Deník legionáře v Rusku
kolektiv autorů
Vzpomínky na vojenskou a válečnou službu 1912–1920. Paměti důstojníka Františka Pokorného (1890–1966) jsou významným příspěvkem k dějinám první světové války – a především k fenoménu československých legií v Rusku. Autorovy zápisky sledují dlouhé období let 1912–1920. František Pokorný byl vzděláním učitel. Dějinné zvraty počátku 20. století jej ale odvedly z kabinetu na válečná pole a z Moravy až do Vladivostoku. Od prezenční vojenské služby přes všeobecnou mobilizaci v červenci 1914 a první boje na východní frontě až po dlouhou a dobrodružnou sibiřskou anabázi ve víru ruské občanské války – to všechno podává autor mimořádně zajímavým a kultivovaným způsobem. Na stránkách se přitom objevují i mnohá známá jména našich dějin: Masaryk, Štefánik, Gajda aj. V deníku však nenajdeme jen odraz války a politických jednání. Legionář si ve svých detailních zápiscích všímal i vzdálených krajů a jejich obyvatel. Zaznamenával i věci zdánlivě všední – popisoval např. stravu vojáků, jejich stesk po rodinách nebo způsoby trávení volného času. Výsledkem je kniha, která nám umožní dívat se na zlomové roky evropských dějin očima mimořádně vnímavého současníka.... celý text
Přidat komentář
Nikterak čtivá kniha, nicméně, vyprávění formou zápisků do deníku den za dnem má v sobě jakési kouzlo autentičnosti. Bohužel mě zklamala velká autorova zdrženlivost se rozpovidat o věcech více naturalisticky. Působilo to na mě takovým uhlazeným dojmem bez většího emočního prociteni. Byla autocenzura a nebo to byl takový suchar?
Jsem spokojená. Chtěla jsem se dozvědět něco o legionářích a přesně to kniha splnila. Je psaná formou deníku, který je prokládám vysvětlivkami k osobám, které se v knize objevují a dále výkladem k situaci.
Ke konci se objevuje zápis z data 31.4., což mi přijde úsměvné.