Děti nepřátel lidu
Inna Šichejevová-Gajstěrová
Šokující příběhy těch, kteří prošli stalinským peklem „Vragi naroda" neboli „nepřátelé lidu" - to je pojem, který vznikl v 30. letech minulého století a označoval ty, kdož se znelíbili stalinskému režimu a skončili pod železnými koly jeho diktatury. Děti nepřátel lidu jsou tedy potomky těchto lidí. Většinou byl jejich úděl stejný nebo alespoň téměř stejný jako úděl rodičů. K těmto dětem patří i dosud žijící Inna Šichejevová-Gajstěrová. Ta příběh svého otce, někdejšího náměstka sovětského ministra zemědělství, a hlavně příběh svůj i zbytku své rodiny, sepsala v knize Děti nepřátel lidu. V jasných, srozumitelných větách beze stínu přehnaného patosu líčí, jak se žilo rodinám, označeným tímto cejchem od 30. let často až do dob Gorbačovovy perestrojky, kdy se i sovětský režim přece jen zdemokratizoval a „děti nepřátel lidu" jejich prokletí definitivně zbavil.... celý text
Literatura faktu Historie
Vydáno: 2007 , JotaOriginální název:
Deti vragov naroda, 2003
více info...
Přidat komentář
Smutné vyprávění o nelehkém životě v sovětském Rusku.Když na vás ukázali prstem že jste nepřítel tak vám nepomohla ani svěcená voda.
Hrozná doba, takže příběh zajímavý, navíc doplněný o fotografie. Ale hemží se to tam spoustou jmen, která jsem nebyla schopna si zapamatovat, ono to ale ani nebylo nutné..A celkově je to bohužel trochu nudně vyprávěné.
Stačilo se jen špatně narodit. A byli jste odsouzeni. Lágry, vyhnanství. Strašná doba. Určitě je dobre, že tato svědectví existují.
Kniha samotná se mi ale četla hůř. Jména se mi pletla, bylo jich opravdu hodně a nespojovala se mi s osobami. A ačkoliv to muselo být pro Innu a ostatní vyhnance velmi těžké období, z jejího vyprávění to tak nevyznívá. Ačkoliv trpěli hladem, přišli o blízké, o rodinu. Nevím, nejspíš je to jen tím zpracováním, že mě to nezasáhlo.