Cesta do Chandary
James Gurney

Dinotopia série
4. díl
Po dlhých rokoch hľadania výtvarník James Gurney objavil v antikvariáte zabudnutý cetopisný denník Arthura Denisona, vedca z 19. storočia. Predchádzajúce Denisonove cestovné záznamy vyšli pod názvami Dinotopia: Krajina mimo času, Dinotopia: Podzemný svet. Popisuje v nich zabudnutú ostrovnú krajinu, v ktorej ľudia a dinosaury žijú vo vzájomnom porozumení. Tentoraz sa profesor Denison a jeho jašteria priateľka Bix vydajú na strastiplné putovanie do zakázanej ríše Chandara. Keďže sa ich pozvánka od vládcu ríše kdesi stratila, musia prekročiť hranice bez peňazí a v prestrojení. Profesor Denison detailne zaznamenáva každý krok ich cesty, každého tvora, osobu, stavbu či udalosť, ktorá ich postretne. Spomína napríklad dedinu pozostávajúcu z troch opretých lodí, päťdesiat stôp vysokého brachiosaura vybaveného na boj s ohňom, allosaura opatrujúceho svoje mláďatá, mladých letcov križujúcich vzduch na obrovských pterosauroch a mnoho iných pozoruhodností. Príbeh o Dinotopii je sprítomnený sviežimi, a zároveň výpravnými ilustráciami, obsahuje veľa vyobrazení, vrátane mapiek, prierezov a náčrtov mechanizmov. Život ľudí je prepojený so životom dinosaurov a iných pravekých zvierat, ktoré kedysi skutočne existovali a sú tu načrtnuté podľa najnovších poznatkov vedcov. Tento nezvyčajný, podmaňujúci a filozofický denník vyžaruje posolstvo, čo vnesie svetlo aj na zázraky nášho sveta.... celý text
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: 2008 , Eastone BooksOriginální název:
Journey to Chandara, 2007
více info...
Přidat komentář


Úplně bych jí nedoporucovala menším dětem. Ale od takových 13 let by to mohlo někoho zaujmout. I přesto je to taková nic moc kniha za mě... skoda


Jeden z nejjednodušších příběhů (myšleno tak, jak když o nějakém člověku říkáte ze zdvořilosti ,že je jednoduchý), který jsem kdy četla. Na druhou stranu ty ilustrace, to je něco dokonalého!


Příběhově jde o takový milý dětský příběh popisující putování a život v pohádkové zemi, kde žijí lidé a dinosauři v pozoruhodné symbioze a která je jakýmsi mixem mezi starověkem, středověkem a bájnou Atlantidou. Potud dobré. Ale teď přijde to zásadní! Knihu hojně (a tím myslím, že téměř co strana to obraz) ilustroval James Gurney a jelikož jde o jednoho z bohů ilustrace, tak zcela na rovinu říkám, že po umělecké stránce jde o možná nejkrásnější knihu pro děti, jaká kdy vznikla. Ne-li o jednu z nejkrásnějších knih vůbec. A není jen pro děti, protože Gurney ilustruje neskutečně realisticky a ať už jde o jeho krajiny, postavy či dinosaury, doslova cítíte, že už by stačilo jen málo a obživnou. Naprostá dokonalost, která podle mého, převyšuje i takové legendární malíře pravěkého světa jako byl Burian. Pokud jenom trochu hovíte ilustracím, dinosaurům nebo zkrátka jen krásným knihám či předmětům, vůbec se nerozmýšlejte a berte tuto knihu jakmile ji spatříte.
Mimochodem James Gurney má i úžasný videokanál na youtube, kde vám rád ukáže jak Dinotopie vznikala a je to něco neskutečného.


Pokračování po grafické stránce opět skvělé, ale mrzí mě, že jazykově si druhý díl neudržel kontinuitu názvů (jiný nakladatel i překladatelka). Vzhledem k tomu, že v Dinotopii mluví vlastním jazykem (a kniha je primárně pro děti), přišlo by mi logičtější přeložit či počeštit názvy, jako tomu bylo v prvním díle, než je nechat anglicky.
Navíc některé zavedené počeštěné názvy z Dinotopie tady zůstaly nepřeložené Delfíní zátoka (minuli jsme Dolphin Bay), Pobřeží vážek (aka pobřeží Dragonfly?!!!), Tahle přemíra anglických (v podstatě nepůvodních) názvů, působí v textu jako pěst na oko. A přitom si překladatelka mohla se všemi toponymy úžasně vyhrát. Škoda je také nepřeložené (mnohem podrobnější) mapy ostrova či tabulky s typy písma.
Vrcholem byla vlastní jména. Triceratops Zlomený roh, ze kterého se v Chandaře stal Brokenhorn, syn Greybecka Moudrého, pak Boon Sloth a spousta dalších. Dost hrůza. Další věc je, že v sérii Dinotopie je toto už 4. a nikoliv 2. kniha, škoda, že předešlé části nevydali.
Autorovy další knížky
1994 | ![]() |
2008 | ![]() |
1995 | ![]() |
2024 | ![]() |
1999 | ![]() |
Pokračování příběhů z kouzelné Dinotopie. Autorem i ilustrátorem je James Gurney, známý mimo jiné i prací na filmu Oheň a led. Knížka je přehlídkou fantazie a výtvarného umění.