí. Doporučuji rozhodně milovníkům koček a lidem, kteří případně o Buddhismu nic nevědí, ale jsou zvědaví.
Z knihy jsem nadšená. Jak už název napovídá, celý děj vypráví kočka, která sdílí dům se samotným Dalajlámou. Díky tomu vyslechne mnohá a snaží se buddhistické učení sama aplikovat do svého života. Nenásilnou formou se tady tedy dozvídáme učení i střípky ze života Dalajlámy. Jelikož miluju kočky, můj zážitek byl tím ještě umocněný. Určitě knihu moc doporučuji, možná nejvíc začátečníkům, kteří s tímto druhem seberozvoje teprve začínají.
Jedna kniha ze "škatulky motivační". Moudra nám jsou předkládána pomocí kočky. Nic mě nepřekvapilo, proto jen 3 hvězdy.
Milá a pohodová knížka, myšlenky z budhismu jsou zde podávány tak, jak jsou budhisty vnímány, v podstatě jako cesta k sobě samému a osvobození od toho, co nás myšlenkově svazuje, s cílem dosáhnou spokojenosti. V knize jsou podány nenásilnou formou v rámci příběhu. odpočinková četba.
Pěkný příběh o životě kotěte a myšlenky o buddhismu jsou zajímavě interpretovány, I když mě úplně neoslovily
Kniha mě pobavila, jemně popostrčila a dodala energii v šedivých dnech. Je psána s humorem a laskavostí. Najdete v ní příběh, napětí, zlo i dobro, které vždy zvítězí, jako je tomu v pohádkách. Ale na rozdíl od nich s návodem jak toto "zlo" překonat a s vysvětlením kde se bere a proč se s ním musíme setkávat. Základní myšlenky budhismu jsou začleněny do příběhu a krásně do něho zapadají. Co kdybychom do svého života začlenili jednu jedinou z nich?
Jako velké milovnici koček mi připadalo zajímavé, že příběh byl vyprávěn právě kočkou. Ale hluboká moudra, která vyprávění provázela, ve mně vyvolávala dojem "poučné literatury". Přestože jsem se o budhismus nikdy přímo nezajímala, použitá moudra byla pro mě naprosto přirozená, nedozvěděla jsem se nic nového. Vhodné by to bylo snad pro mládež. Kromě pozitivních myšlenek tam byly podle mě i negativní - velmi mi vadí, když se někdo snaží předělat přírodu tak, jak by se to líbilo jemu, např. že šelmy nemají lovit, aby nikomu "neubližovaly"...
Koketujete s buddhismem? A máte rádi kočky? Tahle kniha je pro Vás!
Jeska neboli Její Svátost kočka píše knihu o tom, jak vyrostla v buddhistickém klášteře. Její Svátost jí zachránila z ulice jako malé kotě a ona mu je od té doby dobrou společnicí. Jako kočka má možnost vyslechnout příběhy, které jsou směřované původně pouze Dalajlámovi, ale poví je jen nám čtenářům, nikomu jinému. Je to milá kniha, která nemá tendence být infantilní, naopak. Obsahuje základy buddhistických moudrostí a vede k zamyšlení se nad sebou a svým životem. Kniha mi ležela dva roky v knihovně a když jsem se konečně odhodlala ji přečíst, byla jsem mile překvapená, jak dobře se čte a co všechno jsem z ní načerpala.
Štítky knihy
kočky buddhismus životní styl dalajláma vypráví kočka
Autorovy další knížky
2013 | Dalajlamova kočka |
2014 | Dalajlamova kočka a umění příst |
2015 | Kouzelník ze Lhasy |
2016 | Dalajlamova kočka a síla meditace |
2017 | Pes Jejího Veličenstva a jeho mise |
Dalajlámova kočka od Davida Michieho je kouzelný příběh, který vás vtáhne do světa plného klidu, moudrosti a jemného humoru. Kniha sleduje osudy malé kočky Jesky, zachráněné samotným dalajlámou, a její život v buddhistickém klášteře. Jeska se stává svědkem hlubokých rozhovorů a postupně objevuje tajemství vnitřního klidu a štěstí. Michieho vyprávění je plné laskavosti a soucitu, což čtenáře nenásilně vede k zamyšlení nad vlastními hodnotami a životní rovnováhou. Autor mistrně zachycuje kočičí povahu a propojuje ji s buddhistickými myšlenkami, což vytváří jedinečný a inspirativní příběh. Kniha je nejen duchovním průvodcem, ale i pohlazením na duši, které vám připomene, že každý den můžeme žít s vděčností a laskavostí.