Tankový prapor

Tankový prapor
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409081/bmid_tankovy-prapor-qKG-409081.jpeg 4 655 655

Danny Smiřický série

Tankový prapor, ironicko-sarkastická satira-fraška, se odehrává na podzim 1951 ve vojenské posádce v městečku Kobylec. Autor s humorem navýsost působivým a obecně srozumitelným zesměšňuje nesmyslnost, přetvářku, hlupství i zlobu a zločinnost tehdejšího režimu, proti němuž různým způsobem bojuje sebeobranný pud těch, kteří jsou v područí svých stupidních nadřízených. Páté exilové vydání nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých, v září 1980. S předmluvou Jiřího Voskovce a ilustracemi Jana Brychty. Vydané jako brožované, vázané a číslované s podpisem autora, vázané a paperback.... celý text

kristleko
14.10.2015 4 z 5

Reflexe prezenční vojenské služby v dobách tvrdého stalinismu je to výborná a zábavná, byť možná až příiš karikovaná. Plasticky ukazuje dokonalou potěmkinádu – vskutku dialektický rozpor mezi bojovým, politickým a kulturním výcvikem na jedné straně a až neuvěřitelným lidským úpadkem a rozkladem na straně druhé. („A co, soudruhu podporučíku, zašoustal ste si aspoň?“) Škoda jen, že jen málokdy se příběh vymaní z popisu absurdních a humorných okamžiků vojenského výcviku. Jen tu a tam z něj vykoukne Danny Smiřický, jehož zápletka s „prvotřídní platonickou kurvou“ Lizetkou a „pitomou důstojnickou paničkou“ Janinkou patří k tomu nejlepšímu v knize, ale je pouhým kořením zábavných obrazů z vojenského prostoru Kobylec.

woodward
18.08.2015 5 z 5

Je to sranda při které mrazí - ovšem obávám se, že ti, kdo nebyli na vojně, se nasmějí mnohem míň.

veronie
16.03.2015 1 z 5

Od téhle knížky jsem očekávala kupu legrace. A jak to dopadlo soudruzi? Nudaaaa...

kacaabba
07.03.2015 3 z 5

Lepší kniha než jsem čekal. Všechno se mi to začalo vybavovat... Brrr! Těm, kteří nezažili náš reálný socialismus doporučuji před čtením Tankového praporu přečíst knihu Farma zvířat.

pif69
24.02.2015 4 z 5

Kdo si prošel dvouletou povinnou vojenskou presenční službou , musí se smát od začátku do konce . Není to žádné filozofické veledílo , ale zábavné a vtipné čtení na dovolenou .

Koňadra
13.12.2014 3 z 5

Milé, humorné, trošku mám pocit, že v niektorých previazaniach deja nedotiahnuté. Ale určite príjemné čítanie.

Kloky
27.10.2014 1 z 5

Bohužel nedočteno, zbývalo mi asi 20 stránek do konce, ale ani to mě nemotivovalo. Kniha mě nudila, pak byla chvíli zábavná, ale k nudnosti se vrátila velmi rychle.

DejnaDee
21.09.2014 3 z 5

Četla jsem knihu i viděla film. Musím říci, že kniha byla lepší jak už to tak ve většině případů bývá, ale pro mne nic světoborného.

Sandik
27.08.2014 5 z 5

Podle mého lepší než Prima sezóna. Dokonce bych si troufal říct, že to je asi nejlepší reflexe socialistické armády v české literatuře jakou jsem kdy četl.

