Den v Kocourkově

Den v Kocourkově
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526938/bmid_den-v-kocourkove-655cf57f9da43.jpg 3 7 7

Pro své nejobsáhlejší dílo, humorně alegorickou kritiku soudobé společnosti, se obrozenecký básník a novinář inspiroval jednak lidovými povídačkami o Kocourkově, jednak klasickým dílem J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. I zde je vypravěčovým průvodcem básník, místo Vergilia je to však veršující švec a místo kruhů pekla jej provází po známém městečku hlupáků.... celý text

Přidat komentář

Stanas513
12.03.2024 2 z 5

Dostala jsem se k této knížce náhodou. Dnešní státní politika mi připadá úplně a docela nesmyslná a tak jsem ji přirovnala k bláznivé knize o Kocourkově, kterou jsem četla někdy v dětských letech. Začala jsem shánět a sehnala jsem toto. Do literárního stylu se plete staroslověnština a není to to, co jsem očekávala. Příliš zmatené.

Jaruš7
10.01.2024 4 z 5

Květnatost slov působící libě a myšlenky jsouce hlubokomyslné mající za úkol i v nesmyslnosti najít záludný smysl.
Citace:
"Povedu vás po niti ku klubíčku, totiž ku Pravdě v lživém oděvu. Ač vám odpírati nechci, přece vyznati se vám musím, že si nezakládám mnoho na takovém převlékání a přestrojování. Když spisovatel strojí svou bohyni, totiž Pravdu, za maškaru do bálu, snaží se, aby tak snadno od zvědavých hostů poznána nebyla; nebo čím déle je neznámá všem a čím méně há-dání hostů k uhodnutí se blíží, tím více potom jsouc poznána, po-těšení způsobí. Ale jak těžko jest přistrojiti Pravdu tak! Obyčejně stává se, že ji obleknem – až k nepoznání. Pravda se jako maškara vyskytne, a jako maškara z bálu odejde.“ „Ovšem,“ řekl jsem já, „nevábí-li pozornost hostů na sebe tím, což ji vyznamenává. Maškary sobě málokdo povšimne, nevidí-li anebo nedomnívá-li se v ní něčeho lepšího než pouhé maškary.
Pěkně-li ale tancuje, vtipně-li zvědavým panáčkům odpovídá, ne-spustí jí nikdo z očí a rád se dá za nos voditi. On hádá a rád hádá, kdo by to asi byl, i těší ho takováto hra, aniž lituje času, kterýžto strávil hádáním, kdyby i neuhodl. "

Pro milovníky stylu a jazyka českého z dob rakousko-uherského mocnářství.


FMMMM
26.12.2023 2 z 5

I když měla kniha pouze 79 stran, připadalo mi čtení této e-knihy neskutečně dlouhé. Styl a sloh mne nutil stále se přesně soustředit na každé vepsané slovo a občas jsem zapátral ve slovníku nad významem některých slov, (čepčářka, biechu). K čemu to vše, když se v knize objeví opravdu jen pár jemně úsměvných pasáží, toto mezisváteční čtení mě velice nenadchlo.