Derviš a smrt
Meša Selimović
Román Derviš a smrt patří k Selimovićovým nejvýznamnějším dílům, vysvětluje nelehké podmínky života za doby turecké nadvlády, a bývá často označován za metaforu tehdejšího jugoslávského režimu. Dvoudílný psychologický román, odehrávající se v období nadvlády Osmanské říše nad Bosnou a Hercegovinou, se stal v Jugoslávii na přelomu 60. a 70. let velmi populárním. Dočkal se několika reedic a byl přeložen do mnoha jazyků, včetně češtiny. Získal také několik prestižních jugoslávských literárních ocenění. Je psán jako vyprávění hlavního protagonisty v reálném čase z pohledu první osoby. Žánrem románu je psychologické drama s příměsí filozofických témat. Práce se zabývá životem různých lidí v nejmenovaném bosenském městě 18. století. Hlavním protagonistou je Ahmed Nurudin, derviš, který soupeří s tehdejší osmanskou správou a zabývá se jak těžkostmi svými, tak i svých bližních a přátel. Ústředním tématem je otázka, proč byl jeho bratr uvězněn a později zabit. Ve vězení se ale nakonec ocitají i další přátelé Nurudina. Román konfrontuje dobovou skutečnost s islámskými zvyklostmi a zásadami, vyloženými v koránu. Právě veršem z této posvátné islámské knihy vždy začíná každá kapitola díla.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1985 , OdeonOriginální název:
Derviš i smrt, 1966
více info...
Přidat komentář
Velmi peclive popsane niterni stavy a dusevni pochody cloveka. To se samozrejme projevi na jednoduche ctivosti dila (obecne to neprospiva). Musim priznat, ze jsem knihu docetl predevsim na zaklade doporuceni, ale (kdyz uz jsem s cetbou zacal) i ze zvedavosti - kam se dervis ve vyvoji sve mysli dostane. Libil se mi doslov o srovnavani popisu doby v knize se stalinskou erou a pomery v satelitnich statech SSSR. Obecne bych cetbu doporucil s tim, ze pokud se dostanete do druhe casti, uz to zvladnete a na konci bude dobry pocit :-)
Tuto knihu, jako jednu z nejlepších, nám doporučil na přednášce profesor psychologie. Četla jsem ji tak před 3 lety, nepíši tedy bezprostředně po přečtení. Pamatuji si, že mě zasáhla polemika nad životem v pravdě a naopak - ve lži a intrikování. Polemika člověka, který celý život pevně věřil v Boha, ve spravedlnost a byl ve zralém věku zklamán lidmi nejbližšími.
Bolo to náročné čítanie, ešte na strednej škole... ale za maturitnú písomku o nej to bolo za 2 :) Asi sa k nej ešte niekedy vrátim, lebo je to dávno a asi mi príde oveľa zaujímavejšia než vtedy...
Jedna z mych oblibenych knih , dokonce tema me maturitni prace. Z Ahmeta Nurudina mi bylo vzdy hrozne smutno, a Hasan je takove slunce ktere prozari celou knihu, stejne jako v Selimovicevo jinem dile to dela Osman Vuk. Vsechny postavy jsou barvite popsany a musite se do nich vzit, treba u Nurudina jsem presne citila jak vas ten system musel drtit, a obrany nebylo.
Pozoruhodný román, určený však pro ten typ labužníků, kteří ocení složité básnické metafory, citáty z koránu a popis čehokoliv přinejmenším na tři stránky. Mě se víc líbí něco jiného.