Dívka v pruhovaných šatech
Ellie Midwood
Strhující román založený na skutečném příběhu Židovky Heleny Citrónové a nacistického důstojníka Franze Wunsche Německo, rok 1947. Na stole doktora Hoffmana, amerického psychiatra, přistává podivný případ týkající se poválečné denacifikace. Před soud je předvolán bývalý osvětimský dozorce Franz Dahler. Ten si s sebou bere nečekaného svědka – Helenu, bývalou vězeňkyni, která je v současnosti i jeho manželkou. Ve chvíli, kdy dozorcovo jméno poznává jiný muž, Andrej Novák, který byl také vězněn v Osvětimi a který se po válce stal „lovcem nacistů na plný úvazek“, žádá, aby byl Dahlerův případ důkladně prošetřen. Tvrdí totiž, že tento bývalý příslušník SS Helenu v táboře zneužíval a jinak se nechová ani teď, když ji přivádí s sebou do soudní místnosti. Tichá a poddajná Helena působí jako typická oběť násilí, a když začne u soudu vypovídat ve prospěch manžela, doktor Hoffman je z vývoje situace jen víc a víc zmatený. Čelí tomu nejméně pravděpodobnému příběhu o lásce, jaký kdy viděl, anebo se před ním obhajuje psychicky nemocná žena, která vnímá minulost zkresleně? Psychologický román, který čtenáře přenese zpátky do středu Osvětimi i do poválečného Německa a donutí ho hádat, která ze stran má vlastně pravdu.... celý text
Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: 2023 , JotaOriginální název:
The Girl in the Striped Dress, 2019
více info...
Přidat komentář
Opět další ze silných příběhů. Kniha podobná této, Láska za ostnatým drátem, která je zde
mnou také zrecenzovaná, je doplnění k pravdivým událostem.
Čtenáři se tentokrát nabízí náhled do justičního prostředí, vzápětí se o pár stránek dále stávají svědky toho, jak to chodí v pekle. Vězni byli nejen týráni hladem a tou dřinou, která znamenala pro nacisty práce, ale stali se nucenou součástí propagandy, velké kamufláže. Pod vedením psali to, co jim diktovali za zády, ale později se spousta z nich vzepřelo a cenzuru přelstilo. Způsobem, jaký byl možný - zmínit ty, co již nebyli mezi živými...
Tohle je příběh dvou lidí. Židovky Heleny a nacistického důstojníka Franze. Jak holka, tak muž zaujímají odlišné postavení. On má v rukou její život. Ona se musí podřídit. On neměl cit, ona byla moc upřímná. Stále nevím, jak se mohli dát dohromady.
Ale o tom všem příběh není. Je o touze žít opět normální život, odejít z pekla a najít své příbuzné. Ale právě ani ostnaté dráty nepřekazí silný a vřelý cit. To jediné, které dokazuje, že svět byl aspoň v citech a emocích "normální."
Je těžké vcítit se do Heleny. Vidět muže jak má ruce od krve, když zmlátil někoho kdo mi dal lék a zamilovat se do něj? A co to bylo za lásku z jeho strany, když zmlátil člověka, který jí pomáhal ? Doufám, že se nikdy nedostanu do situace, abych tohle pochopila. Přiznávám, že jsem některé pasáže přeskočila. A Róžínka jak ho musela nenávidět, když ji odtáhl od syna, té mi tedy bylo líto nejvíc. Br.
Kniha založená na skutečných postavách a událostech, ale to, nad čím celá kniha polemizuje a chce donutit čtenáře uvažovat se na skutečnosti nezakládá. Pro mne bylo tím pádem i těžké se do příběhu vžít a uvěřit mu. Stockholmský syndrom je dnes již známý, nepochybuji, že se něco takového mohlo stát i v koncentračním táboře, ale popis autorky v některých částech mi přišel hodně nafouknutý a zbytečný. O té psychologické stránce problému se nedozvíme prakticky nic.
Čtivá kniha, ale čekala jsem mnohem víc:(
Tak tady opět nejde dát jinak než 5 hvězd. Velice silný a citlivý děj. Třetí kniha od autorky a opravdu krásný a silný příběh na úkor peklu. Děkuji za tyto knihy.
