Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století
Vladimír Prokop
Pro výuku literatury na středních školách. Kromě tradičních látek jsou ve skriptech podrobně zpracovány i literatury neevropské včetně základních informací o souvisejících filozofiích a náboženstvích (buddhismus, hinduismus, islámská literatura atd.). Bohatá je například kapitola o bibli. Legendární osobnosti české i světové literatury jsou prezentovány tak, aby se staly pro dnešního člověka přístupnějšími. Rovněž období našeho národního obrození je vnímáno netradičně a moderně.... celý text
Přidat komentář
Poměrně dobře koncipovaná učebnice pro školní děti i studenty SŠ, je tam většina podstatného pro přehled literatury - ovšem velmi heslovitě, takže se hodí spíš jako podpůrná publikace pro nějaké složitější bádání v historii literatury. Rozhodně bych spíše doporučil Odmaturuj z literatury 1, která je napsaná daleko lépe.
Napsáno opravdu zajímavě a hlavně přehledně. Nicméně jsou zde chyby a nepřesnosti. Pro střední školu asi ještě stačí, ale jinde je potřeba mít i další materiály.
Nejlepší učebnice literatury, jakou jsem kdy viděla. Přehledná, stručná a přitom je v ní všechno, co člověk potřebuje znát.
Úžasný přehled literatury od jejích počátků až do 19.st. Skripta jsou psána velmi čtivě a je v nich vše, co má v dobré literární učebnici být - jak přiblížení doby, tak umění a jeho osobnosti spojené s dobou, tak perfektně přehledný obsah autorů, jejich životů, děl. Nechybí sem tam psané detailní a velmi zajímavé informace, které obohacují znalosti :)
Tuto sérii učebnic literatury od Prokopa vřele doporučuji. Tak jako je většina učebnic psána nezajímavě, tyhle jsou vážně skvělé :)
Autorovy další knížky
2001 | Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století |
1998 | Přehled české literatury 20. století |
1997 | Přehled světové literatury 20. století |
2000 | Literatura 19. a počátku 20. století (od romantiků po buřiče) |
2000 | Kapitoly z dějin výtvarného umění |
Výborná skripta. Jsou určeny pro studenty 1. ročníku středních škol. Tato skripta jsme na průmyslovce v 1. ročníku nepoužívali, poněvadž jsme používali jiný studijní materiál a to NÁSTIN DĚJIN LITERATURY. Ve vyšším ročníku jsem si tato skripta objednal. Skripta začínají kapitolou Starověké literatury a náboženství, přes antickou literaturu, středověk, renesanci až k národnímu obrození. Skripta doporučuji a hodnotím je na 100 %.
Líbil se mi úvod, který je určený pro profesory a studenty. Autor napsal: "Výuka literatury nesmí v nejmenším připomínat četbu telefonního seznamu, stejně tak je třeba při studiu pečlivě zvažovat, co je nutné si pamatovat do budoucnosti a co slouží jen ke zpestření látky. Proto se touto cestou přimlouvám - ze skript, ve kterých je skutečně velké množství informací a zajímavostí, vybírejte jen to nejnutnější. I mne dodnes obcházejí mrákoty, když si vzpomenu, co vše jsem se musel na gymnáziu učit například o národním obrození. Věřím, že má přímluva bude alespoň chvílemi brána v potaz a že nenastanou chvíle, aby tato skripta byla proklínána i se mnou..."
Ačkoliv mají skripta 80 stran, nachází se v nich velké množství informací. Oceňuji také různé zajímavosti, které autor uvedl. Vzpomínám si například, že ze starověké literatury jsme se učili jen o hebrejském písemnictví (o Bibli). V závěru skript se nachází také kapitola Základní orientace v české prozodii aneb pravidla výstavby verše od počátku česky psané literatury. Na střední škole jsme se neučili typy veršů a metrické systémy a autor na závěr skript uvádí: "A ještě jednu soukromou poznámku na konec - bylo by asi chybou, aby se dnes v hodinách literatury takto rozpitvávala poezie, metrické systémy by měly být látkou okrajovou, popřípadě probíranou v semináři. I když mnozí mají jistě v paměti prvorepublikové české filmy ze školního prostředí, kde studenti gymnázií museli metrické systémy bezpečně určovat, musíme dnes věřit, že literatura má daleko závažnější oblasti, jimž je třeba v hodinách věnovat pozornost."
Na knižním trhu se vyskytuje řada učebnic a skript z tohoto předmětu, ale přesto si myslím, že tato skripta jsou jedna z nejpřehlednějších a nejlépe zpracovaných pro běžné potřeby studentů. Měl jsem možnost si prohlédnout jiné učebnice, které jsou zpracovány modernějším způsobem, možná více interaktivnějším, tzn. strany jsou barevné, vyskytují se v nich hodně fotografií, ilustrací apod., ale přesto mě osobně nejvíce vyhovuje styl psaní pana Václava Prokopa.
V zadní části skript je uvedeno, že text skript neprošel redakční úpravou. Občas nalezneme v těchto skriptech nějaký překlep. :)