Diamantové oko
Kate Quinn
V roce 1937 si v zasněženém Kyjevě zakřiknutá a literaturu milující studentka historie Mila Pavličenková organizuje svůj život kolem práce v knihovně a malého syna. Hitlerova invaze však její život zcela změní. Mila dostane pušku a je vyslána do boje, aby se ze studující dívky stala smrtící odstřelovačkou – smrtící lovkyní nacistů známou jako Paní Smrt. Když z ní zpráva o jejím třístém zabití udělá národní hrdinku, je Mila vytržena z krvavých bojišť východní fronty a poslána do Ameriky na turné. Mila se jen velmi pomalu vzpamatovává z válečných hrůz a v nablýskaném světě Washingtonu se ocitá izolovaná a osamělá. To změní až její nečekané přátelství s první dámou Eleanor Rooseveltovou a ještě nečekanější vztah s kolegou odstřelovačem...... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2023 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
The Diamond Eye, 2022
více info...
Přidat komentář
Tuhle knihu si musíš přečíst!
Mám bolavé období a tahle kniha mě krásně staví do latě.
"Tak tebe bolí bříško pár týdnů a samé achich ouvej? Zkus si zažít válku v zimě, v Rusku jako žena odstřelovačka, ty hvězdo, a pak máš důvod vzdychat!"
Díky za všechny statečné! Jste inspirací.
Fascinující příběh Mily Pavličenkové, ukrajinské odstřelovačky, která za 2. světové války zastřelila 309 fašistických vojáků, z nich bylo skoro 40 elitních odstřelovačů. Už toto by, pro mě, stačilo, abych se na knížku těšila. Miluji tyto příběhy založené na reálném podkladu, s reálnými postavami, které mapují, většinou, jejich fascinující životní cestu a pomohou si jen lehkou fikcí. Tento příběh má ještě přidanou hodnotu, napsala ho totiž Kate Quinn, a ta tento žánr umí opravdu brilantně. Byla jsem celkem překvapená docela rozporuplnými hodnoceními, no, já se nemohla odtrhnout. Ať již jsem četla první část knihy , věnovanou době před vyhlášením války a zejména roku 1941, kdy Mila bojovala, po boku svých věrných, v první linii válečné vřavy. Ale o nic méně zajímavá byla část z roku 1942, kdy byla vyslána sovětskou propagandou do Ameriky ,aby napomohla v mnoha vystoupeních k urychlení vstupu USA do války. Zde se setkává mj i s E. Rooseveltovou , manželkou prezidenta. Moc zajímavé čtení, zase jsem si dohledávala i když mnohé najdete i v Poznámce autorky, tu nevynechejte. Už před časem jsem četla výbornou knížku Krycí jméno Helena, o špionce Nancy Wake. Také úžasný příběh, nádherně sepsaný A. Lawhon. A mně to nedá ho i zde nepřipomenout, tím spíše, že jsem ji zahlédla v podzimní slevě za cenu jednoho dortíku :-(. A tak , vedle doporučení Diamantového oka, zkuste i ji. Budete dvojnásobně spokojeni a ještě se mnoho zajímavého dozvíte. A ještě si neodpustím...Mila byla Ukrajinka, bojovala v Rudé armádě a pohřbená je v Moskvě, v Rusku. Kdoví, co by dnes říkala, za koho bojovala. Věřím, že by si vybrala tu správnou stranu.
Příběh o studentce Mile,které válka zabrání dostudovat,odejde na frontu a stává se z ní odstřelovačka a navíc je i žena.Od autorky je to čtvrtá kniha,kterou mám přečtenou ale určitě není poslední.Krásný příběh.
Mladá ruská studentka Mila si přivydělává v knihovně, neboť ráda čte historické knihy. Ve velmi mladém věku se stala matkou a osud jí poslal další přítěž, začala válka a sama se nechá naverbovat. Stává se z ní odstřelovačka, a protože míří přesně je nazývána Paní Smrt. Ve druhé linii je pozvaná do Ameriky, kde prezentuje se svým týmem svou "práci" na bitevním poli, vojenské znalosti a zkušenosti. I když se ocitá daleko od svého rodného města, musí být přesto ostražitá.
Kniha se mi velmi líbila, i když děj je z první světové války, téma je bohužel aktuální.
Ke knize jsem se dostal tak trochu náhodou, témata a počtu stránek jsem se trochu bál. Ale nakonec jsem se začetl a byl nadšen. Trochu reál, trochu fikce, ale poutavý příběh statečné ženy čtenáře vtáhne.
Tahle spisovatelka je klenot. Žádné hluché místa a hlavně píše o reálných lidech i místech. Samozřejmě že z části je to fikce. Ale je to úžasné a dechberoucí a to nemusím knihy o válce. Prostě skvělé čtivo.
