Desať ponaučení pre postpandemický svet
Fareed Rafiq Zakaria
Ako covid-19 zrýchľuje beh dejín? Aká bude povaha práve sa rodiaceho sveta? Lenin vraj raz povedal: „Sú desaťročia, počas ktorých sa nič nestane, a potom sú týždne, počas ktorých sa stanú desaťročia.“ Žijeme práve v dobe, keď sa beh dejín zrýchľuje. Fareed Zakaria, moderátor CNN a autor viacerých bestsellerov, vo svojej najnovšej knihe pomáha čitateľom a čitateľkám pochopiť povahu postpandemického sveta. Objasňuje sociálne, politické, technologické a ekonomické dôsledky pandémie, ktoré sa možno v plnom rozsahu prejavia až v priebehu nasledujúcich rokov. Zakaria prostredníctvom desiatich „ponaučení“, ktoré sa týkajú takých tém, ako sú prírodné a biologické riziká, nástup „digitálneho života“ či rodiaci sa bipolárny svetový poriadok, vytvára priestor na premýšľanie nad dlhodobými dosahmi covidu-19. Kniha Desať ponaučení pre postpandemický svet rozpráva o minulosti, prítomnosti a budúcnosti, pričom napriek svojej aktuálnosti a naliehavosti ponúka takú reflexiu života na začiatku 21. storočia, ku ktorej sa budú čitatelia a čitateľky ešte dlho vracať. Covid-19 zúžil naše horizonty. Výrazne obmedzil náš každodenný pohyb. Práca z domu, dôsledné dodržiavanie odstupu od druhých a život v izolácii od rodiny a priateľov. Pandémia sa raz skončí, ale svet už nikdy nebude ako predtým. Zväčší sa úloha štátu alebo, naopak, ľudia úplne prestanú svojim lídrom dôverovať? Ako sa zmenia naše hodnoty? Prehĺbia sa nerovnosti medzi ľuďmi alebo sa staneme citlivejšími k utrpeniu slabších? Budeme vďaka pandémii viac počúvať odborníkov? Zrýchli alebo spomalí sa globalizácia? Desať ponaučení pre postpandemický svet je základná príručka na porozumenie novej realite. Venuje sa politike, ekonomike, technológiám, ale obsahuje aj osobné reflexie traumy, ktorú sme spoločne prežili.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2021 , N PressOriginální název:
Ten Lessons for a Post-Pandemic World, 2020
více info...
Přidat komentář
Komentáře Fareeda Zakariy znám z Respektu, tak mě zajímalo, jak bude vypadat celá kniha. Z komentátorského zázemí autora zjevně dost vychází, ale oceňuji velmi podrobné zdrojování (i když je pravda, že třeba na Snydera nemá ani zdaleka). Na knize je obrovsky vidět její amerikocentrismus, který mi nevadí, ale pro evropského čtenáře není tak zajímavý. Každopádně, jestli pandemie urychlila "pád" USA a vzestup Číny... nevím, v některých případech mi Zakaria přišel až zbytečně moc pesimistický.
Celkový dojem z knihy jsem měl takový, že mě nenudila, byly v ní některá zajímavá fakta a postřehy, ale moc z ní toho ve mě asi dlouhodobě nezůstane.
"Víra, že spolupráce může změnit svět není nereálná, je to projev zdravého rozumu."
Jistě v mnohém realistická vidění světa z mnoha úhlů pohledu. Není marné si vše poslechnout, protože zmíněné pohledy mohou hrát roli v budoucnosti světa. Ovšem už nyní díky caru VVP, může být vše trochu či hodně jinak? Za mě převaha spoléhání na 'pouze' lidské a ekonomické síly. Ani občas okrajová zmínka třeba o tom, že historické základy Evropy i Ameriky vyrostly a stojí na hřišti Desatera? Že součástí politologie je i filosofie - když vyjdu z oboru autora . . .
Zdali poslech nebo četba dodá optimismu je otázka, snad odvahu k otevřenosti, nadhledu a rozumné spolupráci.
3/4
Jak říká autor na konci knihy, je to více o souvislostech co dovedlo svět tam, kde je. USA přesvědčené o své nadřazenosti a tak se uzavírají, aby snad je někdo nepředběhl. V pár větách shrnuto, že nejvíce dostává na frak Evropská unie a Čína se dere dopředu.
Hezký poslech na Českém rozhlasu.
Autorovy další knížky
2004 | Budoucnost svobody |
2010 | Postamerický svět |
2021 | Deset lekcí pro postpandemický svět |
2017 | Obrana liberálního vzdělání |
2024 | Věk revolucí: Proměny světa od 17. století do současnosti |
Úplně něco jiného, než jsem čekal, autor využívá pandemické situace a toho, jak se zachovaly jednotlivé vlády, aby nastínil společenské dění v posledních letech, spíše než aby poučoval a představoval nějaké dalekosáhlé vize. Všímá si třeba toho, jak už dřív bylo možné žít hodně virtuálně, ale jak jsme se tomu bránili. Že ne všichni chtěli platit kartou on-line, ne všichni chtěli chatovat on-line apod. A to se změnilo. Stejně tak to jde ale otočit. Autor upozorňuje, že „home office“ je normální. Že v minulosti bylo normální pracovat doma, v blízkosti domova, ale až moderní doba to změnila a teď se vlastně vracíme ke kořenům…