Devítka: Pravdivý příběh skupiny žen, která přežila hrůzy nacistického Německa
Gwen Strauss
Na pozadí napínavého příběhu devíti kamarádek, kterým se podaří odpojit se z pochodu smrti, a vydat se německým venkovem vstříc konci války a americkým jednotkám, popisuje Gwen Straussová unikátní ženskou zkušenost 2. světové války. Jakkoli se Straussová soustředí na Francii, protože všechny její hrdinky byly zapojeny do francouzského odboje, do jisté míry lze číst její závěry univerzálně. Odbojovou činnost předkládá jako emancipační moment prvořadého významu. Díky ní si jednak ženy uvědomily, že se schopnostmi bezpečně vyrovnají mužům, a jednak za ni od Charlese de Gaulla získaly zcela konkrétní uznání ve formě volebního práva. Díky důkladným rešerším autorka působivě vykresluje poměry ve vězeních a koncentračních táborech (hl. Ravensbrücku a táboru HASAG Leipzig), včetně asi nejdrásavějšího „ženského“ tématu rození dětí za zdmi tábora. Přibližuje čtenářům, jak vypadal každodenní život v táboře, co všechno si vězenkyně byly schopné si vyrobit doslova z ničeho, a že i při neustálém vyčerpání utužovaly morálku slavením svátků nebo třeba přednášením receptů. Kniha je též nositelem silného poselství, podpořeného zkušeností mnoha žen, že k přežití vedla lidskost a vzájemná solidarita.... celý text
Válečné Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: 2022 , PangeaOriginální název:
The Nine: The True Story of a Band of Women Who Survived the Worst of Nazi Germany, 2021
více info...
Přidat komentář
Knihu Devítka som doteraz nepoznala. Aj keď mám mnoho tematicky podobných kníh načítaných, nevyhľadám ich prednostne. Stačilo mi štúdium počas VŠ. Neberiem návštevu koncentračných táborov ako temnú turistiku, ale ako spôsob uvedomenia si, že informácie, o ktorých len čítame, či sa učíme, vznikli na základe skutočných udalostí. A sú aj dnes reálne hmatateľné. Nie sú to len odtiene vytetovaných čísiel, sú za nimi skutoční ľudia. Ich ozajstná bolesť, utrpenie, proste všetko, čím si prešli. Preto treba o tom hovoriť a písať, aj napriek tomu, že uplynie veľa času.
Uvedomili ste si, že volebné právo vo Francúzsku bolo udelené ženám až v roku 1944? (Aj vďaka zásluhám hrdiniek z odboja.) Autorka sa len čiastočne dotkla generačnej traumy, no táto tematika si zaslúži osobitnú pozornosť, v knihe sú spomenuté len niektoré dôsledky.
Napriek tejto ťažkej téme ma kniha príjemne prekvapila. Nečítala som ju ale na jeden "záťah", ale striedala som ju s ľahšími žánrami, tematicky úplne odlišnými. Osudy 9 žien, odbojárok rôznych národností (francúzskej, holandskej, španielskej), ktoré spolu utiekli z pochodu smrti z koncentračného tábora, boli v každom ohľade výnimočné. Dojímala ma ich odvaha v mladom veku, rovnako aj ich spolupatričnosť. Veľmi som im držala palce, aby sa dostali domov, ich putovanie bolo drsné, rovnako ako aj pobyt vo väzení a v táboroch. Láskavosť a maličkosti, aj tie najmenšie šťastné chvíle, ukázali, že v ľuďoch ostalo aj to dobré...
Kniha Devítka je na pomedzí rozprávania a dokumentu, no autorka veľmi často prejde z popisu jednej postavy k druhej, takže to na prvý pohľad vyzerá chaoticky. Publikáciu dopĺňajú poznámky a oživenie v podobe fotografií dodáva osudom žien inú hĺbku.
Keďže mám knihu požičanú a čítam ju v rámci putujúcej štafety, označila som si farebnými nálepkami zaujímavé pasáže a až neskôr k nim dopisovala ceruzkou svoje dojmy. Ďakujem za možnosť knihu prečítať, určite ju budem odporúčať aj ďalej.
Mimoriadne oceňujem snahu o presné zdokumentovanie pobytu týchto žien po zatknutí, v koncentrákoch a vo väzení, putovanie a najmä životné osudy po skončení vojny. Ich traumatické zážitky sa odrazili v podlomenom zdraví, no aj v zmenenom vzťahu k príbuzným, k deťom a rodine.
Záverečné slová autorky považujem za mimoriadne dôležité. Opisuje svoj postoj a východiská nielen ako príbuznej jednej z deviatich, ale aj ako historičky. Jej snaha a o zachovanie dejinnej pamäti je cenná o to viac, že mnoho účastníkov už nežije. Hlasy tých, ktorí boli svedkami, treba ďalej sprístupňovať a nechávať ich zaznieť.
Ak máte záujem o podobné knihy - odporúčam:
Mengeleho dievča od Veroniky Homolovej Tóthovej a Violy Stern Fischerovej,
Kuriérky: Nevypovedané príbehy odbojárok v Hitlerových getách (Judy Batalion),
V pekle plynových komor (Shlomo Venezia),
Chlapec, který přežil pochod smrti (Pavel Taussig)
Zpřetrhané životy: Československé ženy v nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück v letech 1939–1945 (Pavla Plachá)
Orgovánové dievčatá (Martha Hall Kelly) a mnohé ďalšie...
ale aj
Naše těla, jejich bojiště: Příběhy žen z války (Christina Lamb), či knihy od Svetlany Alexijevič napr. Vojna nemá ženskú tvár - sú tiež mimoriadne silné...
