Dějiny filmu: Přehled světové kinematografie
David Bordwell , Kristin Thompson
Druhé revidované vydání úspěšného projektu Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze a Nakladatelství Lidové noviny v překladu Heleny Bendové, Jana Bernarda, Michala Breganta, Zdeňka Holého, Víta Janečka, Petra Kubici, Taťány Markové, Markéty Šeré, Martina Škapy a Stanislava Ulvera. Editorem publikace je Václav Kofroň. Kniha je jednou z nejpřekládanějších souhrnných prací věnovaných historii světové kinematografie od počátků až do dnešních dnů. Její autoři patří k nejvýznamnějším žijícím filmovým historikům. Většina z více než deseti jejich velkých publikací byla přeložena do mnoha světových jazyků a patří k pilířům filmového vzdělání po celém světě. Narozdíl od několika lexikonů a encyklopedií, které v češtině existují, jde o vyvážené syntetické dílo, které vyniká čtivým jazykem a unikátní výkladovou praxí využívající stovek fotografií z filmů nikoli jenom k ilustračním účelům, ale k velmi názornému proniknutí do podstaty stylů, skladebných principů či dalších reálií filmové praxe dané doby. Kniha se v souladu s tzv. novou filmovou historií nezaměřuje pouze na umělecký film, ale vykládá kinematografii jako celek, jehož ústředním bodem je filmové dílo. Vznik i přijetí tohoto díla však podmiňuje celá řada kulturních, technologických i společensko-politických faktorů, které autoři ve svém díle zohledňují. Četba či jenom opakované nahlížení do této knihy nabízí v každém ohledu velmi kontextuální poznání světové kinematografie jako součásti lidské kultury, z níž vyrůstá.... celý text
Literatura naučná Umění
Vydáno: 2011 , Akademie múzických umění (AMU) , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
Film History: An Introduction, 1994
více info...
Přidat komentář
Pro každého, koho zajímá kinematografie ze všech koutů světa od počátků až dodnes, je tahle kniha naprosto ideální. Díky této knize jsem se dozvěděla mnoho věcí z filmového světa. Zároveň se mi líbily obrázky, které doplňovaly texty. Mě se knížka moc líbila. :) Občas mě jen trošku mrzelo, že je neskladná, velká a těžká, ale na obsahu to nic nemění. :)
Pro fanoušky i zatím ještě nezkažené odborníky. Informacemi i obrazovým materiálem nabitá bichle, kterou by se dalo i zabít. O některých méně známých světových kinematografiích jsem se přijatelným způsobem dozvěděla až z této knihy. Příjemný vizuál, dobré členění a třídění informací.
Tuhle knížku už jsem celou přečetl dvakrát a do toho nepočítám to, když si jí jen tak listuju. Je to velmi užitečný přehled kinematografie, který se díkybohu nevěnuje jen Americe, ale rovnoměrně téměř celému světu, a to od počátku kinematografie dodnes. Perfektní dílo, nesmírně přínosné pro jakékoliv laiky i studenty filmové historie.
Kniha zahrnuje dějiny filmu od jeho vzniku a němé éry, včetně různých technik natáčení a jejich vývoje, přístupu k výrobě, distribuci, přes film zvukový až do současnosti a konkurenci jiných médií typu videa, DVD a internetu. Nejedná se o lehké a rychlé čtení ani o knihu soustavně a na stejné úrovni záživnou. Někomu budou vyhovovat partie o různých nových vlnách nebo uměleckém zaměření, jinému populární filmy pro většinového diváka. Celou knihu včetně těch pro mě nezáživných jsem přečetl jen proto, že mám ve zvyku knihu dočíst, když už ji jednou otevřu, příště bych asi zvolil dílčí přečtení kapitol, které mě zajímají. Asi jsem od ní čekal něco trochu jiného, ale asi záleží na vkusu a hloubce zájmu. Plné hodnocení jsem knize dal za snahu autorů podat popis různorodých oblastí relativně přístupnou formou i pro někoho, kdo je spíše konzumentem filmu než badatelem nad způsobem jeho natočení a přístupu k technikám při tom použitých. Práci s ní měli určitě i překladatelé.