Kate Quinn je má oblíbená autorka, ale její poslední knihy jsem se trochu bála. Přece jen příběh odstřelovačky na frontě mě úplně nelákal. Nakonec jsem si knihu půjčila a nelituji, autorka napsala opět velmi zajímavý a čtivý příběh. Na Kód růže to sice nemá, šifry jsou pro mě prostě top téma, ale pět hvězdiček dávám bez váhání, zase jsem se dozvěděla spoustu nových informací z druhé světové války.
Jsem ráda, že jsem tuto spisovatelku objevila. Téma války je pro mě jakýmsi magnetem a v jejích knihách jsou reálné postavy a to ženy, které zastávaly důležitou úlohu a o kterým se toho nikde moc nenamluví.
Pokud bych si měla udělat žebříček, tak nejvíc se mi líbila Alicina síť, po ní mi v mysli zůstala Lovkyně a Noční čarodějnice a nevím, jak podělit bronz a bramboru, jelikož Kód růže popisuje dění v Bletchley parku, který byl i dlouhé roky po válce tajným projektem a dozvěděla jsem se o něm poprvé ze seriálu Vražedné šifry (doporučuji) a je nesmírně zajímavé, jak probíhalo dešifrování německé komunikace a Enigma sama o sobě je fascinující. Odstřelovačka Mila byla typická Ruska, která brání svou vlast před okupanty a je ochotná za ni položit život. Nevadí mi, že cíleně zabíjela, je mi to v podstatě totálně šumák, že někomu vystřelila mozek z hlavy. Vzpomeňte si, jak se chovali Němci k lidem v koncentrácích, jak z tuku po spalování těl dělali mýdlo apod. Taky bych jim střílela do hlav a neměla bych výčitky. Musím se přiklonit k názoru, že závěrečné drama v parku si mohla odpustit a vymyslet to lépe. To je asi důvod, proč bych ji na svém žebříčku zařadila až na poslední místo.
Překvapila mne, protože se od ostatních autorčiných počinů výrazně liší. Zde vycházela prakticky výhradně z životopisu mladičké sovětské odstřelovačky působící na Ukrajině (Sevastopol, Krym) od prvních dnů války SSSR, a to zejména proti Rumunům a Němcům.
Proto příběh není příliš košatý, ale osud hlavní hrdinky nesporně zajímavý je - nejen na frontě, kde vlastně strávila v aktivní službě jen několik měsíců na přelomu 1941/1942, než se stala nástrojem propagandy vůči Spojencům, zejména Američanům.
Neuvěřitelný příběh její návštěvy (pozvání delegace na studentský festival) v Bílém domě, kde úplně uhranula Eleanor Rooseveltovou. Zbytečný závěrečný thrillerový kousek si ale autorka neodpustila a pro mne skoro román zabila.
S hodnocením mám ale problém - na rozdíl od předchozích knih, kde se jednalo zejména o chytrý, náročný, nebezpečný boj s nepřítelem v rámci odboje za války, nebo v rámci dešifrování, a k zabíjení blízka docházelo jen výjimečně, tady jsem prostě měla problém s cíleným zabíjením, tedy jedinou náplní práce odstřelovačky. Nicméně o Mile jsem dosud neslyšela a jsem ráda za možnost se s jejím osudem takto setkat (její životopis bych určitě nečetla...).
Kniha je skvělá, i když ten konec s tajemným atentátníkem mi přijde až moc přitažený za vlasy, stejně dávám plný počet. Mila se prostě dotkla mé ho srdce a zůstane mi v něm stejně jako ostatní hrdinky paní Quinn.
Tuto spisovatelku mohu jenom doporučit. I ženy dokáží velké věci a paní Pavlicenkovou bych si dokázala oblíbit. Válka je prostě špatná na obou stranách a ona se snažila bránit svou zemi, kde by mohl žít její syn spokojeně. Jen v téhle době se to čte velmi těžko už jenom tím, co se událo v ČR, ale i tím, co se děje v jiných, válkou okupovaných, zemích. Za jiných okolností bych knihou byla unešena, ale takto je mi těžko u srdce.
Přidávám se k těm, kteří tuto knihu hodnotí jako nejslabší z díla K.Quinn - i já jsem měla problémy se začíst a první třetina knihy mi připadala monotónní a vleklá. Naštěstí se poté děj rozjel zajímavěji, takže jsem ji vzala na milost.
