Děti Anglie
Alison Weir
Vyprávění volně navazuje na autorčinu předchozí knihu - Šest žen Jindřicha VIII. a líčí spletité a složité dění u anglického dvora i v celé zemi po Jindřichově smrti. Jde o boj o královský trůn, šlechtické intriky, boj mezi katolíky a stoupenci anglikánské církve - to vše v souvislosti a v závislosti na životních osudech legitimních potomků Jindřicha VIII. - Připojena důkladná bibliografie i obsáhlý jmenný rejstřík; chybí genealogická tabulka, ačkoli je v obsahu uvedena.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2001 , Ikar (ČR)Originální název:
Children of England, 1996
více info...
Přidat komentář
Alison opět nezklamala a jde o dobře a srozumitelně napsanou knihu plnou informací o dětech Jindřicha osmého, jak postupně vyrůstaly a vládly. Jen mi tady trošku chybí víc o Alžbětě po jejím nástupu na trůn. Nejvíc toho tu bylo o Mary, která byla neoblíbená a ani já sama ji nemám moc v oblibě. A přeci jen, vláda její sestry trvala déle a proto si podle mě zasloužila více prostoru.
Ako neznalec histórie, ktorého tieto témy samé od seba nezaujímajú, musím pochváliť, ako pútavo ich autorka dokázala priblížiť. Rekonštruuje nielen udalosti, ktorých prejavy sme videli navonok, ale aj pravdepodobné vnútorné pochody aktérov, ktoré ich k tomu viedli. Podáva tak pútavý a aj dojímavý obraz nedokonalých anglických panovníkov. Určite siahnem po ďalších knihách od nej.
Jako vždy knihy této autorky super. Vratila jsem se k této knize po letech, a znovu má výbornou. Je čtivá a přitom to není román. Líbí se mi, že nikomu nestraní, nebo to alespoň v knize není znát.
Velice pěkné napsané,autorka popsala život děti Jindřicha VIII., srozumitelně, nelehká doba plná intrik a zrad,kdy všichni touží po moci. Začala jsem číst sérii Šest Tudorovských královen a díky této knize se objasnily další věci. Těším se na další :)
Alison Weir je sázka na jistotu. Všechny její knihy jsou výborné a tahle není výjimkou. Zase trošku jiný pohled na následovníky Jindřicha VIII. Pokud máte rádi tudorovskou Anglii, kniha je přesně pro Vás.
Tato kniha se mi opravdu líbila moc pěkně uspořádané , popsané tak akorát dobrej výcuc. Jen jsem chtěla trochu víc Alžběty tam to končí když se dostala k moci ona jinak všichni víc popsaní
Kdo se chce skutečně dovědět, jak Tudorovci žili, vládli a snad i mysleli, koho zajímají tehdejší evropské reálie a kdo chce vědět, jaké měli skutečné vztahy a proč dělali to , co dělali, nechť sáhne po knihách Alison Weir. Děti Anglie velmi podrobně ukazují Anglii té doby, popisují politické souvislosti v celé Evropě a zcela unikátně a seriózně seznamují čtenáře s nejvýznamnějšími historickými postavami takovými, jaké zřejmě skutečně byly. Autorka se doslova ponořila do historických pramenů, do archívů a dalších zdrojů a vydolovala neuvěřitelné pensum informací. Její kniha je reálným exkurzem do doby po Jindřichu VIII., do doby, kdy se na trůně postupně vystřídaly všechny jeho děti včetně devítidenní královny - sestřenice - Jany Greyové. Zvlášť podrobně se věnuje Marii I. Tudorovně - "Krvavé Marii", tedy dceři Jindřicha VIII. Tudora a Kateřiny Aragonské, ale pozadu nezůstává ani syn Edward VI. a částečně Alžběta I. - jejímu panování se však autorka hluboce věnuje v dalších svých knihách.
Dávám za pět a doporučuji.
Túto knihu som čítala niekoľkokrát a som si istá, že niekoľkokrát na ňu ešte príde. Veľmi ma bavia jej historické reálie, nezaujatosť a postupnosť.
Další výborná kniha, tentokrát věnovaná třem dětem JIndřicha VIII., které usedly na anglický trůn. Edwardovi, Marii a Alžbětě. Kapitoly jsou přehledné, hezky rozčleněné a nezahlcené údaji.
Velmi dobrá kniha, zakládající se na historických faktech, která líčí osudy dětí kontroverzního tudorovce Jindřicha VIII.
Vytvoříte si celkový obraz mocenských a náboženských bojů v této době. Doporučuji přečíst ještě další tituly z této doby - Eduard VI., Šest žen Jindřicha VIII., Kateřina Aragonská a jednotlivé životopisné příběhy Marie, Alžběty a "devítidenní královny" Jany Greyové.
