Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58764/bmid_deset-malych-cernousku-84L-58764.jpeg 5 5846 5846

Na sídlo, vybudované na ostrově kdesi v devonském hrabství, je pozváno deset lidí, kteří spolu na první pohled nemají naprosto nic společného. Snad kromě toho, kdo je pozval. Hostitel se však zatím neobjevil. Místo toho se při večeři ozve zvláštní hlas z gramofonu, který každého z hostů obviní ze zločinu. Nedlouho poté je první z hostů nalezen mrtev. Napětí začne sílit, neboť začíná být jasné, že vrah je zřejmě na ostrově a chystá se znovu udeřit – přesně podle dětské říkanky…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

RadkaV.
13.09.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších, nejznámějších, nejpovedenějších, nejslavnějších, nejpromyšlenějších (můžeme pokračovat ve výčtu nej ale o to tu nejde...) románů "královny detektivek". Spisovatelský koncert, kdy si Agatha podává čtenáře přesně tak, jako vrah své oběti na malém britském ostrově, odříznutém od pevniny a de facto od světa a naděje na záchranu. Postavy jsou skvěle vykresleny jako vždy, aby je čtenář odlišil dostatečně brzy, než začnou vypadávat. A o vypadávání tu jde, přesně jako v té říkance, jichž byla Agatha Christie milovnicí. Hraje si se čtenáři, nebo s postavami svého příběhu? A věděli jste, že stačilo změnit pár detailů a Agatha Christie dokázala změnit pachatele svých příběhů jako lusknutím prstů?

SanynkaZ
13.09.2020 5 z 5

Dobrá a hlavně nadčasová detektivka. Jsem ráda, že jsem měla možnost číst původní verzi bez politicky korektního update.

Pablo70
06.09.2020 5 z 5

Jsem jedním ze 100 000 000 lidí, co si tuto knihu koupili a přečetli. Perfektní. Ovšem "nová doba" si žádá svoje: ve Francii už tuto knihu nekoupíte pod známým názvem, černoušci musí pryč. Nový titul někdejšího celosvětového bestselleru zní: Bylo jich 10. Nešlo ale jen o změnu titulu, v návaznosti na něj bylo nutné provést řadu textových úprav. James Prichard (pravnuk spisovatelky), který spravuje dědictví Agathy Christie, nechce, aby tento titul šokoval nebo ubližoval. Ostatně v USA byla kniha vydávána pod názvem Ten Little Indians, ale i ten byl postupně variován.
"Když byla kniha napsána, jazyk byl jiný a užívala se dnes už zapomenutá slova," vysvětluje své rozhodnutí pravnuk slavné autorky detektivek. Tento příběh je založen na populárním rýmu, který Agatha Christie nenapsala. Chtěla tím podle něj lidi především pobavit, ne někomu ublížit. "Dnes to naštěstí můžeme napravit, aniž bychom se (původnímu názvu) zpronevěřili. A je přijatelný pro všechny ... Dává mi to smysl," uvedl pravnuk.
Jak napsal Orwell: přepište dějiny, změňte názvy, historie jako taková je na obtíž!
Sorry, jako...

KubaHanzelin
02.09.2020 5 z 5

Detektivky? To jde naprosto mimo mě, ale abych dostál výzvě, tak jsem se na to vrhnul a byl jsem velmi příjemně překvapen!
Legendární Agatha Christie dostala i mě, po většinu doby jsem si říkal, že vím, kdo je vrah, ale pak se stalo to, pak ono a zase jsem byl na začátku (: Doporučil bych všem lidem, kteří jsou jako já, skeptičtí ohledně detektivek, "protože ve filmech je to přece jen lepší a napínavější" a doufám, že se toto dílko dostane na některých školách do povinné četby

GeRaltzRiVie01
30.08.2020 5 z 5

Už se těším na další její knihy. Tato detektivka mě neskutečně bavila. Analýza všech dotyčných od minulosti po současnost za účelem dopátrání se vraha jednoho z nich- dokonalé.

borupet
28.08.2020 5 z 5

Dokonalé, snad ani netřeba komentáře.

1bublina
25.08.2020 3 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém s množstvím postav, takže jsem si všechny vypsala na papír. Ještě než jsem si je stačila zapamatovat, začali všichni postupně umírat, takže jsem je jen přeškrtávala :-) Příběh perfektně vymyšlený. Při čtení epilogu jsem se začala bát, že se vlastně nedozvíme, kdo byl vrahem, ale.. Přečtěte si tuto knihu sami a uvidíte. Určitě stojí za to.
ČV 2020 - Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa.

aildov
23.08.2020 5 z 5

Agatha nezklamala.

