Deset knih o architektuře
Marcus Vitruvius Pollio
Dílo římského stavitele a architekta zahrnuje stavební techniku a stavební umění, gnomoniku čili sestavování přístrojů na měření času a mechaniku, to jest sestavování strojů na zdvíhání nákladů i vody a strojů, které byly tehdy používány k ochraně před nebezpečím a ke spáse v nouzi (jsou to tak zvané katapulty a škorpiony). V díle jsou uloženy velké znalosti theoretické i praktické tehdejší doby, jak v oboru stavitelství budov, měst, chrámů, opevnění, divadel, lázní, závodních drah, vodních vedení, studen, cisteren a jiných zařízení, tak i v oboru astronomie a jiných věd.... celý text
Literatura naučná Architektura Umění
Vydáno: 1953 , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a uměníOriginální název:
De architectura libri decem
více info...
Přidat komentář
Ke knize mě přivedla série TV dokumentů pojednávající o antických technologiích, ve které byla publikace zmíněna. Nebýt Vitruviova pojednání, zůstaly by nám mnohé historické otazníky stále záhadou, např. jak dokázaly Římané pohnout kolosy vážícími 1500 tun jako těmi v Jupiterově chrámu nebo jak dokázali přesně odměřovat vzdálenosti na svých silnicích (vždyť i Leonardo da Vinci si při pokusu o rekonstrukci tohoto stroje vylámal zuby) atd. V některých momentech je kniha příručkou pro stavbaře a zahrnuje nás mnoha praktickými radami. Také se jedná o pojednání, které nám dává porozumět tehdejší mentalitě a postupům při realizaci staveb mnoha druhů - vodovodů, chrámů, cest i měst.
"Při hodnocení stavebního díla se posuzují tři aspekty, a to řemeslná důkladnost , velkolepost vybavení a rozvržení. Shledá-li se, že dílo je velkolepě vybaveno, bude se chválit stavebník nešetřící stavebním nákladem. Při důkladném provedení dojde uznání přesnost stavbyvedoucího. Bude-li však stavební dílo vykazovat ladně proparcovanými proporčními poměry a souladností poměrových vztahů, bude to slávou architektovou." (VI.kniha/VIII.)
V monoha ohledech geniální a nadčasová kniha, nejvíc mě dostala asi kniha o vodních vedeních. Popisy o materiálech, přokonávání překážek, spádech a dimenzích potrubí, odvětrání, tvarovkách....dnes se tomu říká technická norma.
Neocenitelný zdroj informací o antické architektuře, mnoho staletí jedna z nejvlivnějších knih o architektuře vůbec
Jediné teoretické dílo o architektuře, které se z římské doby dochovalo. Moje vydání je z roku 1979 (připojená fotka je obálka vydání z roku 2009, které mám v úmyslu zakoupit). Neuvěřitelně zajímavá kniha, díky níž může čtenář nahlédnout nejen do tajů toho, co asi většina lidí chápe pod pojmem "stavitelství", ale také si něco přečíst o konstrukcích antických válečných strojů, hodin, ale třeba i něco o hudbě nebo o představách o fungování vesmíru nebo o tom, jak vypadal římský taxametr. Kniha je doplněná řadou nákresů, (naštěstí, řadu věcí by se mi jen podle popisu nepodařilo pochopit - někdo s příslušným vzděláním na tom asi bude lépe - a některé mi nedošly ani s tím nákresem:-)). Zajímavý je i obsáhlý poznámkový aparát na konci, který mnohé vysvětluje (jsem zvědavá, zda a nakolik se v novém vydání změnil).
Štítky knihy
architektura starověký Řím starověká architektura dějiny architektury architektonické památky
Tak to byla bomba! Co už tenkrát všechno věděli, uměli, o čem přemýšleli. Odborník ocení postup při výpočtech lecčehos, laik se dozví hodně zajímavostí z běžného života. Dostala mě pasáž o zkoušení jakosti vody, kde je hlavním hlediskem posouzení vzhledu těch, kteří vodu pijí (jak vypadají, jak jsou silní atd.) a z kladného výsledku vyplývá závěr: "je tím nejlépe prokázána dobrá kvalita pramene". A po přečtení budete vědět, proč se začaly používat karyatidy, jak vystavět město s ohledem na převažující směry větrů, která místnost v soukromém domě má být na sever atd., atd. Zkrátka vše už tady bylo. A možná by nebylo špatné se některými pravidly řídit i dnes.