Desať libier navyše
Dick Francis (p)
Benedikt Juliard jezdí překážkové dostihy pro amatéry, sní o profesionální kariéře, o vítězství ve Velké národní, ale najednou je všechno jinak. Trenér ho vyhodil, že není dost dobrý, otec ho chce mít vedle sebe ve volební kampani. A vzápětí vysoká škola. Beneditk musí poslechnout, ještě není plnoletý, kromě toho otce obdivuje. Benediktovi politika nic neříká, je mu však jasné, že otec se s poslaneckým křeslem nespokojí, přijde čas, bude usilovat o křeslo premiéra. Ale kdosi má zřejmě jiné záměry. Události dostávají dramatický spád. Tajemný noční výstřel, poškozeny vůz, požár – opravdu to byly pouze náhody? Benedikt se pouští do pátrání, přitom nejednou dokazuje, jak rychle se nad překážkami naučil rozhodovat, jak obratně umí padat. A to i v okamžiku, kdy se boj o křesla změnil v otevřený boj o život.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Sport
Vydáno: 1998 , Slovenský spisovateľOriginální název:
10 Lb. Penalty, 1997
více info...
Přidat komentář
Jako krátký zábavný vedlejšák pro mě tato detektivka vrchovatě splnila svůj účel. Nic světoborného, ale to neměl autor asi ani v úmyslu. Vydobyl z nápadu co jen šlo, pohoda džez.
Připodotknu, že krom jiného tady jde o hledání cesty k sobě otce a syna, a cesta se našla :-).
Dick Francis je pro mě pořád málo potkávaný autor, a přitom je opravdu dobrý... Jenže, jak přečíst všechno, co mě baví? Není šance, život není jen o čtení.
Takže ačkoliv jsou tentokrát koně a dostihy trochu mimo a jde tady spíš o jiné záležitosti, rozhodně, i vzhledem ke krátkému času potřebnému k přečtení: vše OK :-).
Pokud se těšíte na klasickou detektivku z dostihového prostředí, budete stejně jako já zklamaní. Všechno se odvíjí kolem volební kampaně a jedná se hlavně o společenský román.
Tento román mě nudil, pořád jsem čekala, "kdy to začne". Žádné napětí, docela předvídatelný děj, černo-bílé charaktery postav. Jako by to ani nepsal Dick Francis...
Druhá kniha od Dicka Francise, kterou jsem přečetl. Stejně jako v případě Divokých koní se mi líbila, velmi dobře se četla a oceňuji vyprávění v 1. osobě. Literární postava Benedikt Juliard popisuje dramatické události, které zažil ve věku od necelých 18 let do 23 let. Z jeho otce se stal úspěšný politik, který čelí zášti několika osob, některé z nich se dokonce neštítí ani pokusů zavraždit jej. Ani obligátní prostředí koňských dostihů samozřejmě nechybí. Přečteno s chutí během tří dnů.
Slabé. Hlavní záporák je znám od začátku. Vše se daří, politická kariéra jeho otce letí jako kometa.... Kdyby tam nebyly ty dostihy, tak by to byla červená knihovna.
I když se kniha tolik nepohybovala v dostihovém světě, jako třeba ostatní, ale v politickém, moc mě bavila!
Děj byl napínavý a čtivý.
Opět mi velice sedl hlavní hrdina (jak jen to D. F. dělal?!)
Od knihy se mi zase nešlo oddtrhnout - příklad toho, že u detektivek D. F. se opravdu ani na chvíli nenudíte.
Moc doporučuji!
Dick Francis vždy dokázal své čtenáře vtáhnout do děje, byl mistrem-vypravěčem. Román Za trest toto mé tvrzení názorně prokazuje.
Obdržel jsem jako dárek, bez předchozí zkušenosti s Francisem. A musím uznat, že po pár stránkách mě knížka přesvědčila, že jí chci dočíst dokonce. Dostihy a tématika koní příliš neobtěžovala, kniha je spíše zaměřená na volební kampaň otce hlavního hrdiny.
