Deník Michelangela blázna
Rolando Cristofanelli
Jedná se o fiktivní deník, který Michelangelo nikdy nenapsal. Nejedná se také však o pouhý životopis či zbeletrozovaný katalog umělcových děl. Autor zvolil formu, která stojí někde uprostřed mezi literaturou faktu a románem. Setkáme se zde také s originálním výkladem řady psychologických momentů -např. Michelangelova vztahu k Leonardovi da Vinci, Raffaelovi nebo Juliu II. Poznáme umělcovy povahové rysy včetně jeho tzv. podivínství a bláznoství. I děje načisto vnější , jako jsou mocenské zápasy jednotlivých papežů, intriky na jejich dvoře, politické zájmy Medicejských a jejich odpůrců republikánů a jiné dobové kulisy, dostávají dík autorově deníkově metodě zcela zvláštní ladění.... celý text
Literatura světová Umění Historické romány
Vydáno: 1981 , PráceOriginální název:
Diario di Michelangelo il pazzo, 1968
více info...
Přidat komentář
Nu, Schulzův Kámen a bolest to není, to asi nelze překročit, nicméně i tento popis Michelangelova života má svou hodnotu. Forma vlastního deníku samozřejmě omezuje autorovy možnosti v líčení, ale i tak stojí za přečtení. V každém případě je čtenáři nabídnut celý umělcův život, což má svou hodnotu. Ale zase: zvolená forma neumožňuje do hloubky vykreslit všechny historické okolnosti a osobnosti, podat plný obraz doby, jak to udělal Karel Schulz... Plus knihy je v oné sondě do uvažování, jak o tom píše JoeSurikata.
Znamenitá kniha, zažehla ve mně zájem o italské renesanční umění. Bravurní sonda do uvažování umělce, navíc napsaná svěžím stylem, takže se to nádherně čte.
Děj knížky popisuje život Michelangela. Děj je zajímavý. Dozvěděl jsem se zase více o dějinách umění. Bohužel, že spisovatel nepřiložil do knížky i obrázky. Hned by se lépe četlo a mohl jsem si pořádně prohlédnout díla mistrů té doby.
Knížku jsem si přečetla na popud Kamenu a bolesti. A třebaže vím, že se jedná o dva rozdílné literární útvary, po rozmlsání Schulzovým románovým opusem Deník Michelangela blázna hodnotím jako průměr. Koho daná problematika zajímá, ať se určitě ale do četby pustí. Fiktivní deník doplní právě to, co Kámen a bolest smrtí svého autora už dopovědět nestačil a vůbec čtenáře obohatí o spoustu zajímavostí a informací z Michelangelova života.
Strhující od začátku do konce! Dokonce jsem v jednu chvíli nepochybovala o tom, že vše psal skutečně Michelangelo! Nádherný vhled do nitra umělce, který svá díla "rodil velmi těžce".
Vynikající historický román (fiktivní deník renesančního umělce Michelangela) italského spisovatele a historika umění R. Cristofanelliho. Kromě tohoto díla u nás vyšla od téhož autora kniha Chlapec Raffael (též vynikající). Divím se, že se tyto knihy u nás nedočkaly dalších vydání. Osobně řadím Cristofanelliho ještě o něco výše než známějšího italského spisovatele U. Ecca.
Za mě oddechova knížka o jednom z největších umělců te doby a dalo by se říct, že i dnešní. Michelangelovu tvorbu mám ráda a i zde jsem našla spousty zajímavých věcí z jeho života. Forma mi přišla i trochu přehlednější než Kamen a bolest od Schulz.