Dějiny zemí Koruny české II.
Petr Čornej , Pavel Bělina , Jaroslav Hrbek , Tomáš Grulich , Jaroslav Halada , kolektiv autorů , Petr A. Roček
Dějiny zemí Koruny české série
< 2. díl
Nejúspěšnější učebnice dějin českých zemí se dočkala nového, revidovaného a doplněného vydání. Přehledná příručka poskytuje základní orientaci a shrnuje vše podstatné o našich dějinách na úrovni středoškolských znalostí. Přístupnou formou líčí chronologii událostí politických dějin, zasazuje je do evropského kontextu a celkový obraz dotváří výkladem o hospodářských, sociálních a kulturních dějinách. Od pravěku a počátků české státnosti je výklad doveden až k roku 1992, k rozdělení republiky. Od devadesátých let, kdy byla učebnice napsána, se projevila potřeba revizí a doplnění. Revidován byl celý text a pro toto vydání vznikly zcela nové kapitoly věnované pravěku, první světové válce a období let 1945–1992. Nově byly zpracovány mapy, částečně obměněn byl obrazový doprovod a dvoudílná kniha získala moderní grafický kabát. Historická příručka je dílem kolektivu renomovaných historiků ve složení Pavel Bělina, Petr Čornej, Ivana Čornejová, Jan Frolík, Jaroslav Halada, Jaroslav Hrbek, Dagmar Moravcová, Jiří Pernes, Jiří Pokorný, Jiří Rak, Josef Tomeš a Vratislav Vaníček.... celý text
Přidat komentář
Druhý díl si udržel stejně vysokou laťku jako první. Člověk si při čtení uvědomuje, co všechno ta naše malá milovaná země v srdci Evropy musela prožít. Věřím a doufám, že nás v budoucnosti všechno špatné mine a budeme žít v míru, pravdě a porozumění.
Neméně kvalitní než první díl. Vše je velice čtivě popsáno, nechybí žádné důležité události a na daném prostoru je vše popsáno snad co nejvíce je to možné. Pro každého, kdo má rád historii, je to rozhodně kniha, kterou by si měl přečíst - vždyť české dějiny je přece tak důležité znát pro každého Čecha! :)
Ty závěrečné pasáže jsou slabší, ale to snad lze omluvit dobou vzniku. Pro rychlé seznámení s dějinami Československa a Česka pro běžného čtenáře ale dostačující.
Skvělá kniha shrnující naše dějiny. Publikace je doplněna kresbami, fotografie a mapami.
Ačkoliv jinak tvoří celá čtyřdílná série "malých dějiny" od Paseky (Koruna česká, Evropská civilizace) skvělý základový přehled pro naši i evropskou historii, tento druhý díl v závěru strašně trpí dobou svého vzniku. Chápu, že řada autorů nebyla spokojená s omezeními komunistického režimu, ale jako profesionální historici si měli zachovat nadhled, a nikoliv své názory promítat do odborné práce. Závěrečné kapitoly jsou tudíž velmi jednostranné, v podstatě jen otáčí znaménka předlistopadového hodnocení, a prezentují čtenáři argumenty, které v dnešní odborné debatě nemohou obstát.
Mimo tento nedostatek je ale kniha velmi kvalitní syntézou, a mohu ji doporučit.
Opět velmi pěkné zpracování dějin českých zemí. Trošku mi chyběly podrobnější informace (například o domácím odboji ve 2.světové válce apod).
Perfektní učebnice. Základ do knihovny.
Pár myšlenek z období Habsburské nadvlády:
- Národní obrození. Proces kdy se novou hlavní identitou stává národ. Nacionalismus nahrazuje starší identifikaci, založenou na obyvatelském právu v určité zemi jakožto politickém celku.
- Období osvícenství a racionalismu končí zklamáním. Místo říše rozumu lidstvo dovede k jakobínskému teroru a k napoleonským válkám. Návrat starých dynastií na evropské trůny. Nástup romantismu = místo rozumu city a fantazie.
- Šlechta se před březnem 1948 snaží o neutralitu mezi českým a německým nacionalismem. O dosažení míru se snažila ve jmenu jednotného "zemského národa" tedy bohemismu.
- První generace českých vlastenců v (Josef Jungmann, Antonín Marek, Ján Kollár) byla ve svém rusofilství zcela nekritická. Jednalo se o pěstování "slovanské vzájemnosti" zdůrazňující, že Češi nejsou v Evropě osamoceni, ale patří k velké rodině slovanských národů.
- Ze schůze ve Svatovaclavských lázních na konci února 1948 vznikla petice k císaři. Byl to prvni novodobý český politický program. Obsahovala požadavky jazykové, státoprávní i liberální.
- Masaryk nastoupil na pražskou univerzitu jako profesor sociologie a filozofie.