Nepřijde mi to jako typická detektivka - trochu thriller, trochu paměti, reportáž. Start poněkud zpomalený, ale pak to nabírá otáčky. Dostihy přítomné jen jako doplněk, hlavním tématem je zde politika a volby ... a vztah otec x syn. Opět oceňuji "já" formu.
Minulý týden jsem v knihkupectví narazila na nové vydání této knihy a zjistila jsem, že si ji už skoro nepamatuju. Kupodivu se mi podařilo vyhrabat původní "olympijské" vydání - oproti současnému je to jen útlá knížka v ceně pouhých 109 Kč (kde jsou ty časy!), a po mnoha letech jsem si ji zopakovala.
I když nepatří k úplně nejlepším francisovkám a její pojetí je také odlišné, pořád má něco do sebe. S dostihy má tentokrát jen málo společného, ale nahlédnutí do mechanismu a zákulisí volebního boje je určitě zajímavé, rozhodně jsem se nenudila. Mám ale takový pocit, že Francise k tomuto typu knihy něco vyprovokovalo - že by odporné praktiky bulváru, který dokáže kdykoli zdiskreditovat kohokoliv? Že by se s tím setkal v rámci skutečných voleb? No, to už se bohužel nedovíme. Ještě k postavě Benedicta - možná, že byl až trochu moc vzorný. Ale na druhou stranu práce s koňmi, ve stájích a dvouleté soutěžení se staršími a zkušenějšími mu zcela jistě jen a jen prospělo a ukázalo život z reálnější perspektivy, než je pro většinu puberťáků obvyklé.
Příběh byl celkově slabý. Předvolební agitace v první polovině knihy mě nebavily. Napětí se nedostavilo ani s pokusy o atentát na Juliarda staršího. Pátrání po původci vyznívá do ztracena. Kromě toho, Francis hned od začátku dost okatě ukáže na hlavní záporáky příběhu. Bohužel, závěr ničím nepřekvapí...
Další pěkná detektivka od Dicka Francise. Líbila se mi malinko míň než ostatní, ale i tak prima čtení :-)
Z francisovek je to ta slabší ale stále dobrá.
Benedikt je vzorný syn svého otce. Touží po kariéře profesionálního žokeje, přesto bez odmlouvání pomáhá otci ve volební kampani, nastupuje na univerzitu.
Neváhá otce bránit před pomluvami i před útokem na jeho život.
Francis opět předvádí důkladnou přípravu na zvolené pozadí příběhu.
Na Dicka Francise od počátku do konce velmi netradičně pojatý příběh, který se jako obvykle neodehrává v rozmezí několika dnů/týdnů, ale pěti let. Ději to trochu ubírá na spádu, není tak kompaktní, a k závěrečnému rozuzlení dojde až příliš rychle. Chybí i trocha té tradiční romantiky. Navíc hlavním hrdinou je teenager/mladík, což je ve Francisových dílech další neobvyklý prvek. V žádném případě jsem se však nenudil. Copak je to u Francise možné? Není!
Vždycky si při čtení jeho knih odpočinu a příjemně se pobavím. A přesně tak to má být.
Spíš společenský román než detektivka. Ale vztah otce a syna je vykreslen pěkně. Na druhé čtení bavilo o něco víc.
Číst Za trest sice za trest není, ale mě nenadchla. Bídný zloduch je znám od začátku do konce, hrdina nic moc hrdinského nevykoná, ani duše romantická se nepokochá žádnou láskou. Děj je předvídatelný, chybí mu gradace, spád celkově. Snad z nostalgie řadím do průměru a dávám za tři, ale milovníkům Francise (detektivek vůbec) nedoporučím.
Autorovy další knížky
1991 | Smrt favorita |
2003 | Chladná zrada |
2008 | Oheň a bič |
1998 | Až za hrob |
2008 | Drahý čas |
Ne že by byla kniha špatná, spíš dost vybočovala z autorova zaměření. Jako oddechovka nezklame.