Dcery Kambodže
Thavry Thon
Pravdivý příběh mladé kambodžské ženy, která na své cestě životem dokázala zpochybnit sociální a kulturní normy, které v její zemi panují dodnes. Díky odvaze a houževnatosti se stala ambasadorkou boje za ženskou rovnoprávnost. Její příběh může inspirovat dívky a ženy ze všech koutů světa. Thavry vyrůstala v jižní Kambodži na malém ostrově obtékaném řekou Bassac. Byla izolována od mnoha výdobytků moderního světa a obklopovaly ji tradiční rituály, názory a zvyky. Zatímco se Kambodža pomalu zotavovala z hrůz občanské války a diktatury Rudých Khmerů, život na venkově se začal vracet k původním hodnotám a odvěkým tradicím. Tato skutečnost znamenala, že se ženy vdávaly velmi mladé, vzápětí se stávaly matkami a pracovaly na rodinných farmách. To vše bez možnosti učinit vlastní rozhodnutí a zvolit si takový nebo jiný život svobodně a nezávisle. Thavřini rodiče, jejichž dětství bylo formováno čtyřletou krutovládou Rudých Khmerů, dceru bezmezně podporovali. Odmala Thavry učili cenit si vzdělání a považovat ho za prostředek, který jí pomůže vymanit se ze života na zaostalém venkově plném předsudků a zajistit si tak lepší budoucnost. Thavřin inspirující příběh poukazuje na skutečnost, že se vyplatí podporovat mladé ženy na cestě za splněním vlastních snů o životě a rovnoprávnosti s muži. Jde o cestu vedoucí ke svobodě a volnosti. Starší generace lpící na překonaných, svazujících tradicích pak může v Thavřině knize najít poučení a seznámit se s novým konceptem soužití mužů a žen ve společnosti a vícegeneračních rodinách.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2019 , TritonOriginální název:
A Proper Woman, 2017
více info...
Přidat komentář
Nedočteno. Sonda do kambodžské společnosti je určitě zajímavá, člověk si pak více váží toho, co má. Kniha je však napsána poněkud nešťastným stylem, neustále se tam opakuje to samé, takže by se tento poměrně útlý svazek měl zredukovat na polovinu, aby to nepůsobilo rušivě.
Thavry touto knihou upozorňuje na nerovnost mezi pohlavími, přeje si, aby kniha inspirovala co nejvíce žen a dívek k tomu, aby bojovaly za své názory a sny. Poukazuje na celkovou podstatu vzdělání. Je však samozřejmé, že cesta k osvícení bude ještě dlouhá a trnitá. Ve společnosti, které vládnou muži, to nebudou mít ženy v žádném případě jednoduché.
Autorka se snaží vykreslit situaci v Kambodži a postavení žen v tamní společnosti. Snaží se vyobrazit staromódní hodnoty, které jsou pro evropskou kulturu naprosto nepřijatelné - ženy jsou na společenském žebříčku níže než muži, jsou odrazovány od studia, ale zároveň se na ně pohlíží jak na někoho méněcenného. První část knihy byla zajímavější než druhá - jelikož čerpala z dynamického života její rodiny - Rudí Kmérové, hladomor, občanská válka. Nicméně druhá část se nedala číst. Jak zmiňuje komentář pode mnou, opakují se tam stále stejné vzorce - ženám je upíráno vzdělávání, protože jsou něco méně jak muži a pořád a pořád dokola. Myslím, že se autorka první musí vypsat a vydat pár horších knih, než dojde k nějaké katarzi :)
Každopádně cením popis kambodžské přírody. Hned bych si tam zajela. Dále oceňuju, že stipendijní programy v ČR celkem fungují - To jsem ani nečekala :D