Dědictví otců
Robert Merle
Dědictví otců série
1. díl >
Děj se odehrává v pohnutých dobách francouzské historie 16. a 17. století. Původně šestidílný románový cyklus Dědictví otců, k němuž autor později připojil uzavřený celek sedmi dalších románů, počíná za vlády Jindřicha II. a Karla IX., v období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty. Hrdinou je druhorozený venkovský šlechtic a lékař v královských službách Petr ze Sioraku. Stylizované, archaicky zabarvené vyprávění, inspirované stylem dobových kronik či pamětí, je plné dobrodružství, napětí i humoru. První díl nazvaný Dědictví otců dal jméno celému třináctidílnému cyklu.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1989 , OdeonOriginální název:
Fortune de France, 1977
více info...
Přidat komentář
Dílo mě úplně vtáhlo do Francie 16. a 17. století, do doby plné náboženských a politických konfliktů. Merle dokáže skvěle vykreslit, jak turbulentní doba ovlivňuje osudy lidí a jak jsou jednotlivci vtaženi do historických zvratů. Tato kniha je součástí série, která mě opravdu zaujala, protože spojuje fascinující historii s poutavým příběhem. Pro mě osobně je to příběh, který ukazuje, jak silně může minulost formovat přítomnost, a rozhodně stojí za přečtení.
Jedna z neuzasnejsich serii z Francie, naprosto akvele, cetl jsem hned první vydani u nas a vzdy jsem dychtive cekal na dalsi dil. Robert Merla mel mnoho dalsich krasnych knih a skoda, ze jeste nepsal dale i kdyz umrel ve velmi pozdnich veku (vice nez 90 let) psal az do konce
Zklamání, Merleho knihy mě vždy něčím zaujaly, ale tohle byla fuška. Ještš, že jsem to poslouchala při práci, jinak bych musela knihu odložit. Ani způsob vyprávění, ani námět, nezakryly jistou povrchnost. Dobrý historický román, by měl vtáhnout do děje, ale tohle bylo takové tlachání o francouzské aristokracii.
Hrozně zvláštní knížka. Zajímalo by mne, zda Merle skutečně přistoupil k té staré francouzštině nebo je to pouze rozmar českého překladatele. PAN spisovatel tuto epopej započal v roce 1977 a já jsem četl vydání z roku 1989. Jazyk je skutečně nadmíru kostrbatý a košatý, čtenář se tím musí prokousat a je jen na něm, jestli u Sioraků vydrží. Ze začátku knihy jsem si říkal, jestli knížku odložím nebo to vydržím a dočtu do konce. Akce tam moc nenajdete, ovšem popis toho jak se ve Francii v období 16. století žilo je tam habaděj. Mor, nákupy pozemků, vztahy, náboženství a vykreslení politické situace si mne nakonec natolik získaly, že v sérii budu určitě pokračovat. Knížka vás postupem doby začne bavit a vy prostě musíte vědět jak to dopadne se Samsonem, Héličkou nebo Jonášem s vlčicí. Způsob psaní vás prostě chytne za srdce. Lidé se dřív skutečně uměli mít rádi a zároveň se nebáli si to vzájemně říct, láska otcovská, bratrská nebo jen čisté přátelství, mělo v těchto dobách velkou hodnotu a cenilo se. Autor tyto city umí nádherně popsat a v podstatě vystihuje ducha doby.
Tipuju, že kvalita série bude stoupat s každým dalším dílem.
Obří ságu o Petrovi ze Sioraku milovala naše maminka a společně s ní to četl i bratr a tak nezbývalo než se přidat. Teď jsem přerovnávala knihovnu a začetla se a už jsem to neodložila, dokud se mládenci nevydali do světa. Celý příběh jsem nahlédla jinýma, o dost staršíma očima, takže jsem se víc smála, pasáže o sporech mezi hugenoty a katolíky brala rychle a nad společenství tam dědků občas oko pozvedla :)
To, co na knize zaujme nejvíce, je dozajista jazyk, kterým je psána. Pro někoho může být zprvu překážkou, ale pokud do něj pronikne, objeví zcela nevšední poetiku vyprávění. Příběh samotný je souhrnem anekdotických příběhů odehrávajících se (především) v okolí hradu Mespechu, na kterém hlavní hrdina příběhu Petr vyrůstal a který jeho otec a adoptivní strýc budovali v souladu se svým kalvínským přesvědčením. Nečekejte tak velký příběh, který vás chytne a nepustí, ale velmi příjemné uvedení do doby a života Petra ze SIoraku.
