Deset tváří úzkosti
Sigrid Sator , Hans Morschitzky
V současné době onemocní nějakou formou úzkostné poruchy v průběhu svého života každý čtvrtý člověk z populace. U žen je toto onemocnění nejčastějším psychickým problémem, u mužů druhým nejčastějším po problémech s alkoholem. Zkušení autoři řady úspěšných knih popisují deset tváří úzkosti, tedy formy úzkostných poruch. U jednotlivých poruch vysvětlují názorně jejich vznik, dynamiku, specifické projevy a nabízejí osvědčené přístupy k jejich překonání. Ty vycházejí jak z mnohaletých odborných zkušeností autorů, tak z nejnovějších poznatků kognitivně-behaviorální terapie a mentálního tréninku. Autoři nabízejí přístup zahrnující konfrontační terapii, mentální trénink, kognitivní terapii, tělesný trénink, trénink emocí, posilování sebevědomí a trénink zvládání stresu.... celý text
Přidat komentář
Dobrý prehľad desiatich "tvárí úzkosti" - úzkostných porúch, ktorými dnes vo väčšej či menšej miere trpia mnohí a často to na nich ani po rokoch nevidno. Kniha je skôr populárno-náučná, na odborné publikácie sú tu iní autori.
Kniha se zabývá všemi možnými úzkostnými poruchami a jejich překonáváním. Myslím, že v dnešní době existuje kvalitnější literatura řešící úzkost - Praško, Rohr.
Kniha je přehledná, čtivá a celkem vyčerpávající. Naštěstí jsem se v ní moc nenašla, mám celkem flegmatickou povahu. Neumím proto posoudit zda může skutečně pomoci při reálném překonávání vlastních úzkostí. Snad trochu jako prevence nebo pro pochopení a soužití s blízkým úzkostným člověkem.
P.S. Vrátila jsem se ke knize protože mi covid přinesl úzkosti u jedné fajn kolegyně a přečetla víc než napoprvé - psychika lidská je bestie. Je nutno ji opečovávat a cestu z úzkostí hledat co nejdříve. Toto je dobrý pomocník.