Zajímavá kniha s opravdu velkým množstvím osob, nemohla jsem se zorientovat.Je to náročné čtení a musí se člověk opravdu moc soustředit ,aby se orientoval v čase a místě.
Z této knihy mám hodně špatný pocit.
Ač jsem historických knih, i z období nacistického Německa, nějakou tu trochu přečetla, tato byla úplně jiná. Nebyly to vymyšlené, ač hrůzné (a, nutno dodat, ty, které se opravdu děly), události stávající se lidem, které si autor vymyslel. Naopak - to vše, co kniha obsahuje, se opravdu stalo reálným, ještě nedávno žijícím, lidem. Je to jako dokument, který ve vašich představách působí stejně, jako kdybyste viděli film (který by si tato kniha opravdu zasloužila). To je možné díky tomu, jak autorka výborně pracuje s jazykem.
Kniha je neskutečně silná, člověk by nevěřil, že se to opravdu mohlo stát. Popisy toho, co se dělo novorozeňatům a dětem obecně, jsem musela dlouho rozdýchávat, bylo mi z špatně.
Nechci říkat, že by si tuto knihu měl přečíst každý. Ano, je důležité nezapomenout, je důležité, aby vzpomínky, které pomalu umírají s každým, kdo tyto hrůzy přežil a nyní opouští tento svět, zůstaly mezi námi. Ovšem nemyslím si, že by na ni měl každý žaludek...
Knihu jsem si musela dávkovat po troškách, protože to bylo opravdu náročné čtení. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala ve velkém množství jmen, ale kniha je to opravdu zajímavá.
PŘEŽILY KONCENTRAČNÍ TÁBOR A POCHOD SMRTI !!!
Devět mladých žen, přítelkyň, které si byly vzájemně oporou v nejtěžších chvílích svého života.
Ve chvílích, kdy žily v pekle.
O táborech a o válce je napsáno hodně knih, ale myslím, že vždycky to bude málo. Hodně přeživších již není mezi námi a nastupující generace nikdy nemohou pochopit, co to bylo za zvěrstva. Vlastně nikdo nemůže, ale nesmíme zapomenout...
Umíte si představit, že vám jen tak, pro zábavu, vytrhne někdo zub?
Umíte si představit, že stojíte několik hodin na slunci nebo v mrazu a když už nemůžete, prostě vás zastřelí?
V téhle knize je navíc zmínka o králících, lidech na lékařské pokusy. Umíte si představit, že vám zlomí nohu a, když vás už nepotřebují, píchnou vám do žil benzín?
Měli jste někdy hlad? Dneska mají všichni pocit jak je draho. No a co taková polévka ze šlupek od brambor jako jediné jídlo za den?
Také jsem se zde dočetla, že lidé, kteří tuto hrůzu přežili, se v hodně případech brali mezi sebou, což by mi nepřišlo divné. Měli stejné zážitky a nikdo o nich moc nechtěl mluvit, ale prostě věděli...
Co mě překvapilo a zvedlo ze židle, že ostatní je nechtěli, protože to byla hanba projít takovým táborem.
Chápete hanba!!!
Tenkrát bohužel bylo opravdu možné všechno :-(
Kniha je spíše vyprávěním, dokumentem. Není to románová forma, ale určitě stojí za přečtení.
Kniha poskytuje velmi podrobný popis útěku devíti žen z pochodu smrti na sklonku války. Velký prostor je věnován i jejich poválečnému životu, což je oproti podobným knihám velmi přínosné a zajímavé. Problém mi dělalo zorientovat se v množství jmen a v úvodních kapitolách, kde se opakovaně vracelo do minulosti. Každopádně kniha stojí za přečtení.
Skutečný příběh devíti žen, které spolu na sklonku války utekly z pochodu smrti z koncentračního tábora, je nanejvýš působivý a nutící k častému zamyšlení nad podivnými zákruty života člověka. Kniha se soustřeďuje nejenom na vlastní útěk, ale na celé osudy jednotlivých hrdinek před i potom. Také se zde popisuje i složité pátrání po těchto událostech a lidech. Objevuje se zde množství jmen a dokonalý obraz může tedy dostat jenom ten, kdo si dá se čtením pořádnou práci.
Obdivuhodná kniha! Opravdu všechna čest spisovatelce. Vypátrat předválečnou i poválečnou minulost rovnou devíti žen je z mého pohledu až neuvěřitelné. Neumím si představit ty hodiny pátrání... Jedno je jisté, vyplatilo se to. Život devíti žen se spojil v celistvý příběh. Nádherně sepsaný příběh. Kniha nevypráví jen o našich 9 ženách, ale zasvětí i do černých zákoutí války. Pro mě samotnou bylo mnoho informací novinkou. Jediné co mě mrzí je, že tato kniha není veřejně známá - každý koho zajímá válečná tématika by si tento příběh měl přečíst. Věřím, že na něj nikdy nezapomene.