Začátek téhle historické série mě moc nebavil, ale určitě stojí za to si ho přečíst. Minimálně kvůli utřídění informací, které čtenář o tehdejší době ve Francii má.
První část dlouhé historické série nám představí dětství hlavní postavy. Nic víc z hlediska děje bych tady asi nehledal. Sledujeme jeho dospívání, názory a seznamujeme se se světem, rozděleným náboženskými válkami. Je asi dobré, pokud má člověk o období nějaký přehled - přiznám se, že já nemám. Proto jsem párkrát tápal. Samostatnou kapitolou je jazyk románu - tak nějak mi to nepřipadalo ani jako archaická čeština, jako spíš historický patvar. Ale nejspíš se pletu.
Pokud se vám podaří zvyknout si na archaický jazyk kterým je kniha napsaná, jedná se o skvělý historický román.
Kromě krásného archaického jazyka knížka nabízí i poutavý příběh odehrávající se na pozadí střetů mezi katolíky a hugenoty. Čtenář si nenásilnou formou udělá představu, jaký byla situace ve Francii v 16. století, včetně zachycení nejdůležitějších historických událostí.
O období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty ve Francii velmi ráda čtu, proto jsem se s chutí začetla do této série. Na archaický jazyk jsem si rychle zvykla, k té době mi to sedlo. Spíš nemám ráda v historických knihách moderní výrazy.
Většinou se děj točí kolem rodiny Sioraků, ale vše je zachyceno v historickém kontextu. Začíná to vládou Františka I., pokračuje kralováním Jindřicha II. a jeho tragickou smrtí. No a své intriky už začíná spřádat regentka Kateřina Medicejská, které jde jen o její rodinu. Z historie víme, že to nakonec hugenoti krvavě odnesli, ale taky se mezi nimi objevovala spousta fanatiků. Kromě bratrovražedných náboženských bojů se dozvídáme i o dalších historických souvislostech, např. další boje o přístav Calais atd.
Občas děj působil rozvláčně, ale to byla jen malá vada na kráse.
Děj obsahuje i spoustu názvů měst a oblastí, když nejste znalec místních poměrů, je to docela náročné.
Možná po 15ti letech jsem si připomněla zase, jak to bylo tenkrát s Petrem ze Sioraku, a tohle čtení je stále moc fajn a už se těším na další díly, zkrátka na historický román nedám dopustit....
Pro některé může Dědictví otců díky svému jazyku působit nezáživně a zdlouhavě, ale jakmile se vám podaří proniknout a zvyknout si na dobovou konverzaci, stane se pro vás kniha skvělým prostředkem k úniku z reality a vrácení se zpět v čase. Pro milovníky historie, ale ne učebnic, je tato série snad to nejlepší k poznání této vzrušující, ale zároveň někdy kruté a vždy nevypočitatelné doby.
Dědictví otců je vynikající série. Pokud chcete číst klasický historický román, můžete být trochu zklamáni (hlavně u pozdějších dílů). Spíše se jedná o nenásilný výklad francouzské historie z v období náboženských válek, a to prostřednictvím smyšleného (avšak okouzlujícího) šlechtice, který píše své paměti, a několika dalších fiktivních postav. Ty se ovšem potkávají s reálnými osobnostmi a prožívají skutečně i historické události, jejichž jsou svědky. Dějiny jsou popsané věrně, a tak se nemusíte bát žádného překrucování, jako např. u A. Dumase.
Zpočátku může odrazovat archaický jazyk. Po pár stránkách si však na nezaměnitelný styl zvyknete a naopak si jej zaručeně oblíbíte, protože dotváří atmosféru knih.
Já začala číst první díl proto, že mě zajímalo období, v němž se odehrává. Překonal však mé očekávání a nakonec jsem přečetla všech 13 dílů :-)
Autorovy další knížky
2005 | Smrt je mým řemeslem |
1974 | Malevil |
1989 | Dědictví otců |
1974 | Až delfín promluví |
1989 | Mé dobré město Paříž |
Tato kniha je pestrá, se zajímavým jazykem a bohatá na historii. Avšak chudá na nějaký děj. Je to taková francouzská Babička. Prostě popis, kronika, deník. Výcuc. Zajímavé, ale bohužel jsem to pouštěla jedním uchem tam a druhým ven.