Dějiny Vietnamu
Lucie Hlavatá , Ján Ičo , Petra Karlová , Mária Strašáková
Kniha o vietnamských dějinách je v češtině první prací, která se podrobně zabývá uceleným výkladem vietnamské historie od nejstarších dob do současnosti. Autoři vycházeli jednak z klasických a moderních zdrojů v evropských jazycích, dále ze zdrojů publikovaných ve vietnamštině, japonštině a čínštině; v neposlední řadě pak také ze zkušeností získaných při výuce vietnamské historie v rámci oboru vietnamistika v Ústavu Dálného východu FF UK. Kniha bude doplněna stručným chronologickým přehledem nejdůležitějších událostí, rejstříkem s vietnamskou podobou názvů a bibliografií včetně internetových zdrojů.... celý text
Přidat komentář
Takže vedle Dějin Ukrajiny dolouskána i kniha o dějinách druhého národa, jehož značné části obyvatel můžeme v naší, co si budem povídat, bohaté zemi poskytnout možnost lepšího života.
Protože jejich vlast je vinou válek, které jí zmítaly po značnou část jejích dějin, a obzvlášť ničivě ve 20. století, pořád ještě zdevastovaná, zaostalá a nerozvinutá. Samozřejmě v měřítku Evropy, nerada bych urážela! Protože ve své bohaté a dlouhé historii, i navzdory sousedství se vždy hamounskou Čínou, měli období, kdy v oblasti jihovýchodní Asie hráli prim, a měli velmi rozvinutou kulturu a společnost.
No každopádně, žádnému Čechovi by neuškodilo si tuto publikaci přečíst (i když je v ní docela dost tiskových chyb na tak krásnou a prospěšnou edici), ať nevnímá Vietnamce jenom jako "rákosníky z tržnice"... Vždyť jejich děti narozené tady jsou už "normální Češi", a sami se za takové i považují.
Trochu jsem se bála, že se ztratím v přehršli Nguyenů a Phamů, ale autoři napsali své kapitoly přehledně, čtivě a srozumitelně i pro neodborníka.
Doporučuju!
Autoři knihy
česká, 1960 Ján Ičo
slovenská, 1980 Petra Karlová
česká Mária Strašáková
slovenská, 1980
Přestože je historie Vietnamu dlouhá, kniha se těmi nejstaršími partiemi tolik nezdržuje a čtení odsýpá, popis války s USA je zaměřen spíše na otázky politické a vojenské záležitosti jsou podány stručnějším způsobem. Mám pocit, že podrobnější korektura by knize prospěla, protože na několika místech jsou krátce po sobě opakovány celé věty, téměř odstavce. Na některých místech jsou pak buď překlepy nebo faktické chyby (v lednu 1964 nebylo po amerických prezidentských volbách, ty se konaly až na podzim - str. 300, v roce 1977 již Richard Nixon prezidentem nebyl - str. 350). I přes zmíněné nedostatky je kniha dobrá.