Dějiny starověkého Blízkého východu
Marc van de Mieroop
Kniha je jasnou a přehlednou historií neobyčejně multikulturní oblasti táhnoucí se přibližně od egejského pobřeží Turecka po Írán a od Anatólie po Rudé moře včetně Egypta, nad níž ovšem dominuje Mezopotámie. Začíná kolem roku 3000 př. n. l. v době prvních písemných záznamů, popisuje vznik městských států, uruckou revoluci, vzestup a pád velkých říší Babylónie a chetitského království až po Asýrii a Persii a končí proměnou starověkého Blízkého východu způsobenou tažením Alexandra Velikého.Přístupný a jasně strukturovaný text je doplněn řadou map, bohatým výběrem starověkých textů, genealogiemi vládnoucích dynastií a v neposlední řadě i českou literaturou k tématu.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2010 , AcademiaOriginální název:
A History of the Ancient Near East, 2003
více info...
Přidat komentář
Štítky knihy
Blízký a Střední východ starověké civilizace
Autorovy další knížky
2010 | Dějiny starověkého Blízkého východu |
2022 | Předřecká filozofie: Hledání pravdy ve starověké Babylonii |
Zajímavá a velmi čtivá kniha předkládá nejen obecný přehled dochovaných informací a hmotných dokladů o jedtlivých kulturách a společenstvech, jež až do věku Alexandra Velikého obývaly Blízký východ, ale po boku územní správy nabízi také krtitcký náhled do kulturních, hospodářských, náboženských či vojenských témat a charakteristik někdejších, resp. dávnověkých městských států a následně říší.
Po boku předkládaných informací, představuje kniha také rozcestník odkazující čtenáře na kultury a územní celky, jež s regionem Blízkého východu a územními celky tamních vládců přímo či nepřímo sousedí a k nimž lze i v českém či slovenském jazyce nalézt kvalitně zpracované publikace.