Démon teorie
Antoine Compagnon
Kniha renomovaného francouzského literárního kritika, která vyšla v Paříži roku 1998, se zabývá konfliktem teorie a zdravého rozumu. Vychází z analýzy sedmi základních pojmů (literatura, autor, styl, svět, čtenář, historie, hodnota), které zkoumá jak z hlediska jejich praktického pojetí mezi laiky, běžnými čtenáři, tak z hlediska vědeckých přístupů. Literární teorii autor pojímá nikoli jako „transcendentní" vědu, ale jako svého druhu fikci. Kniha bilanční a také polemická. Ve Francii i jinde vyvolala velký ohlas. Současně však kniha, která teorii neneguje, pouze pro ni hledá vhodný status a uplatnění.... celý text
Literatura naučná O literatuře
Vydáno: 2009 , HostOriginální název:
Le Démon de la théorie, 1998
více info...
Přidat komentář
Vystudovala jsem bohemistiku a mám ráda provokatéry - tuhle knihu jsem si opravdu vychutnala. Ale zdá se mi, že i když Compagnon píše o "běžném myšlení" a o pojmech, které užívají prakticky všichni, kniha nemíří ke čtenářům, kteří se literaturou a literární teorií nikdy blíže nezabývali. Škoda.
po pár stránkách, když pochopíte, jak autor píše a přistoupíte na jeho způsob "vyprávění", tak si uvědomíte, že všechno vlastně znáte a víte a dokážete logicky vyvodit. takže jde víceméně o komplikovanější formu toho, co byste dokázali říct sami, ale mnohem kratším způsobem a asi i méně vytříbeným.