Krize na nekonečnu Zemí
Marv Wolfman , Robert Greenberger , Len Wein
DC komiksový komplet série
Mnohovesmír je v obležení tajemné síly natolik mocné, že dokáže zahubit miliardy. Paralelní světy jeden po druhém mizí ve vlně antihmoty. Hrdinové ze Země 1 a 2 spojili síly dohromady, a teď bojují o vlastní existenci. Světy přežijí. Světy zaniknou. Celý vesmír to změní navždy.
Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: 2017 , Eaglemoss Collections , BB artOriginální název:
Crisis on Infinite Earths, 1985
více info...
Přidat komentář
Tak som si konečne prečítal prvý míľnik vo vesmíre (alebo vesmíroch) DC, ktorý sa mi veľmi páčil, ale nie na sto percent.
Najprv klady: príbeh bol oveľa lepší ako v podobnom štýle marvelovské Tajné války, hlavne preto, že tu nešlo len o vzájomné bitky medzi hrdinami a padouchmi, ale o niečo viac. Keďže mám rád retro, tak mi nevadila ani prílišná ukecanosť, aspoň som o to dlhšie komiks čítal. Skvelo boli vybratí aj superhrdinovia, hoci veľkú väčšinu som nepoznal. A čo sa mi najviac páčilo bolo to, že DC sa nebojí nechať zomrieť svoje postavy a tu fakt veľa postáv zomrelo a malo to naozajstný vplyv na ďalšie dianie v DC.
A teraz zápory: veľa ich nie je, v podstate len dve: vadila mi tá naťahovaná nesmrteľnosť Antimonitora, fakt tu sa zdalo, že všetko je v poriadku a je zničený x-krát, ale stále bol nejak oživený. A druhá vec čo sa mi nieže nepáčila, ale vadilo mi, že niektorým súvislostiam som nechápal, pretože nepoznám podrobnosti. Ale to nie je chyba komiksu, ale toho, že tieto staré komiksy u nás väčšina nie je preložených. Ale celkovo dobrý pocit prevláda a sú to silné 4 hviezdičky.
Mám z toho zmiešané pocity. Začiatok ma nudil, potom sa to našťastie rozbehlo. Lenže potom prišli dva zošity plné nepodstatných vecí a veľa textu, čo akurát zdržovalo hlavný dej. Ale potom sa to zas rozbehlo a bolo to mega. Viem, aký je tento event dôležitý, to je aj dôvod, prečo som sa do toho pustil, ale čakal som od toho viac. No tak asi by som dal takých 70%.
Vůbec nevím, jak takové dílo okomentovat, protože je to doopravdy "velká komiksová událost", nicméně zase mě to nezaujalo tak, jak asi mělo. Začnu nějak jednoduše...
Co se týče kresby, tak je asi třeba počítat s tím, že to je kresba z roku 1985, obzvláště Pérez, který si zachovává tenhle "starší" typ kresby i později. Je tedy šíleně barevná, hodně složitá, je těžší se v ní orientovat, ale má své kouzlo. Obálka je naprosto oslňující, ta se mi líbí extrémně.
Děj už je takový horší, protože i když se řeší hodně důležitá událost, vlastně změna celého systému DC universa, tak je to takové hodně dokola. Chvilku dělají to, pak zase tamto, pak zase to první, pak zase to druhé, pak to vypadá na konec ale není, pak to vypadá na další konec, ale zase není... Hodně postav má jen epizodní roličku a celkově je ta pozornost tak hodně rozdělená, že se tam žádné postavy nedočkáme víc (překvapivě Batmana skoro vůbec). Určitě mě dost zaujala postava Supergirl a Psycho-Pirata a jejich příběhy. Samotná zápletka byla důležitá, ale asi mě zase tolik nebavila.
