Dějiny Králova Pole
Milan Řepa , Libor Jan , Alena Knechtová , Pavel Kocman , Antonín Přichystal , Vlastimil Sochor , Petr Vachůt
Kniha popisuje dějiny Králova Pole, což je brněnská městská část. Kapitoly knihy: Geologická historie Králova Pole Pravěké a raně středověké osídlení Ves a klášter ve středověku (1240 - 1526) Od nástupu Habsburků na český trůn do zrušení kláštera (1526-1782) Josefínské a předbřeznové intermezzo (1782-1844) Městys a město (1844-1918) Od vzniku republiky po únorový puč (1918-1948) Za komunistického režimu (1948-1989) Od listopadu 1989 do přítomnosti (1989-2003) Významné památky... celý text
Přidat komentář
Jako rodilý královopolák jsem si knihu se zájmem přečetl. Dozvěděl jsem se mimo jiné kde se vzal název Semilasso. Je škoda, že velmi mnoho popisovaných míst je již beznadějně ztraceno pod městským okruhem.
Doporučuji všem královopolákům, a i těm co se zajímají o historii. Je to kvalitně zpracovaná kniha.
Drobnou vadou na kráse je absence přepočtu staročeských jednotek na ty současné, aby si člověk udělal lepší představu.
Přepočty lze najít na www.converter.cz.
Taky by kniha mohla být opatřena větším množstvím historických map, případně alespoň jejich nákresů, pro lepší orientaci.
Autoři knihy
česká Libor Jan
česká, 1960 Alena Knechtová
česká Pavel Kocman
česká Antonín Přichystal
česká, 1921 - 2001 Vlastimil Sochor
česká Petr Vachůt
česká
Kniha mě vyloženě chytla, protože tu žiju většinu života. Škoda, že má málo map a fotografií. Geologickou historii bych zase možná oželela. Líbil by se mi i nějaký přídavek o méně známých a velmi starých stavbách, co tu jsou. Například zámeček mezi ulicí směr Soběšice a Křižíkovou (nemyslím Kociánku), márnice k původnímu hřbitovu v Kotlůvku. Ty mají i zajímavou historii. Je to psané trochu roboticky, ocenila bych víc osobního pohledu a menších příběhů. Kapitoly o množství hektarů a arů a o velikosti hospodářství v 18. století zaujmou spíš znalejší. Dalo by se to asi napsat o něco víc lidově..