Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství
Jan Zelenka , Tomáš Sterneck , Martin Holý , Dana Dvořáčková-Malá (p)
Žili v minulosti pouze „malí dospělí“? Existovalo vůbec dětství jako svébytná životní etapa? Stala se rodičovská láska, starost o děti nebo výroba hraček až výdobytkem 20. století? Odpovědi na tyto a další otázky přinášejí přední domácí historici, archeologové a památkáři. Dokládají, že dívky a chlapci v českých zemích prožívali dětství podobně jako děti v dnešní době. Rozdíl však spočíval v životních podmínkách a nárocích, jež na ně kladla rodina či společnost. Dětský svět je i proto představován s ohledem na specifika jednotlivých sociálních vrstev při výchově, ochraně a péči o děti, případně v širokém spektru dobových textů a literatury o dětství. Nechybí ani bohatý obrazový doprovod, který ukazuje například hračky, oděvy i předměty každodenní potřeby od středověku až na práh osvícenství.... celý text
Přidat komentář
Za mě skvěle zpracovaná kniha. Mezi její velké plus počítám to, že ač je to vědecká publikace, je psaná moc příjemným a čtivým jazykem, kdy jsem knihu přečetla vlastně jedním dechem za 3 odpoledne (a určitě se k ní ráda zase brzy vrátím).
Uceleně jsou zde podány informace o průběhu dětství v průběhu několika staletí logicky rozdělené nejenom podle témat, ale také podle společenských vrstev, takže čtenář získá krásnou sondu do života tehdejších lidí.
Za mě nejlépe napsaná odborná kniha, kterou jsem četla. Vše je podáno detailně, s množstvím odkazů, ale zároveň velmi čtivě a zajímavě. Rozhodně doporučuji
Dílo je hodně rozsáhlé a jeho čtení bylo dost náročné. Autoři dokázali shromáždit spoustu informací. Vše je podáváno dost vědecky a pro mě nezáživnou formou.
Klobouk dolů před autory; shromáždit takové množství informací a fotografií, to musela být doslova mravenčí práce. Rozsáhlá publikace se spoustou odkazů a jmen, kterých na mě bylo až příliš a ztrácela jsem se v nich. Ale to není chybou knihy, ale moje, která jsem čekala spíše obecnější informace o dětech napříč středověkem a novověkem. Nejvíce mě bavily modré stránky, které pro mě byly nejpřístupnější.
Autoři knihy
česká, 1978 Tomáš Sterneck
česká, 1972 Martin Holý
česká, 1978 Dana Dvořáčková-Malá (p)
česká, 1972
Kniha sleduje zvolené téma z několika perspektiv (právní rámec, výchova, ohrožení...) a to vždy v různých sociálních vrstvách (panovnická rodina-šlechta-města-venkov), středověk a novověk zvlášť. Pojímá tak dětství komplexně a zároveň umožňuje i komparovat danou perspektivu napříč společností i časem. Souhrn je to v pravdě vyčerpávající, přesto čtivý a končí v podstatě přesně tam, kde začínají publikace M. Lenderové. Jedinou nevýhodou je tak formát - velká kniha na křídovém papíře vyžaduje rozhodně oddaného čtenáře a nedá se moc číst za pochodu.