Nicméně mě hrozně potěšilo, že se skutečně vyskytly snad všechny DC postavy, i když některé jen velmi epizodně. Docela líto mi přišlo, že každý, kdo umře, tak už se skutečně nikdy neobjeví, to je trošku smutné. A ještě k tomu závěru... asi ho úplně nechápu. Jasně, bylo to tam vysvětlované, ale ta multiversa, antihmotové vesmíry, Primal Earth (nebo to byla Earth One?), prostě tak úplně nechápu ty podmínky toho spojení, které postavy tedy zůstaly, které ne, čím se řídilo kdo zůstane a kdo ne, čím se řídilo jaká část země zůstane... bylo to skutečně složité a zvláštní. Takže sice jo, byla to komiksová pecka, ale pro mě dost těžko zkousnutelná jak po stránce děje, tak po stránce celé té DC strategie. :D
Krize na nekonečnu zemí je tak megalomanská záležitost, že to pomotá hlavu i čtenáři, co má už něco načteno. A přesně to se stalo i mně. Krize je tak obsáhlá, že jsem si v několika momentech říkal "WTF". Přesto se však většina zápletek na konci vyřešila a celkově to dávalo jakože smysl. Přesto, že tam byla přehršle postav a až moc odboček, tak to ve finále vlastně fungovalo a konec byl fajn. Líbilo se mi, že postavy jako Wonder Woman, Batman, Aquaman nebo Green Lantern měly málo prostoru, který byl tak nějak rozdělen mezi všechny postavy. Antagonista Anti-Monitor byl správně OP/ cool. Kresba je rozhodně taky fajn. Musím ale vytknout přehnanou ukecanost. Wolfman nám dává přehršli zbytečných dialogů, které děj nikam neposunují a popisů, které tam prostě nemuseli být a zbytečně zpomalují děj. Přesto to je ale vskutku dobré čtení. Mega crossover, který jede od začátku do konce.
Nedá mi to a musím porovnávat s Tajnými válkami (1984-85), crossoverem podobných rozměrů konkurenčního Marvelu, z kteréhož to souboje mi Krize vychází jako vítěz. A to čistě proto, že megalomanská zápletka má nějaký smysl, jež se odráží na další historii DC. Je to trochu ozlomkrk, ale celá redakce mohla následně začít znovu a lépe, aniž by přitom rušila návaznost předchozích řad. Říkám to ovšem jako člověk, který tomu porozuměl přibližně tolik, co koza petrželi, páč množství postav je pro českého čtenáře naprosto nic neříkající. Ale jak už jsem zmiňoval na začátku, dějová osnova má alespoň konkrétní cíl, nespočívající pouze v tom, že jedni mydlí do druhých. Tady dochází k zásadním zvratům a úmrtím, jež jsou pro další fungování univerza poměrně důležitá. Stranou nechme, že je to extra ukecané, s množstvím odboček, které normální člověk nepochopí, protože nezná návaznosti. Zkrátka šílenost kosmických rozměrů, na kterou člověk musí být pořádný kus fanouška, aby se prokousal až do konce.
Viem, že tento komix je prelomový...ale úprimne ten príbeh je taký neohrabaný, nie príliš záživný. Dej sa tam tak nejak opakoval len sa vymenili hrdinovia ktorý ho práve prežívali.
Kniha má epický námět a zápletku, ale bohužel tato epika mě nepřesvědčila. Kresba je na svoji dobu skvělá a Perez umí. Bohužel se mi kniha vlekla, přijde mi, že by mohla být klidně o sto stran kratší.
Nejzajímavější postava mě přišla Harbinger, za to mě dost zklamal hlavní záporák, který se naštěstí odhalil až později.
Fandům DC příběhů 100% doporučuji, ostatním bohužel nikoliv. Hodnotím 3+
Masivní komiksové dílo, které na nespočet hrdinů valí ultimátní hrozbu - konec nejen jednoho, ale všech existujících vesmírů! Premisa slibuje mnohé a ve všech aspektech potenciál poctivě naplňuje. Všeho je tu přehršel, což zadělává na potíže, ovšem tvůrci s mnohostmi pracují velice umně a po drtivou většinu udržují čtenáře pevně v obraze a beze zmatků. Nicméně vyjímečně dojde na lehčí nejasnosti, což je pochopitelné a lidské, obzvláště jestliže se na stránkách objevují ve velkém méně známí hrdinové, které tak snadno nepoznáte. A to je asi největší výtka, kterou lze ke Krizi mít - díky tomu, že obsahuje opravdu snad všechny existující DC hrdiny, dojde i na spoustu méně zajímavých charakterů, které tolik nezaujmou a objevují se kupodivu často v popředí a ubírají v takových pasážích svými podivnými schopnostmi příběhu lehce na atraktivitě, ale to je také pochopitelné, nelze čekat, že po celých 400 stran budou pořád v hlavních rolích Superman a Batman. Pro komiksové fanoušky je Krize na nekonečnu zemí povinností, neboť se jedná o hodně hutné čtení, které nabízí chytlavý příběh, jehož potenciál je maximálně vytěžen a tvoří tak historickou komiksovou událost, kterou jen tak něco nepřekoná.