Příběh Heleny a Franze jistým způsobem miluju i nenávidím. Přiznám se, že jsem po knize Láska za ostnatým drátem, která o nich taky pojednává, měla strach číst další knihu. Dívka v pruhovaných šatech mě tolik nenadchla, přesto ani neurazila. Byli to dva mladí lidé, kteří měli stejné právo na lásku jako my všichni. Franzovi bylo 20, když ho do Osvětimi přiradili, vždyť to byl kolem všech ostatních velitelů, ještě malý kluk, proboha. On zachránil ji a ona po letech zachránila jeho. Myslím, že jeden druhému dal přesně to maximum, které mohl.
Knihu jsem slupla v průběhu návratu z dovolené. Zaujala mě námětem, i když podle toho, co jsem se dočetla o reálné Heleně, tak se jedná opravdu o velmi volnou inspiraci. 3/5*
Přiznám se, že to byla čtenářská výzva, která mě přiměla si knihu přečíst. Knihy s válečnou tématikou prakticky nevyhledávám. Z úryvků podobných děl se mi nedalo lehce nevolno. Dívka v pruhovaných šatech je ale skutečně jiná. Nejen, že určité nelidské praktiky zde nejsou popsány příliš podrobně, za což děkuji, ale příběh má i romantickou linku a je opravdu napínavý. Sice už na začátku knihy je nám jasné, že Helena i Franz Osvětim přežijí, ale skutečnou záhadou je příběh, jak se do sebe zamilují. A nebo to není láska? Určitě doporučuji, zvlášť, pokud se vám žánr líbí
Četla jsem už spoustu knih s touto tematikou, ale tato mě zase zasáhla úplně jiným způsobem. Celý následující den jsem nebyla schopná přemýšlet o ničem jiném – pročítala jsem různé články o tomto příběhu a pídila se po dalších informacích s nadějí, že mi to pomůžou celé lépe vstřebat (nepovedlo se). Vážně se jedná o příběh velmi silný a originální, nikdy jsem se ještě v knížce nesetkala s denacifikačním soudem v pozadí se skutečnými událostmi. Pro představu, děj je lehce zbeletrizovaný, ale na konci v ediční poznámce se dozvíte, že zhruba 85% obsahu je pravdivých a zjistíte, které všechny postavy skutečně existovaly. Co se týče Wunsche a Citrónové – nemám slov. Autorka je jako hrdiny podala neuvěřitelně realistickým způsobem a ukázala světlé i stinné stránky obou. Je tu zajímavé i z hlediska psychologického to, že tu máme možnost vidět, jak se mění jediná jistota mladého muže vychovávaného v nacistickém duchu v to, čím opovrhuje a pomalu za to začíná přebírat část odpovědnosti a cítit vinu. Vztah mezi těmi dvěma mě jednoduše fascinoval a nabylo to jen kvůli pozadí, na kterém se odehrával. Upřímná láska dokáže člověka opravdu očividně změnit. Prvek koncentračního tábora a holocaustu je tu opět mrazivý a v člověku vyvolává řadu otázek jako například ty, jak se něco takového mohlo stát a jak najednou skupina lidí mohla ztratit veškerá práva a svobody… Nikdy se na tuhle část našich dějin zkrátka nesmí zapomenout. V průběhu čtení jsem se neubránila velkému množství emocí – od těch nejvíce negativních jsem se dostala i k nějakému plamínku naděje. Konec mě dojal a zároveň mnou otřásl. Tahle knížka není doporučením jen pro milovníky historických románů, měli by si ji přečíst povinně všichni.
Mě se knížka moc líbila! Je v ní vysvětlena spousta věcí, jak to v koncentračních táborech chodilo. Příběh lásky také velmi zajímavý. Těžko uvěřitelné, že se to vůbec mohlo v takovém prostředí stát. Za mě palec nahoru.
Běžně tyhle příběhy z koncentračních táborů nečtu, protože mi přijde, že se snaží často tu dobu romantizovat a většinou ji i dost přibarvují. Hlavně pokud jde o nějaké "love story" v táborech. A tady to nebylo o moc jiné, ale kniha mi byla doporučená, že je prý podle skutečného příběhu.
