Dáma v modrém hedvábí
Hana Parkánová-Whitton
Strhující umělecký i životní příběh Williama Morrise, jeho manželky Jane a přítele Danta Gabriela Rossettiho, básníka a malíře, autorka poznala při návštěvě půvabného sídla Kelmscott, ležícího nedaleko Oxfordu na břehu Temže. Tam žili a tvořili jeho protagonisté, tam také vrcholilo jejich milostné i umělecké drama.Morris a Rossetti, hlavní představitelé předního uměleckého hnutí viktoriánské Anglie, nazývaného Prerafaelitské bratrstvo, bývali blízkými přáteli. Rossetti oslňoval ohňostrojem barvitých tvůrčích nápadů, myšlenek i přístupů, Morris zase pracovitostí, pílí a vytrvalostí. Dobře se doplňovali – až do okamžiku, kdy do jejich životů vstoupila krásná Jane Burdenová, dcera podkoního a služky, kteří živořili na oxfordském předměstí. Jane si záhy uvědomila, že jediným východiskem z bídy je pro ni výhodný sňatek. Rossetti ovšem mohl Jane nabídnout pouze přechodný flirt a na nějakou dobu práci modelky. Sám byl totiž už mnoho let zasnoubený s Lizzií Siddalovou. Jane však nehodlala být jednou z řady hezkých tvářiček, které prošly ateliérem prerafaelitů v oxfordské George Street a pak se opět ztratily v anonymním davu. Vášnivě se do ní zamiloval nakonec i Rossettiho přítel Morris a rychle se zasnoubili. Proto se Jane rozhodla využít příležitosti a vzít osud do svých rukou. Provdala se za Morrise, i když věděla, že to je spíš rozumová volba. Srdci poručit nedokázala.A Morrisovi jako by každý nový úspěch v umění, k němuž patřilo i založení rychle se rozrůstající Firmy, vyrábějící umělecké předměty pro každodenní potřebu, přinášel současně i zklamání ve vztahu s Jane. Manželka a matka jeho dvou dětí se mu začala postupně vzdalovat – stále okouzlená Rossettim a přitahována jeho charizmatickou osobností.Tehdy se William Morris rozhodl žít na malebném Kelmscottu, sídle, kde vznikl proslulý portrét Jane Burdenové-Morrisové Dáma v modrém hedvábí, i když dobře věděl, že milostný trojúhelník a rodinné i umělecké starosti si do tohoto „pozemského ráje“ odváží s sebou…... celý text
Přidat komentář
Kniha, jako i ostatní, se opět četla velmi pohodlně. Autorka se obecně ve svých knihách věnuje většinou méně známým osobnostem historie, proto její knihy ráda čtu. Je to i v tomto případě a opět mohu doporučit. Skutečnosti, které nejsou přesně podle historie, sama autorka vždy na konci knihy uvede.
Chudá a mladinká Jane Burdenová jde se svou sestrou Bessie na Londýnskou scénu Drury Lane. Netuší, jak se jí i sestře změní život...
Obě sestry živoří ve velmi chudých podmínkách, Jane je rozhodnutá se z tohoto prostředí vymanit a umíní si, že bude chodit v hedvábí a udělá pro to vše...
Téma mi bylo naprosto neznámé, ale knihy této autorky mám ráda a tato se mi velmi dobře četla. Sice jsem čekala nějakou akci a příběh si plynul poklidně, ale já si čtení užívala. Moc se mi líbil doslov autorky, která některé věci uvedla na pravou míru, ale v podstatě se jedná o pravdivý příběh, o to je to smutnější.
Moc hezké čtení.
Do přečtení této knihy jsem nevěděla nic o výtvarném hnutí viktoriánské Anglie Prerafaelitské bratrstvo. Už vím. Obraz Gabriela Rossettiho Dáma v modrém hedvábí je zajímavý.
Styl této autorky poněku kolísá, ale téma si vybrat umí :-) Velice zajímavé počtení na základě skutečných údálostí. Upřímně musím napsat, že mi osoba Williama Morrise byla na konci nesmírně protivná, k čemuž přispělo i jeho rozhodnutí exhumovat bývalou milenku kvůli knize veršů, kterou chtěl nazpět.
Neviem posúdiť do akej miery je príbeh verným obrazom skutočnosti, ale javil sa veľmi reálne, čítal sa príjemne, no tematicky ma veľmi nezaujal, hoci sa jednalo o manželský trojuholník, ktorý sľuboval dramatickejšie vyvrcholenie, no skončilo to slabšou omáčkou, preto len 3 hviezdičky. Napriek tomu odporúčam knihu prečítať všetkým, kto má rád históriu, vášeň, pomstu, intrigy a tak podobne.
Úžasný, i když smutný příběh milostného trojúhelníku. Autorka ho napsala na základě skutečných událostí. Je to moje první knížka od této autorky a už se těším na její další knihy.
Skutečný příběh celkem zajímavý (ale ne zas tak moc na umělecký svět byť starší doby), ale nedostatečně kvalitně a přesvědčivě literárně ztvárněný. Dalo by se z něj vytěžit více lepším stylem, takže by se čtenář nenudil a více ocenil zajímavou dobu i místo.
Štítky knihy
nevěra Anglie 19. století viktoriánská doba malíři nešťastná láska historické romány Prerafaelité LaudánumAutorovy další knížky
2007 | Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu |
2009 | Eliška Přemyslovna |
2006 | Zimní královna |
2011 | Anna Falcká |
2021 | Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka |
Životní osudy krásné Jane Burdenové, dívky z nuzných poměrů, která se cílevědomě vydala na cestu za lepším životem, pro který ale musela mnohé obětovat, včetně své životní lásky. Milostný trojúhelník, odehrávající se v uměleckém světě plném excentrických malířů, básníků, krásných modelek, romantických vyznaní, skandálů a laudánového opojení. To vše v konvencemi svázaném viktoriánském čase.
Příběh vycházející ze skutečných osudů byl pro mě zajímavý především proto, že jsem o Prerafaelitech doteď nic moc nevěděla (přestože Millaisova Ofélie patří k mým oblíbeným obrazům). Autorka jako obyčejně v doslovu doplňuje další informace a vysvětluje souvislosti. Dokázala bych si nicméně představit mnohem obsáhlejší a propracovaněji zpracování.