Dějiny čistoty a osobní hygieny
Virginia Smith
V posledních desetiletích 20. a na počátku 21. století ovládly mysl Evropanů „hygienické ideály“ importované z USA. Evropský trh zaplavily nejrůznější přípravky k údržbě bezchybně čisté domácnosti i těla, zbaveného všeho „nečistého“ (koncept „BO“ – „body odour“ – zbavení lidského těla všech přirozených pachů). V době, kdy má mnoho lidí jediný, dostatečný důvod k osobní hygieně, nadřazený všem jiným – předvádět se –, se hygiena a kosmetika stávají atributem globalizace a významným ekonomickým faktorem. Současně se objevují první náznaky odmítnutí tohoto trendu, vymykajícího se lidské přirozenosti a ve svých důsledcích nebezpečně ohrožujícího přírodu. Zatímco legislativa 19. století, diktovaná představami zdravotní policie, se snažila chránit lidské životy a uchovat lidské zdraví, legislativa 21. století se musí snažit zachránit zdraví a život Země. Ostatně hlavním nepřítelem civilizace přestává být špína, stávají se jím mikroorganismy, hygienickými přípravky natolik zocelené, že je proti nim i nadmíru čistotné lidstvo bezmocné.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2011 , AcademiaOriginální název:
Clean - a history of personal hygiene and purity
více info...
Přidat komentář
Veľmi zaujímavá kniha, ktorej námet je nevšedný a často o tom nemáte možnosť čítať. Kapitoly sú však príliš zdĺhavé a to, čo mohla autorka napísať spolu, občas rozvinie na jednej strane, zmení tému a následne sa vráti k téme. Takto preberá dejiny hyginy v 20.storočí- sme pri 70.rokoch, zrazu skočí do roku 1994, aby sa znovu vrátila k 70.rokom. Trošku neprehľadné. Napriek tomu zaujímavý počin, aj keď dej knihy hovoí hlavne o anglosaskej tradícii, východnú Európu, USA, Áziu, proste zvašok sveta by ste tam hľadali márne...Ale je zaujímavé vidieť, že aj takáto vec je plne prepojená so svetovými dejinami. V knihe mi chýbalo väčšie spomenutie témy vakcinácie a vývinu samotných liekov, napríklad penicilínu, ktorý nesporne pomohol prežiť mnohým ľuďom...Tri hviezdičky za na zaujímavú tému, o ktorej často nemáte možnosť čítať.
Vážení čtenáři,
téma nesporně zajímavé autorka zpracovala poněkud nevyrovnaným způsobem. Protože chce psát o všem, co užívá pojem čistý, dostává se k puritánům, snaze o politickou čistotu, náboženství atd. Její záběr je někdy tak velký, že nedokáže být důkladná ve svých soudech, které občas stojí na vodě. Geograficky se v některých obdobích soustředí jen na Británii a Francii (18. století), občas plácá nesmysly (např. její hodnocení Erasmova spisu Antibarbari). Otřesná je úroveň překladu - řada chyb ve vlastních jménem, názvů spisů, skloňování. Překladatelka někdy používá anglické znění pojmů, které nedokázala vyjádřit česky nebo v původním jazyce (např. latinský pojem sex res non naturales). Občas jsou pochybné i datace.
Celkově vzato: zajímavé téma zpracováno inspirativním způsobem, ale s řadou nepřesností, banalit a blábolů,uvedená fakta někdy chybná, překlad mizerný.
Zdeněk Žalud
Zajímavé téma podané rovněž zajímavě. Autorka píše takovým vypravěčským stylem. Je pravda, že ač téma vypadá jako velmi úzce vymezené, dotýká se mnoha témat okolo, takže ano, součástí vyprávění o hygieně jsou i historické souvislosti.