Deset lekcí pro postpandemický svět

Deset lekcí pro postpandemický svět
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472616/bmid_deset-lekci-pro-postpandemicky-svet-oF3-472616.png 4 31 31

Pandemie koronavirové choroby covid­19 nám všem obrátila život naruby a na tuto novou realitu bychom si měli zvyknout, tvrdí ve své nejnovější knize světoznámý komentátor a politolog Fareed Zakaria. Podle něho budou podobné šoky přicházet dál. Do veřejné debaty přináší deset lekcí pro post­ pandemickou budoucnost a čtivý přehled o světě, na který nejsme dosud připraveni. Autor upozorňuje, že současný svět procházel i bez koronaviru spoustou změn a krizí, od vzestupu stále agresivnější a vůči demokracii a svobodě imunní Číny přes stahování se Ameriky do sebe, stoupající nerovnost a nástup populismů obou ideologických zabarvení až po překotný vpád nevyzpytatelných technologií či hrozbu změny klimatu. V tomto smyslu je podle Zakarii pandemie něco jako katalyzátor. Mnohé trendy se s jejím přispěním urychlí a může dojít k řešení nahromaděných problémů.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Prostor
Originální název:

Ten Lessons for a Post-Pandemic World, 2020


více info...

Přidat komentář

R47
16.01.2023 5 z 5

Úplně něco jiného, než jsem čekal, autor využívá pandemické situace a toho, jak se zachovaly jednotlivé vlády, aby nastínil společenské dění v posledních letech, spíše než aby poučoval a představoval nějaké dalekosáhlé vize. Všímá si třeba toho, jak už dřív bylo možné žít hodně virtuálně, ale jak jsme se tomu bránili. Že ne všichni chtěli platit kartou on-line, ne všichni chtěli chatovat on-line apod. A to se změnilo. Stejně tak to jde ale otočit. Autor upozorňuje, že „home office“ je normální. Že v minulosti bylo normální pracovat doma, v blízkosti domova, ale až moderní doba to změnila a teď se vlastně vracíme ke kořenům…

Chajda69
15.04.2022 3 z 5

Komentáře Fareeda Zakariy znám z Respektu, tak mě zajímalo, jak bude vypadat celá kniha. Z komentátorského zázemí autora zjevně dost vychází, ale oceňuji velmi podrobné zdrojování (i když je pravda, že třeba na Snydera nemá ani zdaleka). Na knize je obrovsky vidět její amerikocentrismus, který mi nevadí, ale pro evropského čtenáře není tak zajímavý. Každopádně, jestli pandemie urychlila "pád" USA a vzestup Číny... nevím, v některých případech mi Zakaria přišel až zbytečně moc pesimistický.

Celkový dojem z knihy jsem měl takový, že mě nenudila, byly v ní některá zajímavá fakta a postřehy, ale moc z ní toho ve mě asi dlouhodobě nezůstane.


Chesterton
26.03.2022 3 z 5

"Víra, že spolupráce může změnit svět není nereálná, je to projev zdravého rozumu."

Jistě v mnohém realistická vidění světa z mnoha úhlů pohledu. Není marné si vše poslechnout, protože zmíněné pohledy mohou hrát roli v budoucnosti světa. Ovšem už nyní díky caru VVP, může být vše trochu či hodně jinak? Za mě převaha spoléhání na 'pouze' lidské a ekonomické síly. Ani občas okrajová zmínka třeba o tom, že historické základy Evropy i Ameriky vyrostly a stojí na hřišti Desatera? Že součástí politologie je i filosofie - když vyjdu z oboru autora . . .
Zdali poslech nebo četba dodá optimismu je otázka, snad odvahu k otevřenosti, nadhledu a rozumné spolupráci.
3/4

SAnthony
22.03.2022 4 z 5

Jak říká autor na konci knihy, je to více o souvislostech co dovedlo svět tam, kde je. USA přesvědčené o své nadřazenosti a tak se uzavírají, aby snad je někdo nepředběhl. V pár větách shrnuto, že nejvíce dostává na frak Evropská unie a Čína se dere dopředu.
Hezký poslech na Českém rozhlasu.

Autorovy další knížky

2004  87%Budoucnost svobody
2010  79%Postamerický svět
2021  79%Deset lekcí pro postpandemický svět
2017  82%Obrana liberálního vzdělání
2024  78%Věk revolucí: Proměny světa od 17. století do současnosti