Dějiny Skotska
Jenny Wormald
Obsáhlá publikace seznamuje s historií Skotska. Skotsko má již dlouho přídech romantismu, který vyplynul z několika skutečně dramatických osudů a událostí: Marie Skotská, Bonnie princ Charlie, William Wallace či Robert Bruce – ti všichni hráli svou významnou roli v odporu proti anglické agresi. Dnes můžeme říci, že to vše se velice dobře využívá pro turistický průmysl. Ale v posledním půlstoletí vznikl bezpočet akademických prací, které si kladly za cíl lépe vysvětlit skotskou minulost – a to nejen ve Skotsku. Stejně tak motivovalo zájem o neanglické části Britských ostrovů vágní používání slova ,Británie‘ v televizi a knihách.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2007 , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
Scotland: A History, 2005
více info...
Přidat komentář
Jedná se určitě jednu z nejrozsáhlejších a detailně zpracovaných knih o dějinách Skotska, která se dá sehnat.
Osobně jsem ji četla nebo spíše studovala na přeskáčku, podle doby, která mě zajímala, navštíveného místa. Z toho asi pramení pocit neucelenosti.
Pro laika kniha působí učebnicově a obsahuje méně záživné pasáže, což není výtka, jen poznámka. Možná jsme z poslední doby rozmlsaní zábavně-poučnou literaturou.
Určitě doporučuji milovníkům historie a Skotska, kteří chtějí jít a číst "hlouběji".
Nejvíce se mi líbily kapitoly o Mary, Queen of Scots a Bonnie Prince Charlie. Ale jinak byla na mě kniha příliš zdlouhavá.
Zajímavá kniha o zajímavém Skotsku.Dozvěděla jsem se tam informace k románům,které se odehrávají v této nádherné zemi.
Jako každá jiná kniha edice má svoje přednosti, zde spočívající v tom, že nezabíhá do přílišných podrobností v dávnověku, který bývá u jiných dílů poměrně nezáživný a nudný, relativně rychle se čte. Na druhou stranu je nejspíše třeba ji přečíst v krátkém sledu po Dějinách Walesu a Británie, aby člověk dostal ucelený pohled (pokud nemá zájem o pohled pouze dílčí s určitými vazbami na další části ostrova) na dějiny Velké Británie a jejích součástí. Tím, že se zde jedná o dějiny části většího státu, zabývá se zahraničními vztahy spíše s ohledem na skotskou emigraci v celém světě, dříve jinak vztahy Skotska a Francie, resp. Skotska a Anglie. Oproti jiným dílům edice je pak s ohledem na rozsah knihy větší pozornost kladena kultuře a náboženství, jimž je pak v převážné míře věnována i závěrečná partie o vztazích s českými zeměmi (včetně Slovenska). Mezi nejlepší díly se asi zařadit nedá, na druhou stranu ale díky rozsahu nestihne nudit.