Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166703/bmid_dama-s-kameliemi-5Hx-166703.jpg 4 1274 1274

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život. Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, který se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Melantrich

La Dame aux camélias, 1848

Databáze.knih
02.09.2024 4 z 5

Alexandre Dumas ml. "Protože jsem dosud věkem nedozrál k činnosti tvůrčí, spokojím se s přepisem slyšeného vyprávění. Ručím čtenáři za pravdivost tohoto příběhu, jehož všechny postavy kromě hrdinky dosud žijí." "Opakuji, že Markétin příběh je výjimečný, neboť kdyby byl obvyklý, nestálo by za to o něm psát."
Příběh nás přivádí do Paříže do roku 1847 do dražby nábytku a cenných kuriozit po smrti majitele, slečny Markéty Gautierové, půvabné dívky, dámy, kterou nikdy nespatřili s jinými květinami, než s kaméliemi. A právě dražba byla místem setkání autora s mladíkem Armandem Duvalem, jehož příběh nás vtáhne do života metresy, vydržované dívky, do příběhu lásky, lásky naplněné štěstím, ale i utrpením.

Nell.Montenegro
01.09.2024 5 z 5

Při prvním čtení zhruba před dvaceti lety jsem si užila příběh. Nyní při druhém čtení mi přišlo stejně zajímavé sledovat, jak se v průběhu let mění dobový obraz romantických hrdinů a osudové lásky. Obdobně pozoruhodné bylo sledovat poměry v tehdejší společnosti. Na jedné straně chudoba, na straně druhé přepych. Rozmazlení synáčci, kteří se stejně jako opovrhované kurtizány nechají vydržovat svými bohatými papínky a na jejichž skandály se nahlíží jako na samozřejmé hříchy mládí, protože doba, kdy se stanou ctihodnými muži dělajícími čest rodovému jménu, se teprve blíží.

Jako nejpůsobivější mi dnes přišlo zhruba posledních patnáct stran, kde se čtou dopisy, jež napsala Markéta a její přítelkyně, v nichž vidíme bolestný skon slečny Gautierové, reálné vědomí umírajícího, že smrt už klepe na dveře, umírání v samotě a bídě, kdy vám u dveří číhají věřitelé, kteří jen co natáhnete bačkory, rozprodají váš majetek, aby uspokojili své zájmy. Vážně smutný příběh (s jistými autobiografickými rysy).

A upřímně, některé věci zůstávají ve své podstatě stejné i po uplynutí téměř dvou set let od napsání textu, například zajímat se o druhého jen po tu dobu, po kterou vám z něj kyne prospěch, a spousta dalšího.

Runinka
25.08.2024

Příběh z Francie 1.pol.19.století,užívání si života, vydržování si kurtizán,a přesto i zde vznikla hluboká láska.

Araso
12.08.2024 3 z 5

Už jsem asi překonala dobu, kdy mě díla tohoto typu bavila. Přesto jsem knihu dočetla, protože za to stála.
Nicméně děj byl předvídatelný a trošku mě rušilo, že některé postavy byly pojmenovány jako vévoda N. nebo hrabě G... apod.

Gveeny
26.07.2024 5 z 5

Dáma s kaméliemi je velice smutná kniha, kterou jsem četla se slzami v očích. Není knihy, která by mne rozplakala jako tato… Poprvé jsem ji četla před více než 20ti lety a je to kniha, díky které jsem našla v četbě zálibu.

Talita1
21.07.2024 4 z 5

Dumas ml. je dobrý rozprávač a jednoduchú zápletku o láske mladíka ku krásnej kurtizáne podáva príťažlivým štýlom. Úvod bol trochu rozvláčny, potom to už bolo lepšie. Záver tvoria zase listy milenky, ktorými vysvetľuje svoje konanie. Čítalo sa to celkom dobre.

pedroK
20.07.2024 5 z 5

Lovestory. Ze začátku jsem nad oběma kroutila hlavou, on pošetilý, nezkušený mladíček, co se zakouká do šlapky, řečeno dnešním jazykem. Ona cynická, povrchní nána, uvyklá na přepych, na který si vydělá svým tělem. Ale jak čtete dál, rozeznívají se emoce..jeho přetrvávající, věrné, její odblokované,přemáhající racio. Závěr je silný a velmi dojemný. Umím si představit, že to mladý Dumas mohl napsat podle skutečného příběhu. I takový je život..byl.

intelektuálka
14.07.2024 5 z 5

Když tato kniha přibyla do mé knihovny, nedalo mi to a znovu jsem se ponořila do příběhu Markéty ....

A jak už mám slabost pro klasiku i francouzskou literaturu, musela jsem opět dát hodnocení nejvyšší, protože postava kurtizány zde vyznívá charakterem nesporně lépe, než společnost kolem ní ....

A velmi se mi líbil objektivní přístup autora .... protože tento příběh se opravdu mohl stát ....
Okouzlení přepychem .... oproti čistému citu ....

Znovu dílo, které mohu shlédnout v různých podobách .... a vždy mi přinese něco nového ...

Rozari
16.06.2024 5 z 5

Přečetla jsem snad celého Zolu, velkou část Huga, ale Dumase, ať staršího nebo mladšího, jsem dosud důsledně míjela. Tak si teď doplňuji vzdělání :-) Hodnocení se ani neodvažuji napsat, už s ohledem na to, v kolika letech a s jakými životními zkušenostmi knihu čtu. Každopádně mě příběh opět navnadil na Paříž, na francouzštinu, na to znovu se jako v pubertě ponořit do mapy Paříže a studovat vše francouzské. Och, to byly časy! Škoda, že už to spíš nepůjde… nikdy se nevrátí pohádka mládí :)

freejazz
17.03.2024 4 z 5

čteno před lety, nejspíš v době, kdy to mělo ten správný závoj a náboj pro rozervaného mladého osla. dneska už bych to asi nedal. ale to pouze znamená, že každá kniha se musí najít v příhodném čase, jinak se se čtenářem nepotká.