Jsem velmi rád, že jsem si tento důležitý komiksový milník mohl přečíst. Dost mě překvapilo, jak moc je to těžké čtení, jelikož se zde objeví snad každá výraznější postava od DC. Od největších es až po méně známe hrdiny a padouchy. Je to obrovské a příběh je díky tomu dost nahuštěný a působí nepřehledně. Toto naštěstí vyvažuje kresba, která je krásná a snaží se abychom alespoň trochu dokázali orientovat v ději. Tento komiks má spoustu výborných momentů, ale taky spoustu stránek, kde jsem se totálně nechytal nebo jsem nechápal proč tam jsou, když se s nimi pak vůbec nepracuje. Tak jako tak, je Krize na nekonečnu zemí velmi dobrý event a zajímavý komiks pro všechny velké DC fanoušky.
Epická sága, která svedla dohromady celou plejádu kladných i záporných hrdinů DC Comics Univerza, aby zachránili celý časoprostor a možná i něco víc.
Body jsou jen za George Péreze a jeho kresbu a také za skutečnost, že ta kniha u nás vůbec vyšla.
Mám ráda seriál Flash, ale jakmile začnou debaty o multivesmíru, na chvíli vypnu. Protože v gangu je vždy jeden, kterej zvedne ruku, aby mu to řekli tak, aby to pochopil i on. V ten moment začínám zase poslouchat. Takže tenhle příběh pro mě byl pošušňáňíčko (přestože to slovo nejspíš vůbec neexistuje). Ale základ jsem pochopila. Už zbylo jenom pět Zemí, a i přes své značné rozdíly, nikdo z nich nechce umřít. Natož nezabránit zániku úplně všeho. Místy trochu komplikovanější a na logický přemýšlení náročnější, ale tenhle příběh stojí za přečtení. Mám ale jednu výtku. Kniha možná měla vyjít na dva díly. Nebo na tři. Takhle toho bylo moc najednou. Částečně porazíme padoucha a on mezitím nabírá další síly, mezitím nás pár umře a zase úder záporáka. A ještě jednoho i s celou bandou zaporáků. Stále dokola bez nějakého hlubší přesahu. Možná proto to takhle v jednom celku působilo přeplácaně a stále to samé dokola (narozdíl od originálu, který dávkoval -mataticky odvozeno - číslo za měsíc). Pokud bych měla napsat, že ohledně postav se to tady vezme hodně ze široka, byla by to lež. Ve skutečnosti je to ještě širší. Sice k hlavní záchraně všeho, jsou vybráni ta největší esa zbylých Zemí, ale ostatní se alespoň na chvíli ukážou. Vybavte si kohokoliv z DC universe (všech odnoží) a s tím si na chvilku pokecáte.
Úžasný event. Sice je tam nepřeberné množství postav, že se člověk ztrácí, ale potřeba znát úplně každého hrdinu je zbytečná... stejně všichni umřou :D
Pověsti nelhaly, tohle je opravdu velké a skvělé. Kvanta známých i méně známých postav od DC se potkávají nejen se sebou, ale také se svými alternativními verzemi, klaďasové i padouši, všichni v epickém příběhu o konci všeho, který musel dát autorům nepředstavitelnou práci. Jak to dokázali všechno ukočírovat a udržet přehledné, jak se jim mohlo podařit ospravedlnit přítomnost každičké postavy, jakým zázrakem to i přes to množství monologů a dialogů, v nichž o sobě všichni mluví ve třetí osobě, nepůsobí ukecaně, to absolutně nechápu a je mi to jedno. Hlavní je, že to je setsakra dobrá kniha, které jsem chtěl dát plné hodnocení už na začátku (nadchl mě zrod Alexandra Luthora) a naštěstí mi to vydrželo až do konce.