Deset křížů
Karel Kukal
Karel Kukal ve své knize popisuje podmínky pracovních lágrů přelomu čtyřicátých a padesátých let a rekonstruuje příběh svého útěku ze šachty číslo čtrnáct ve slavkovské oblasti. Kukal unikl z tábora s dalšími mukly a ve své rekonstrukci jejich osudů dokládá i jejich vlastní svědectví. Ačkoliv se skupině vězňů podařilo dostat z tábora, byli dopadeni, někteří z nich zabiti na útěku, ostatní odsouzeni. Kniha byla poprvé vydána roku 1993.... celý text
Přidat komentář
Knih o tématu komunistických lágrech v Československu jsem četla víc a vždycky mě zasáhnou. Je to odporné, jak se lidi dokážou sadisticky a krutě vyžívat na ostatních. A vůbec fakt, že u nás desetiletí existoval režim, který tohle organizoval a podporoval, je na zvracení. Nechci radši ani dumat, proč někdo komunismus podporuje i dnes.
Příběh útěkářů ze Čtrnáctky je smutný, tragický. Pozitivní je snad jen to, že vůbec přežil někdo, kdo o tom mohl vyprávět.
Osobitý chlapský styl s náznaky lehké ironie, naštěstí nepoznamenaný obhroublostí prostředí nápravných zařízení. Oficiální interpretace doby a událostí se časem může měnit. Osobní prožitky zůstávají stejné. A jsou v lecčem poučné.
Je dobře, že se o této době píše. Docela tuhle tématiku vyhledávám. Celou knihu jsem ji docela zvládla, ale u čeho jsem opravdu brečela byl dopis na rozloučenou. Začala jsem přemýšlet, jestli bych byla schopná takový dopis napsat a nemoct napsat to, co chci ve skutečnosti napsat. Jsem ráda, že nemusím.
Deset křížů, deset mrtvých. Těch křížů bylo mnohonásobně více.
Nedávno jsem četla Ostrava za ostnatými dráty, kde se objevuje příběh politického vězně Zdeňka Šticha.
Koho zajímají záznamy Paměti národa, neměl by Kukalovu vzpomínkovou rekonstrukci minout. Historie třetího odboje je ve školách bohužel často opomíjená a pamětníků ubývá, Kukalovy zaznamenané střípky informací o hromadném útěku z jednoho z uranových lágrů jsou o to cennější. Sám věděl jen malou část, skupina se brzy rozpadla, ale konec totality umožnil dohledat a zveřejnit osudy alespoň některých dalších účastníků. Mimochodem obsahuje i výmluvnou ukázku zmatečného a nesourodého stavu, v němž se v 50. letech potácely bezpečnostní složky a justice - někdy ke štěstí obětí, jindy k jejich nesmyslné a tragické smůle.
Výborně napsaná kniha o útěku z lágru na Jáchymovsku. Je neskutečné, co tyto mladí muži museli zažít.