O skutečné Heleně jsem si ale něco přečetla a tohle je ze značné části spíš jen autorčina fikce, kde Franz často působí, jako milý zamilovaný chlapík, který se k tomu všemu přimotal náhodou a je nevinnost sama. Stejně tak přežití v táboře autorka popisuje s jakousi idealizací. Jen sem tam šoupne nezáživně jednu větu věty o nějaké brutalitě a jede dál.
Některá fakta sice sedí, dle toho co jsem se dočetla (Zpěv na narozeniny, záchrana sestry atd), ale v mnohém je to dost přibarvené.
Celé mi to přišlo tlačené na city a taky mi tam chyběla nějaká ta hlubší psychologie postav. Zkrátka mi to po většinu času neznělo vůbec uvěřitelně. S podobnými knihami se roztrhl pytel a chápu na jednu stranu proč jsou populární. Ale na tu druhou mi přijde trošku zvláštní, že si někdo až tak idealizuje tak odpornou část historie, skrze velmi upravené příběhy. A aby dosáhl tíženého efektu, tak dodá, že je to podle skutečného příběhu. I když si z něj často vezme jen málo.
Důkaz, že láska je všemocná, slepá a nevybírá si. Příběh mě chytil za srdce a přesto, že to celé bylo o lásce zapovězené, byla vlastně krásná, ať to zní jakkoliv paradoxně. Tento příběh je mou srdcovou, četla jsem vše co o něm vyšlo a byť se tento úplně nedrží historických faktů líbil se mi zatím nejvíc, za což se trochu stydím, neboť je to fakt hodně červené. No a ještě víc se asi stydím za to, že bych snad byla schopna Franze milovat též, prostě jsem v tomto hrozný až přílišný romantik a lásku miluju ve všech podobách. Je krásná, krutá i naprosto nevyzpytatelná. I jsem si poplakala, tohle fakt umí napsat jen život.
Musím se přiznat, že ačkoliv je příběh silný, kniha mne nebavila. Chyběla mi psychologie postav, tam si mohla dát autorka trochu více práce a konec, který neodpovídá skutečnosti. Vyvstává tedy otázka, zda kniha byla psána dle skutečného příběhu nebo se autorka doslechla o Heleně Citrónové a celou love story si vykonstruovala podle kusých informací. Osobně se přikláním k druhé možnosti.
Kdybych o Helene a Franzovi necetla uz jinou knizku, tak by se mi asi libila vice, ale protoze jsem ji cetla a to docela nedavno, tak jsem byla nespokojena, protoze tohle byl uplne jiny pribeh a v mnohem pro me nerealny.
Čítala som veľa kníh o holokauste počas druhej svetovej vojny a po ich prečítaní si poviem, že ma už nič nemôže prekvapiť. Tomuto zromantizovanému príbehu, ktorý je založený na skutočnej udalosti sa podarilo prekvapiť ma svojim spracovaním a kontroverznými hlavnými postavami. Ich láska odohrávajúca sa v podmienkach drsného a ťažkého Osvienčimu existovala.
Páčilo sa mi, že autorka si dobre zdokumentovala historické udalostí a bola verná opisu zverstiev, ktoré sa tam diali. Aj keď ide o ľahkú literatúru, čo sa týka historickej časti, dosahuje svoj cieľ: nabudí, vzbúri a postaví čitateľa pred viaceré dilémy.
Nepáčila sa mi nedostatočná schopnosť autorky dať hĺbku všetkým protagonistom, kde vývoj ich osobností a ich vzťahov je načrtnutý na môj vkus trochu povrchne.
„Je úžasné, čo všetko dokážu telo a duša vydržať, ak musia. Človek si zvykne takmer na všetko.
Kníh o druhej svetovej vojne je veľa a ja som zatiaľ čítala len tie, v ktorej zohrávajú hlavnú úlohu skutoční ľudia, ako napr. Anna Franková, Mengeleho dievča alebo táto.
Toto je tiež román podľa skutočného príbehu židovky Heleny Citrónovej a rakúskeho člena jednotky SS Franza Wunscha.
Helena vystúpila z dobytčieho vagóna na zamrznutú pôdu Osvienčimu. Zostáva jej dvadsaťštyri hodín života. Hneď zajtra ju plánujú zabiť, ani jej nevytetujú väzenské číslo.