Doubravka1975
14.03.2024 5 z 5

Moc pěkný, ale smutný příběh s autobiografickými prvky, kdy sám autor prožíval nešťastnou lásku ke krásné kurtizáně pravým jménem Marie.
Příběh začíná v březnu roku 1842 dražbou věcí zemřelé kurtizány Markéty Gautierové, přezdívané Dáma s kaméliami, kde si náš vypravěč koupi knihu Manon Lescaut s věnováním Armanda Duvala. Ten ho pak navštíví a chce knihu odkoupit a vypráví mu svůj příběh... Kniha Manon Lescaut je od té doby na mém seznamu ke čtení...
Kniha vyřazena v knihovně a koupená za 10.- s krásnou obálkou s kresbou R.Michala.
Nebudu žít tak dlouho jako jiní, proto jsem si umínila, že budu žít rychleji

uzivatel2300
26.01.2024 5 z 5

Právě jsem dočetla poprvé a jsem naprosto uhranuta. Tak nádherné, tak smutné a tak zničující, jsem naprosto dojata.

tomas6658
25.09.2023 4 z 5

Klasika, která prostě potěší. Realistický román Alexandra Dumase ml., kriticky zobrazující sociální poměry v soudobé francouzské společnosti. V tomto případě byl inspirací život mladé kurtizány Marie Duplessis, se kterou se autor znal - tedy kritický pohled na sociální postavení prostitutky ve společnosti.

Děj románu se věnuje poměru mladého muže z lepší společnosti, Armanda Duvala, a známé pařížské kurtizány, Markéty Gautierové. Armand se do Markéty bezhlavě zamiluje a snaží se ji vymanit ze zhoubného prostředí prostituce, vydržování staršími zámožnými muži a marnotratného života. Jeho city jsou nejprve Markétou (za podpory její přítelkyně Prudence) zlehčovány a vysmívány, postupně se ovšem Markéta do Armanda upřímně zamiluje - je vážně nemocná a zapůsobí na ni Armandova absolutní oddanost vůči ní. Po určitém údobí idyly, který stráví zamilovaný pár na venkově a spřádá své plány na život v ústraní, se však Markéta s Armandem nečekaně rozchází - jak se později ukáže na nátlak Armandova otce. Armand je zhrzelý, cítí se zrazen, a snaží se jí posléze mstít a co nejvíce ji ponížit. Teprve až po odjezdu do Orientu a po Markétině smrti se Armand dozvídá celé pozadí událostí a o oběti, které se Markéta podrobila kvůli němu a jeho rodině...

Na tehdejší dobu se jedná o velmi odvážnou sociální sondu a pohled na „padlé“ ženy a jejich život. Jakýmsi pomyslným leitmotivem je zde úvaha, že i taková žena je schopna čistého citu a lásky, obětování se ve prospěch něčeho, co ji může přesahovat, že zkrátka může kriticky hodnotit svůj způsob života a měnit jej. Mimoto kniha nese i mnoho zajímavých úvah o lidských vztazích i postavení jedince ve společnosti např. „Opravdová láska činí vždy každého lepším, ať je žena, která ji vzbudila, jakákoliv“.

Zemlja
13.09.2023 4 z 5

Smutný příběh, krásně napsaný. Jak těžké bylo pro ženu zajistit si důstojný život.

Micho86
21.08.2023 4 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů, nemám k němu po těch letech moc co říct, snad jen že mi přirostl k srdci.:))

kkarmela
04.07.2023 5 z 5

Klasika, která je i po letech čtivá, přečtena již po několikáté.

Jara.v
09.06.2023 3 z 5

Aby byla má četba různorodá, zařadím občas nějakou tu starou klasiku. Z knihy jsem nebyla nějak ulítlá, ale dobře se to četlo. Smutný příběh plný naivity, ale zároveň drsná pravda o tehdejším životě.

Han-nah
07.04.2023 5 z 5

Opět díky výzvě jsem sáhla po oblíbené knize , kterou mám od r. 1981, vydání Melantricha a ráda se k ní vracím. Krásná, útlá kniha a kolik si z ní při čtení je možno načerpat.
Ač klasika, tento příběh nešťastné, tragické lásky stal v 19. tém století vtáhne čtenáře do děje. Mladá pařížská vydržovaná žena - kurtizána, je nazývána Dámou s kaméliemi, kterými je vždy ozdobena při návštěvě do divadla. Květy kamélie jsou zde trochu podružné, ale výstižné.
Tento příběh jsou hlavně city, vášeň, láska, provázená bolestí a snaha žít . Tyto city provází každého a kdykoliv.

Nofar197
22.02.2023 4 z 5

Už v mých šestnácti letech, kdy jsem tento příběh četla poprvé, mi Armand Duval připadá poněkud naivní. Viděl Marketu Gautierovou poprvé v životě, ale hned se stala jeho životní láskou, aniž by o ní cokoli věděl. V podstatě neměli Armand a Markéta absolutně nic společného. Kurtizana mladého muže jen využívala. Mimochodem dnes by se řeklo, že hlavní hrdinka nebyla finančně gramotna. Je to smutný příběh.

andrysek158
03.02.2023 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala nahodou, ale vůbec nelituji. Příběh mě od začátku vtáhnul, děj hezky plynul, žádné zbytečné popisy. Vykreslení naivní lásky Armanda v opozici s prakticky uvažující kurtizánou Markétou mě moc bavilo a bylo mi líto k jak tragickemu konci dospěli.