Devět bran / Talmud
Jiří Langer
Devět bran, Chasidů tajemství Langerův soubor chasidských legend Devět bran je dílem mimořádným, vpravdě mistrovským. Co do myšlenkové hloubky i literárního zpracování. Dotýká se nejzazších hlubin lidského bytí, povznáší eticky i esteticky, jiskří vtipem a půvabem. Pohladí, povzbudí a nasměruje duši hledající pravdu a harmonii života. V málokteré knize najdeme tolik moudrosti a opravdovosti, tolik jemnosti a krásy. A přece je tento duchovní a umělecký skvost namnoze opomíjen, přehlížen a nedoceněn. S úctou a radostí jsme připravili toto vydání, abychom alespoň trochu přispěli k rozšíření obecného povědomí o průzračné hloubce chasidských světců i geniálním ztvárnění jejich osudů Jiřím Langerem. Vždyť Devět bran patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo lidskou rukou a srdcem napsáno. Nakladatel vychází z původního vydání nakl. ELK, které schvaloval Jiří Langer a polygrafické stránce knihy je věnována nadstandardní péče. Talmud, Ukázky a dějiny Nepříliš známý Langerův výbor z Talmudu, jenž se nachází ve druhé části svazku, nás uvede do tajů tradiční rabínské filozofie, která je jedním z pilířů judaismu a ideových zdrojů chasidismu. Může tak pomoci ozřejmit či doplnit leckteré myšlenky a pasáže u Devíti bran.... celý text
Přidat komentář
Devět bran je zajímavým svědectvím, které seznamuje čtenáře s kulturou nejen židů a přesněji ještě chasidů, jejichž učení je částečně ovlivněno i východem a od západních židů se tak liší. Některé příběhy rabínů jsou skutečně moudré, jiné zase komické. Ke všemu kniha nabízí ještě pojednání o Talmudu, takže má člověk kulturu chasidů víceméně shrnutou v kostce. Pro mystiky, kteří chtějí prostudovat duchovno ze všech stran, je tato kniha povinnost.
Jiří Mordechaj Langer sa zamýšľa, prečo je Talmud tak neznesiteľný pre kresťanov. Vybral citáty o mierumilovnosti, akoby chcel moslim dokázať mierumilovnosť Koránu.
Kresťania, buďte vďačný za Nový Zákon, také kľučky sa v ňom nedajú prevádzať.
PS: je tam stručné vysvetlenie ústnej tradície, rozdiel medzi Talmudmi, kedy sa má čo čítať a kedy čo to nečítať.
Je šabat, človek leží v jame, dáš mu rebrík?
Měl jsem tu čest přečíst si ke knize předmluvu bratra Františka Langera, i předmluvu Alexandra Popova. Obě jsou krásné, ale v Langerově předmluvě je pro mne více zajímavých informací o autorovi.
Kniha začíná vyprávěním o touze J.Langera zaobírat se mystikou, načež jej oslovila jeho rodná Židovská mystika a to až tak, že se jako mladík v Praze sbalil a odjel kamsi do Haliče aby ji načerpal od chasidského rabína. Velmi dobře (z vlastní zkušenosti) zde popisuje, jak život žáka chasidského učení probíhal.
V druhé části knihy jsou pak uvedeny příběhy, které při svém studiu u chasidů načerpal. Ty skrývají mnohdy pod pláštíkem žertu hlubokou mystickou moudrost jednotlivých protagonistů.
Třetí část knihy je vlastně obsahem samostatného svazku nazvaného Talmud, který ale tvoří jen malý výběr některých témat ze skutečného židovského Talmudu. Svazek byl původně vydán samostatně a sloužil státním úředníkům první republiky pro seznámení s vírou a morálkou židovského obyvatelstva.
Zajímavé čtení, doporučuji každému, kdo se chce dozvědět něco o historii a životě Chasidů z východní Haliče.
Příběhy vážné, ale také komické a groteskní, k zamyšlení i pousmání. Některé jsou vysloveně anekdotické. Tuto knihu lze označit za zdravou esenci židovské zkušenosti, moudrosti a humoru.
Autorovy další knížky
1996 | Devět bran |
2016 | Devět bran / Talmud |
1991 | Erotika kabbaly |
1994 | Talmud : ukázky a dějiny |
2000 | Zpěvy zavržených |
"Írelíček se neobává, že bude souzen za to, že není takovým velikým světcem, jako byl Mojžíš nebo Abraham," řekl reb Írele sám o sobě. "Írelíček se však velmi bojí, že bude souzen za to, že není takovým Írelíčkem, jakým Írelíčkem by měl být."
... konečně nějaká pořádná reflexivní struktura :-)