Deštník
Will Self
Hrdinou vypravěčsky hravého, jazykově vynalézavého Deštníku je psychiatr Zachary alias Zack Busner, postava, jež se objevuje i v autorových dřívějších povídkách. Srdcem příběhu je setkání hlavního hrdiny psychiatra Zacharyho s pacientkou Audrey v jednom severolondýnském ústavu pro duševně choré v šedesátých letech dvacátého století. Audrey je považována za duševně nemocnou mylně, ve skutečnosti trpí záhadnou spavou nemocí, z níž se ji Busnerovi podaří načas probudit. Self se inspiroval slavnou knihou britsko-amerického neurologa Olivera Sackse Probouzení (česky, Dybbuk 2010) pojednávající o pacientech, kteří onemocněli při epidemii „spavé“ encefalitidy v letech krátce po skončení první světové války a které se na sklonku šedesátých let podařilo Sacksovi „probudit k životu“ experimentální léčbou dopaminem. Self se ovšem námětu zmocňuje romanopisecky volně a odvážně v monumentálním vyprávění, které se na osudech tápajícího Busnera, tajemné a nepoddajné Audrey a Audreyiných bratrů pokouší zachytit klíčové rysy moderní západoevropské civilizace od počátku dvacátého století do současnosti.... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
anglická literaturaAutorovy další knížky
2014 | Kvantitativní teorie šílenství |
2014 | Deštník |
2017 | Vajgl |
Odloženo po 25 stránkách... autor grafoman, čtenář, který to přečte celé, musí trpět nějakou obsesí. Ač mě nějaké literární experimenty zajímají, tak představa, že přes 300 stran se mlátím od zdi ke zdi, chytám se vláken, která nejsou, hledám význam, který je a současně není, a pak učůrávám z toho, že jsem to přečetl a jaký jsem kabrňák, protože tohle dílo pochopí jen "intelektuální snob"... tak tam asi nejsem.
Poklonu tímto skládám překladatelce (musel to být překladatelský masakr), korektorovi (stačilo korigovat 25 stran) a všem, kteří tuto knihu skutečně přečetli. Současně si pochvalu zaslouží i Argo, které ji vydalo. Snad si kniha najde své čtenáře. Myslel jsem, že budu první, který neměl vazbu na její vydání, ale nedal jsem to.