Roman Joska
02.08.2014 3 z 5

čekal jsem víc,kniha zklamala

Francoa
30.07.2014 4 z 5

Konečně jsem se rozhodl po přečtení všech komentářů, že knihu ohodnotím a napíšu svůj názor.Knihu jsem si koupil ihned při prvním vydání u nás v roce 1990, po přečtení jsem byl zklamán, protože před mnoha lety jsem četl ukázku z připravovaného románu v literárním časopisu Plamen, který jsem si nechal rodiči poslat, když jsem absolvoval ZVS (1966 - 1968).Josef Škvorecký v té době byl pro mně pan spisovatel,Zbabělci a jeho povídky Ze života lepší společnosti jsem obdivoval.Ukázku z knihy Tankový prapor si poslechla celá rota při večerním předčítání a většinově jsme se shodli, že se konečně našel spisovatel, který se nebojí psát tak, jak to na vojně opravdu chodí:tak jak mluví Čech, Moravák a Slovák; absurdnost; buzerace apod..Shodou okolností jsme ještě byli ne prapor, ale 7.tanková rota, prostě jsme prožívali to o čem Škvorecký psal.Proto jsem od knihy očekával mnohem více sprostých slov, více buzerace nejen od důstojníků ale i od některých poddůstojníků, více sexu a prokreslenější příběh.Knihu jsem po druhé četl nějaký delší čas po uvedení filmu v televizi.Podle mého názoru Škvorecký přeci jenom příběh trochu uhladil, zapracovala autocenzura a to je škoda.První přečtení knihy bych hodnotil 3 hvězdy, ale přeci jenom zklamání časem vyprchalo a Škvorecký je Škvorecký, dávám 4 hvězdy, také proto, že prozatím "vojnu" žádný spisovatel lépe ne vystihl.A ukázce v čas. Plamen bych dal 5 hvězd.

aktak1203
16.07.2014 5 z 5

Je pro mě dost nepochpitelné, že může být pro někoho tato kniha nudná. Já myslím, že popis absurdního prostředí na vojně a nejen tam v dobách komunismu je více než výstižný, alespoň podle vyprávění těch co byli nuceni se povinné vojny účastnit. Takže já dávám plný počet hvezdiček.

Ivinho
20.03.2014 4 z 5

Ach jsem tak rád že nemusím jít na vojnu a tuhle absurditu zažít.

Evickar
16.03.2014 4 z 5

Opravdu jsem se nasmála. Už na prvních stránkách napočítáte tolik sprostých slov jako v žádné jiné celé knize :-) Pro odpočinek rozhodně doporučuji, ikdyž se jedná o vojenské prostředí a v bojových vozidlech a organizacích té doby se trochu ztrácíte.

moonchild
07.03.2014 5 z 5

Výborná kniha,která by si zasloužila deset hvězdiček

fan_tomas
19.10.2013 4 z 5

Srandovní počtení :) Stejně jako filmové zpracování :)

BooksLucyKing
16.06.2013 4 z 5

Bezvadná, humorná knížka. Občas jsem se sice ztrácela mezi těmi vojenskými termíny a hodnostmi, ale nevadí. Opravdu povedené dílko.

ZdivocelaReny
31.05.2013

Hrozně mě mrzí, že pan Škvorecký upustil od ich-formy, protože Dannyho myšlení mě na celých knihách bavilo ze všeho nejvíce... kde jsi, Danny ze Zbabělců a tvoje myšlenky tak blízké mým! :D Zbyl z tebe jen rotný Smiřický...

Bohužel jsem nedočetla. Ale možná tomu za čas dám ještě druhou šanci. Možná taky potřebuju být starší, zrovna jako je Danny starší v Praporu než v milovaných Zabělcích, aby mě i Tankový prapor dokázal zaujmout... A možná taky ne. Možná je Prapor už záležitost ryze mužská, pro ženskou mysl neuchopitelná...

EDIT 2017: Hlásím první prolomení bariéry v četbě této knihy. Filmová verze mě přesvědčila o tom, že i brýlatý rotný Smiřický Lukáše Vaculíka je v jádru pořád týmž Danníčkem, kterého jsem si tak oblíbila ve Zbabělcích. A tak jsem dala knižní podobě znovu šanci ;).

rostwin
26.12.2012 5 z 5

Konečně čtivý Škvorecký! Je sice pravda, že se čtenář v různých postavách velice snadno ztratí, nemusí to však být na škodu. Humorné, ironické proti nesmyslnosti vojenské služby, karikující velitele i celý systém .

Donatello
16.12.2012 5 z 5

Při čtení v metru na mě ostatní koukali jako na malomyslného, ale kniha je velmi čtivá a zábavná! :)