Dějiny Egypta
Rudolf Veselý , Eduard Gombár , Ladislav Bareš
Egypt má jednu z nejdelších souvislých historií ze všech zemí světa. Podobně jako dějiny jiných zemí, jejichž životní osou byly řeky – čínská Jang-c-ťiang, indické Indus či Ganga nebo irácký Eufrat s Tigridem –, sahají jeho dějiny až k samému prahu lidské civilizace. Podobně jako Čína, Indie či irácká Mezopotámie byl zemí, kde bylo vytvořeno písmo, způsob vizuálního zachycení mluveného slova – písmo hieroglyfické. Jeho přírodní podmínky – pravidelné nilské záplavy přinášející úrodnou zeminu – umožnily růst obyvatel, rozvoj zemědělství a položily základy hospodářsko-společenské organizaci, státu. Tato úspěšnost však učinila Egypt zemí, v jejímž ovládání a využívání se vystřídala řada cizích útočníků z bližšího či vzdálenějšího okolí, z Afriky, Asie i z Evropy. Nové období egyptských dějin otevřel vpád muslimských Arabů, kteří přinesli do Egypta svůj jazyk a své náboženství a spojili jej natrvalo a velmi úzce s okolním muslimsko-arabským světem ve východní Asii a severní Africe. Kniha je rozdělena do čtyř částí věnovaných hlavním historickým epochám egyptských dějin – Egyptu ve starověku, Egyptu v arabsko-muslimském středověku a Egyptu v období koloniální nadvlády a po dosažení nezávislosti. Úkolu se ujali tři autoři z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, odborníci na uvedená období egyptských dějin.... celý text
Přidat komentář
Výborně zpracované přehledné dějiny země. Je to velmi dlouhé čtení, některé pasáže mi přišly až moc detailní. Ale chápu, že to je účel:)
Co mi v knize chybělo, bylo větší zapojení žen. Chápu, že se v historii bohužel tolik neprojevovaly, ale o to víc bych jim dala prostor např. ve 20. století. O ženských hnutích je tu pár zmínek, také je tu sem tam zmíněná nějaká umělkyně (ale většinou protože byla ve vztahu s nějakým důležitým mužem). Chybí mi alespoň krátce přehled práv žen - od kdy mohly volit?, od kdy být aktivní v politice?, jaké bylo jejich právní postavení ve 20.století a na začátku 21.? Byly básnířky, malířky, zpěvačky?
Je škoda, že autoři v tomhle nepovažovali "ženskou" historii za důležitou.
Uzasne velice zajimavy erudovany vyklad historie egypta, nejdrive jakozto rise, pozdeji jakozto narodni identity v prubehu dejin a ve snaze vymanit se ze vsech tech vlivu, jez tento stat ovlivnovaly. Nutno podotknout, ze to je velice hutna kniha, ktera me obohatila o desitky historickych postav at uz nejruznejsich ucencu, lekaru, spisovatelu, tak v neposledni rade plejadou ruzne vice ci mene uspesnych prezidentu, ci politiku.
Jak uz sem napsal do Goodreads - Kazdy Egypt byl uplne jiny. Jiny byl Egypt za Ptolemayovcu, jiny byl Egypt veko Arabske pozdeji velkoturecke rise a znovu jiny Egypt najdeme za vlady napriklad presidenta Mubaraka. Jedine co je nemene v cele egyptske historii, jsou ty Piramidy
Nádherná knížka o celé historii Egypta! Sice obsáhlá kniha bez obrázků, ale mnoho naučné čtení!!
Podľa porovnávania uznávaných expertov (ak je však také porovnávanie vôbec možné), najbohatšiu históriu spomedzi všetkých krajín sveta má Grécko. Egypt je tiež v tej tabuľke veľmi vysoko. Pre mňa osobne ale Egypt jednoznačne disponuje tou najbohatšou a najatraktívnejšou históriou, takmer bez konkurencie. Izrael by mohol byť na druhom mieste, potom hádam Turecko. Táto kniha skvele zobrazuje fenomenálnu históriu tejto fenomenálnej krajiny. Pána Ladislava Bareša mám načítaného už vcelku dosť, jeho kapacitu v oblasti starovekého Egypta si hádam nedovolí spochybniť nikto. Dobre spracované sú aj moslimský stredovek a moderné dejiny. Z púštneho prachu a nílskeho bahna vystupujú a defilujú extrémne zaujímavé postavy ako Ramzes II Veľký, šialený kalif Hakim, Napoleon, kráľ Farúk v jeho verejnosť pohoršujúcich kraťasoch, či Husní Mubarak so slnečnými okuliarmi.
Trochu ma mrzí množstvo preklepov a tlačových chýb, ktoré sa vkradlo aj do produktov takého etablovaného vydavateľstva, ako je NLN. Ale to je asi tak jediné, čo sa dá vytknúť.