Výhrad bych měla spoustu, ale jedno knize upřít nelze: porovnání amerických a ruských žen bylo velmi vtipné a vyznělo jednoznačně ve prospěch Rusek. Ať jde o volební právo, profesní záběr či válečné aktivity, ve všem byly napřed. A moc se mi líbily kritické postřehy samotné Mily vůči funkcionářům a obecně vůči "nešvarům" stalinského režimu. Takže určitě doporučuju - jak psali někteří, tak mimo jiné i proto, že je zde několikrát zmíněn Markov a jeho rod od Bajkalského jezera. Lovkyně i Kód růže mě vtáhly snadněji a nadchly mě více, ale ani tohle není špatné čtení, už jen kvůli historické lince.
"Zdraví nám dává osud a štěstěna," citovala jsem svoji matku. "Na všechno ostatní si musíme vystát frontu."
Příběhy o válce nemohou být veselé, pro někoho nejsou vůbec čtivé. Ovšem příběhy z 2. světové války od Kate Quinnn, to je něco jiného.
Četla jsem Alicinu síť, Kód růže i Lovkyni a tak jsem si nemohla nechat ujít ani Diamantové oko. A autorka opět nezklamala. Čtivý příběh prokládaný oficiálními i neoficiálními verzemi poznámek.
Kdo nečte doslovy, udělá v tomto případě chybu.
Tento doslov přidává příběhu ještě vyšší hodnotu.
Studentka historie Mila, druhá světová válka, Rusko, USA, láska a přátelství. Tak by se zhruba dal shrnout obsah téhle bichličky. Samozřejmě je toho v příběhu mnohem víc, okořeněno je to tím, že se příběh zakládá na skutečné ženě, na skutečných událostech. Autorka si vybírá jako téma silné, ale nenápadné ženy. Ženy, které se tomu osudu postaví a prostě to dají. Mila studuje historii a jak už to bývá, jedno rozhodnutí jí ovlivní celý život. V jejím případě to byla taneční zábava a seznámení s budoucím manželem. Mila je ruské národnosti, takže je hrdá a vzteklá. Většina příběhu se odehrává na frontě v Rusku, takže kdo nezažil Rusy na našem území, udělá si o nich vcelku přesný obrázek. Jsou jako vlci, zakousnou se a bojují do posledního dechu. Mila se díky této vlastnosti stane nejlepší ostřelovačkou. Tak dobrou, že je vyslána do USA s prosbou o pomoc. A tak jako v Rusku sledujeme, jak Mila roste, sledujeme totéž i u Rooseveltů na návštěvě. Romantická linka je v příběhu také, ale nijak neruší. Trochu ruší najatý zabiják, ale co už. Mám příběhy téhle autorky ráda, ale Diamantové oko mi připadá nejslabší, i když stále výborné. Možná je to tím, že je podle skutečnosti. Dejte si i doslov, překvapí vás.
Byla by to pěkná kniha,kdyby nebyla zabalené do melodramatu jak stará dáma do růžového huňatého županu.
Nemůžu si pomoci,ale přijde mi že knihy této autorky mají sestupnou tendenci.
Byla by to pěkná kniha,kdyby nebyla zahalené do melodramatu jak stará dáma do hustého růžového županu.
Kvalita knih od této autorky bohužel začíná mít sestupnou tendenci.
Musím se opakovat!
Autorka je naprosto geniální!
Kniha vám vezme dech a když dočtete, začněte si říkat, že je to fikce, že se to nemohlo stát. Pak si přečtete doslov a budete zírat stejně jako já. Vše podstatné je pravda a po světě opravdu chodí takto výjimečné ŽENY!
Autorovy další knížky
2018 | Alicina síť |
2020 | Lovkyně |
2022 | Kód růže |
2011 | Paní Říma |
2023 | Diamantové oko |
Určitě nepatřím k těm (70 palců?) co je fascinuje střílení, natož odstřelování, protože to považuji za zbabělost, bez ohledu na válku, protivníka, prostě nedáte člověku, ano člověku šanci se bránit, bojovat o svůj život. Někteří tady se na takový příběh těší, no každý má to své co mu činí radost... Vynechám komentář Ukrajina vs Rusko. Asi někteří i zapomněli, že události téměř rok u nás - fakulta v Praze - byly také o střelbě na dálku. Volba mezi touto knihou a Kódem růže byl menší počet stran, s ohledem na čas, ale nebyla to dobrá volba vůbec.
Předchozí kniha Lovkyně dávala širší pohled, z více úhlů a v různých časových rovinách. Bohužel tady tzv. Paní smrt jako lovkyně nacistů měla hlavní slovo a i když KQ neopomněla její vhled do sebe, svědomí, pravda, ne/vina nestačilo to na určitou rovnováhu. Její turné v Americe mi pak přišlo spíše směšné než opravdové, takže celkový dojem na konci knihy bylo zklamání. Chce to kitkat, chce to dietnější knihy ;-)