Před několika lety jsem viděla filmové zpracování a tudíž věděla, kdo je vrah. I tak jsem ale byla při čtení napnutá jak kšandy a Agathino vyprávění mě tak vtáhlo do děje, že jsem podezírala do poslední chvíle každého.

Doporučuju přečíst - krátké, svižné a velice napínavé!

Gabriela_K
22.08.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, bavila mě, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Netušila jsem kdo je vrah.
Tempo psaní je velice rychlé, takže si myslím, že to nebude úplně pro každého. Mně to vyhovovalo, jsem radši když mají knihy rychlejší tempo. Nijak se nezdržujeme, nejsou tam velké odbočky, pořád se tam něco děje. Je pravda, že párkrát mi ta rychlost trochu vadila, ale nijak mi to celkový dojem nekazilo. Knihu moc doporučuji.

JaniMa
21.08.2020 5 z 5

Perfektní čtení bez zbytečné omáčky. Přesto, že je od začátku celkem jasné, jak se celý příběh bude vyvíjet, je těžké se od napínavého čtení odtrhnout.

brzda.
20.08.2020 5 z 5

Úžasná, neskutečně čtivá kniha se skvělou zápletkou a ještě lepším koncem.

ninano
18.08.2020 5 z 5

Vynikající, dnes již časem prověřená, detektivka.

Argos
15.08.2020

Když jsem četl tuto detektivku poprvé, nemohl jsem se odtrhnout a to přesto, že to bylo místy až strašidelné. Doporučuji.

janina66
14.08.2020 5 z 5

Kdysi dávno jsem ji už četla(jako puberťačka). A včera večer jsem si to zopakovala, protože ne vše si člověk zapamatuje. Je to klasika všech detektivek. Brilantní a tajuplné a úžasné.

KristinTj
10.08.2020 4 z 5

Vím, proč nečtu detektivky. Atmosféra zločinu mi vleze pod kůži a ne a ne se jí zbavit. Čím je detektivka lepší, tím hůř. A tahle byla nejspíš fakt dobrá. Zábavná (a děsivá!) koláž postav a příběhů pečlivě sestavená do chytré skládačky. Takže mi nezbývá než uchýlit se ke své zálibě v dětských příbězích a rychle si srovnat pocuchané nervy. Rozhodně díky za 11. bod v letošní výzvě :)

laepus
06.08.2020 5 z 5

Nejklasičtější klasika klasičky klasických detektivek. Tak jako u ostatních agathovek jsem ji četl tentokrát se znalostí toho, kdo je vrah a jak a proč to všechno udělal, a těšil jsem se, jak si ji v pohodě přečtu a budu si užívat s úsměvem na rtech ty lehké náznaky a budu si hrát na chytrého. Tady to ani nešlo, tahle kniha i se znalostí zápletky a rozuzlení byla pořád napínavá a každá stránka hrnula děj pořádně dopředu. Nebyly tady pravda takové ty lehké poirotovské vtípky, kdy si dobírá Hastingse nebo Jappa, ale to vůbec nevadí. Deset lidí, odříznutý ostrov a jeden po druhém postupně padají. Samozřejmě vám neřeknu, že to byl(a) .......... , stejně byste to neuhodli. Vůbec se nedivím, že tohle bývá v divadelní verzi nehranější kus snad všech dob.

zuzana4291
04.08.2020 5 z 5

Nádherný příběh, který má nečekané rozuzlení. Autorka nezklamala. Napětí prakticky od začátku až do konce a opravdu jsem neodhadla, kdo je vrah.

mona.benny
31.07.2020 5 z 5

Jak už bylo zmíněno, hned na začátku seznámení se všemi postavami, které se mi dost zamotali. Vraha jsem tipovala jiného,ale kdyby se člověk nadtim více zamyslel možná by ho odhalil. Přečtení jedním dechem, příjemná detektivka která vás nutí se zamyslet. Žádné popisování bezcennych detailů .... že listy stromů jsou zelené a na jednom seděl motýl.... :-D

Jenny055
29.07.2020 5 z 5

Ku knihám A. Christie sa stále vraciam a baví ma to.

Tony86
27.07.2020 5 z 5

Moje první Agáta. Začal jsem číst netuše o čem to bude - krátká seznámení s lidmi, kteří někam jedou, mi přišlo jako těžký úvod a mělo jich být deset, říkám si: to si nezapamatuju. Tak jsem se koukl o čem ta kniha je, byl jsem v obraze a začal znovu. Kapitoly jsou rozděleny do krátkých částí, takže člověk není nervozní na jaké straně bude kapitola končit, paradoxně ale většina částí i kapitol končí tak, že jsem byl vždy popíchnut číst dál. Závěr je překvapivý a až do úplného konce jde o napínavé čtení.