Dějiny starověkého Egypta
Ian Shaw
Dějiny starověkého Egypta jsou jedinou dějepisnou publikací poskytující detailní historickou studii Egypta od starší doby kamenné až po jeho začlenění do Římské říše. Svěží eseje a nádherné ilustrace přibližují vznik a vývoj nezaměnitelné civilizace starověkého Egypta počínaje obdobím vzdáleným 700 000 let a konce rokem 311 n. l. Autoři, kteří pracovali každý na svém dílčím výřezu historie, odpovídajícím jejich specializaci, nám nastiňují sled nejdůležitějších politických událostí včetně detailních studií tří tzv. přechodných dob, dříve považovaných za „temný věk“ egyptských dějin. Na pozadí vzestupu a pádu vládnoucích dynastií zkoumá Oxfordská historie starověkého Egypta také kulturní a sociální struktury včetně stylistického vývoje umění a literatury. Tempo změn takových aspektů egyptské kultury, jako byla např. monumentální architektura, pohřební rituály a s nimi spojená víra a etnické vlivy, nebylo nutně vázané na rychlost politických změn. Každý z autorů se proto rozhodl, že objasní jak slovy, tak fotografiemi základní modely sociálních a politických změn a že popíše měnící se tvář starověkého Egypta od životopisných detailů jednotlivců až po sociální a ekonomické faktory, které utvářely život obyvatelstva jako celku.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2003 , BB artOriginální název:
The Original History of Ancient Egypt, 2003
více info...
Přidat komentář
Vychází dost povrchních, hezkými obrázky a těmi nejtriviálnějšími údaji vybavených publikací o starověkých civilizacích. Proto díky za každou takovou, která jde do hloubky jako tato kolektivní práce. Ne, že by ta výpravná ale informačně chudá shrnutí neměla své opodstatnění, ale pokud už má člověk o Egyptě základní představu a chce jít dál, nemá dnes moc po čem sáhnout. Dějiny starověkého Egypta jsou pro takový krok ideální. Jsou obsažné, fundované a přitom čtivé.
Tuto knihu považuji za jednu z nejlépe napsaných odborných publikací o starověkém Egyptě. Dějiny starověkého Egypta by se měly stát pravou rukou každého začínajícího egyptologa, jelikož jen málo knih v sobě skrývá tak kompletní a ucelený (chronologicky členěný) přehled egyptských dějin. Kniha rozhodně není encyklopedií, jak píše slečna níže. Výhodou této publikace je právě její časová chronologie, protože každý čtenář si může najít pouze kapitolu, která ho zajímá. Jednotlivé kapitoly jsou psány formou esejí, a to různými autory (kapacitami z oboru egyptologie). Kapitoly na sebe nepřímo navazují, a proto není nutné přečíst všechny. Po přečtení jsem získala ucelený přehled zejména o vývoji Egypta v období paleolitu a badárienu. Dnes je na trhu mnoho odborných monografií, encyklopedií a populárně naučných knih o Egyptě, které čtenáře většinou seznámí nejdále s Nakádskou kulturou, ale tato kniha jde ještě dál, a proto ji opravdu považuji za jednu z nejlepších, které se dnes dají sehnat.
Kniha je psaná zajímavým způsobem, na to že je to encyklopedie. Nemá tu jejich časem nudící vlastnost. Obsahuje spoustu zajímavých odkazů a je doprovázena bohatou ilustrací (fotografie, mamkyp. Po jejím přečtení jsem si jistá, že o Egyptě vím téměř vše...jen si alespoň na půlku toho vzpomenout.
V žádném případě se nejedná o encyklopedii, jak píše cathyblack. Každá kapitola pojednává o jednom období, chronologicky seřazené podkapitoly se věnují jednotlivým faraonům. Knihu jsem vlastně nepřečetl, vybírám si jen vládce nebo události, které mě zajímají. Odborně je publikace opravdu na výši a ilustrace jsou nádherné.