Ďaleko od Moskvy
Vasilij Nikolajevič Ažajev
Román o stavbe naftovodu na Ďaľekom východe za Veľkej vlasteneckej vojny. V strede jeho deja sú sovietski ľudia-inžinieri, úradníci, šoféri, zvárači, komsomolci a robotníci, ako Batmanov, Košov a Beridze, ktorí chceli zbraňou brániť svoju krajinu priamo na fronte. Na rozkaz však museli odísť do vzdialených končín SSSR, aby tu vybudovali naftové potrubie z ostrova Tajsinu do bezpečných oblastí východnej Sibíri. V boji s prírodou a s časom sa zoceľujú charaktery sovietskych ľudí, ktorí si napokon uvedomia, že ich práca je tak isto dôležitá ako priamy boj s nepriateľom.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1952 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Далеко от Москвы (Daleko ot Mosky), 1948
více info...
Přidat komentář
Já to četl před mnoha lety jako patnáctiletý kluk. Tuhle knihu dostal někdo z rodičů v práci od závodního výboru k narozeninám. Doma jsem už neměl co číst, tak jsem sáhl i po této knize. Je to klasický budovatelský román socialistického střihu. Je to samé klišé, ale tenkrát se stejným stylem psalo i v novinách, takže nic překvapivého. No, dnes už bych to nečetl, je to nudné a nezáživné.
Knihu jsem přečetl před více než 15 lety jako student střední školy.
Skutečně se jedná o stavbě ropovodu kdesi na dálném východě. O válce se tam mluví jenom okrajově. Hlavní inženýr stavby ropovodu byl naštvaný, že ho strana přidělila do takového zapadákova na východě. Raději by totiž bojoval proti Němcům. Nicméně po příjezdu a seznámení s mnoha hrdiny - stavbyvedoucí, dozorci, hospodáři, obyčejní řidiči, uklízečky atd, se pustí do práce.
Ropovod je nakonec postaven s předstihem, i když se řešily zápletky typu: jak pozvednout morálku, jak náklaďáky s rourami pro ropu váznou v blátě a sněhu. Nejakčnější bylo, když japonský špion chtěl stavbu sabotovat, tak ho zastřelili. Daleko víc mi v paměti ale zůstala jedna svazačka, která do práce nenosila rukavice, protože to považovala za znak srabáctví - brát si pracovní rukavice do práce. Takže se hrdě hlásila ke svým zmrzačeným rukám.
Končí to tak, že hlavní inženýr odlétá do Moskvy hlásit, že splnil úkol a už nelituje, že nešel do války.
PS, je to ten typ knihy, kdy přečtete 50 stránek a zjistíte, že se děj nikam moc neposunul, protože na těch 50 stránkách se odehraje jenom stranická schůze, debata několika pochybovačů a rozpolcené myšlenky hlavního inženýra o smyslu a nesmyslu celého projektu. Takže předem upozorňuji, že je to trochu těžkopádná četba.
Štítky knihy
zfilmováno ruská literatura 50. léta 20. století Sibiř Sovětský svaz budovatelské rományAutorovy další knížky
1950 | Daleko od Moskvy |
1951 | Nové úspěchy sovětské literatury |
Obrázek vazby
https://ibb.co/jvtx8WX