Keď k Helene podíde dôstojník v sivej uniforme a odtiahne ju preč, obáva sa najhoršieho. Namiesto toho jej povie, že jeden z dozorcov má narodeniny, a prikáže jej, aby mu zaspievala. Nasleduje príbeh lásky, ktorá bola zakázaná a nemožná, a predsa zachránila obom, a mnohým ďalším, život.
Popravde som očakávala niečo, kde bude prekypovať viac romantiky a že to bude hlavne o ich silnej láske. Sčasti to tam síce bolo, ale čo je pre takýto typ kníh typické, nechýbala ani krutosť, bezmocnosť, smútok a krokodílie slzy pomaly na každej strane.
„Nôž sa nemôže uraziť, keď ho názvu ostrým, rovnako ako sa krutý človek nemôže uraziť, keď ho názvu krutým, inak by sa tak nemal správať. Jediný rozdiel je v tom, že nôž sa nemôže ovládať, zatiaľ čo človek si môže vybrať, ako sa bude správať.
Ako celok sa mi to páčilo. Opäť nechýbali ani poučné informácie. Jediné také malé mínus bol pre mňa koniec, kde som sa vlastne nedozvedela nič. Či boli nakoniec spolu, koľko im to vydržalo atď. Takto si čitateľ môže pomyslieť, že však židovka a nacista to nemôže byť predsa reálne. Preto si myslím, že s koncom vojny skončil aj ich vzťah.
(SPOILER)
NENÁVIST, RASISMUS A XENOFOBIE S HITLEREM ZÁZRAČNĚ NEZMIZELY.
Pořád jsou všude kolem nás. A je jen na nás, abychom jim čelili. Jestli chcete udělat něco pro dobro obětí, mluvte o minulosti, prosím vás.
Tento úryvek mluví za vše.
Příběhy z koncentračních táborů jsou smutné, kruté, nepochopitelné...
Tento mě však zaujal, protože je psán podle skutečných postav.
Stejně tak mě zaujal pohled psychiatra, který u soudu hodnotí, zda je svědkyně schopna nezaujaté výpovědi.
Helena a Franz se v tomto pekle dokázali zamilovat.
Jak se to mohlo stát? Nikdo z nás se nemůže nikdy vžít do takové situace a ani ji soudit.
Byla jsem ráda, že Helena navzdory všem hrůzám našla lásku, protože většina našla jen smrt...
Franz pochopil, že není pravda všechno, co do nich vtloukali a projevil velkou lítost.
Bohužel co se stalo nedá se odestát...
Kniha je velice čtivá.
Doporučuji.
Velice silný příběh, z kterého až mrazí. Člověk si vůbec nedokáže představit, jaké hrůzy lidé v koncentračních táborech zažívali a jen hrstka měla to štěstí, že měla lepší podmínky než ostatní vězni, a přežila. Helena díky Franzovi k nim patřila. Její závislost na něm a jeho duševní přerod se mi však zdají být neuvěřitelné. Ke konci se mi kniha dostala hodně pod kůži.
Psát knihu z koncentračního tábora jako “oddechovku?Kam jsme se to dostali? Co je tohle za svět ?Skutečný příběh znám ten je dechberoucí tomu bych dala 200% to může napsat jen sám život
Strhující román založený na skutečném příběhu. Některé pasáže byly opravdu silným zážitkem, určitě všichni četli nějakou knihu z Osvětimi. Jaké hrůzy se tam odehrávaly. Netřeba ani psát. Vždy je mi pak velmi smutno. Jinak určitě stojí za přečtení.100%.
Autorovy další knížky
2021 | Dívka, která utekla z Osvětimi |
2022 | Houslistka z Osvětimi |
2023 | Dívka v pruhovaných šatech |
2024 | Musím ich zachrániť |
Nebylo to snadné čtení i když se autorka asi snažila o čtivou formu. Příběh dvou, kteří se zamilovali za nejnepravděpodobnější situace, děsivé je, že jde o příběh na základě skutečné události. Nejvíc by mne ale zajímalo, jak se jejich příběh vyvýjel dál, měli děti? Pokud Franz zemřel dříve než Helena, co s ní bylo dál...