Do této doby jsem opravdu zapálená, takže jsem si knihu musela hned přečíst. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých, pro mě dosud neznalých informací. Za mě určitě velké + je to, že autorka se snažila psát nezaujatě a čerpala pouze ze známých zdrojů. Tedy pokud čekáte úvahovou knihu, tak to není. Ale hlavní - této knihy je to, že v ní není vůbec zachycena vláda Alžběty I. (na kterou jsem se obzvláště těšila). Jinak je kniha pěkně napsaná a mě jakožto badatelku touto dobou opravdu zaujala.
Moc mě nebavila,asi proto,že jsem toho na toto téma četla hodně a nebylo to pro mě nové,ale přelouskala js to.
Další skvělá kniha o Tudorovcích, tentokrát o dětech Jindřicha VIII. Líbilo se mi, že nešlo jen o politické informace, ale i o vztahy mezi sourozenci a o jejich pocity. Akorát je škoda, že o vládě Alžběty v knize skoro nic není. Možná je to ale tím, že o ní autor má napsala ještě další dvě knihy.
Velmi dobře a čtivě napsáno. Velká část je věnovaná vládě Marie, poté Eduarda. Bohužel mi totéž chybí o Alžbětě, i když by to už nebylo o vztahu k sourozencům, které přežila. Našla jsem asi ve dvou kapitolách chyby v letopočtech, ale pozornému nebo znalému čtenáři to dojde. Očekávala jsem mylně od knihy víc o vztazích mezi sourozenci, než o jejich vládě. Ale asi to po těch letech ani nejde. Určitě kniha stojí za přečtení.
Velice zajímavá kniha založená na historických faktech, je až s podivem, co všechno se zachovalo ve formě různých dokumentů a dopisů, že z toho lze vyvodit tolik skutečností. Převážná část knihy je věnována osobnosti Marie Tudorovny a jejímu vztahu k nevlastní sestře Alžbětě, byla to velice komplikovaná osobnost z pohledu dnešního člověka tak přehnaně zbožná, až je to nepochopitelné a není divu, že ji její rozvrácená psychika přivedla tak brzy do hrobu. Určitě doporučuji k přečtení.
Tudorovské období mě velice zaujalo. Proto mám velice ráda knihy od Alison Weirové. Ani tentokrát autorka nezklamala a dokázala přiblížit Tudorovskou Anglii všem čtenářům. Její knihy jedním slovem prostě "miluji" :)
Tudorovci a jejich doba mě velice zajímá a autorka velice poutavě popsala život na dvoře Jindřicha VIII.
Tudorovská dynastie mě hodně zajímá a Alison Wear o ní dokáže psát velmi zajímavě a poutavě. Člověk pak v Jindřichovi VIII., jeho ženách, dětech a dalších osobách té doby vidí skutečné lidi s jejich dobrými i špatnými vlastnostmi, a ne jen jména z učebnice.
Štítky knihy
Anglie 16. století Alžběta I., královna, 1533-1603 Tudorovci Marie I. Tudorovna dějiny Anglie potomci panovníků Eduard VI., anglický král, 1537-1553 Jana Greyová, královna, 1536-1554
Autorovy další knížky
2016 | Kateřina Aragonská: Pravá královna |
2017 | Anna Boleynová – Králova posedlost |
2009 | Šest žen Jindřicha VIII. |
2011 | Princezna Alžběta |
2011 | Nevinná zrádkyně |
Děti Anglie - aktuálně téměř nesehnatelná knížka - a proto, když jsem ji uviděla v nabídce jednoho antikvariátu, musela jsem ji mít. Knihy od A.Weirové se mi osvědčily a zatím jsem nenarazila na žádnou, jejíž čtení bych si neužila.
Tentokrát se dozvídáme více o životě potomků Jindřicha VIII, kteří po jeho smrti všichni postupně nastoupili na trůn. Nejvíce prostoru je zde věnováno Edwardovi a Marii. Kniha končí nástupem Alžběty na britský trůn, takže předpokládám, že její vláda bude popsána v nějaké další knize.
Jelikož jsem se o období po smrti Jindřicha VIII. nijak extra nezajímala, překvapilo mě, jak nejistá a proměnlivá doba to byla a to hlavně z pohledu víry a náboženství. Kolikrát jsem si říkala, že v tom množství vyhlášek a neustálých změn, aby se čert vyznal.
"Si Deus est pro nobis, quis contra nos? Když je Bůh na naší straně, kdo je proti nám?" (Marie Tudorovna)