Deväť remesiel
Helena Lisická
Devätoro remesiel - desiata bieda, hovorilo ľudové porekadlo o tých, ktorí sa nedržali statočne svojho remesla, ale malo pravdu aj inakšie, že remeslo má zlaté dno. A práve o remeselníkoch hovorí kniha českej autorky, ktorá nezašla ďaleko do minulosti, najviac tak dvesto rokov. Prostredníctvom príbehov o ševcoch, krajčíroch, kamenároch, drevorubačoch, pastieroch, uhliaroch, hámorníkoch, mäsiaroch či mlynárskych pomocníkoch sa snaží priblížiť pokladnicu ľudového humoru, fantázie, životnej múdrosti, skúsenosti, radosti a smútku. V knihe sú aj krátke prípoviedky.... celý text
Přidat komentář
Řemesla starých dávných časů. Není na škodu si připomenout, kdo a jak pracoval, jak se různá řemesla nazývala a jak se říkalo lidem, kteří to řemeslo vykonávali. Poučné a pěkné. I když historické.
Ke konci jsme si s dětmi už dělali z jednotlivých příběhů srandu - samý tovaryš, samý mlynář, ale většina pohádek byla pěkná a dětem se líbily. Navíc se odehrávají v okolních dědinách, které známe, takže bod navíc.
Skvelá rozprávková kniha so skvelými slovenskými ľudovými príbehmi a peknými ilustráciami. V detstve moja druhá top rozprávková kniha po Dobšinských rozprávkach.
"Remeslo nemělo vždy zlaté dno. Bývali řemeslníci dovední, pilní, a přece je životem provázela bída s nouzí. Nejhůř na tom byli učedníci a tovaryši, ti měli nejčastěji jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Vandrovali za chlebem kraj světa a jen někteří se zmohli na vlastní živnost. Ale ani páni mistři neoplývali vždycky blahobytem. O nejednom platilo přísloví, že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosy. ..
.. Tak jako ve zmíněných knihách i zde se prolíná pohádkový motiv s životní pravdou, fantazie s realitou, báje a legendy s příběhy a příhodami z obyčejného života. Některé z vyprávěnek jsou smutnější, jiné veselejší, jsou zrcadlem minulosti dávné i nedávné.
Vedle plnokrevných pozemšťanů jsou v nich i strašidla a duchové, čerti a hastrmani. Vítězí však dobré síly nad zlými, rozum nad hloupostí, píle nad leností. Ale ne snadno, tak jak to chodí na světě dodnes." (anotace na přebalu knihy, 1976)
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1986 | Zrcadlo starých časů |
1981 | Pověsti starých měst |
1972 | Z českých hradů, zámků a tvrzí |
1971 | Z hradů, zámků a tvrzí |
1968 | Pohádky a pověsti z Moravské brány |
ČVd 15 číslo v názvu. Kolik asi řemesel, která dnes fungují a víme co znamenají nebude za 40, 30, 20, možná už za 10 let existovat a někdo o nich napíše podobnou knihu jako je tato? Doba a pokrok jsou neúprosné. Jen možná ta rychlost se zvyšuje až moc...
Kdysi lidé nevyhazovali, nekupovali (další) nové věci, třeba jako dnes někdo potřebuje mobil každý rok, potřebuje? Ale vážili si věcí, starali se o ně, opravovali je... České zlaté ruce byly pověstné... Nevím, jestli jste někdy teď sháněli čalouníka, ale už se mne pár mladých lidí ptalo kdo to je... Za mne třeba hamerník bylo naprosto neznámé slovo a činnost. Tato kniha není jen pohádkovou, je i tak trochu naučnou:-))