Divodějní
* antologie , Peter Haining , Douglas Adams
V této knize na vás čekají povídky sci-fi a fantasy světoznámých autorů, jako jsou Terry Pratchett, Douglas Adams, Isaac Asimov, Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Kurt Vonnegut jr., H. G. Welles a další. Nenechte si rozhodně ujít příběhy čarodějů a divotvůrců či vetřelců a astronautů. Skvělí hrdinové z téměř čtyřiceti povídek se na vás těší.... celý text
Povídky Sci-fi Fantasy
Vydáno: 1997 , TalpressOriginální název:
The Wizards of Odd, 1996
více info...
Přidat komentář
Líbilo se mi (na 5*) jen pár povídek. Takže dvě :D
Humor mám raději jiného ražení, takže povídky, které jsou prezentovány jako humorné, mi vůbec humorné nepřipadaly. Celkově mě sbírka nějak nenadchla. A ani povídky známých a oblíbených autorů nebyly lepší než ty ostatní. Čekala jsem asi víc sci-fi a méně fantasy. Zajímavé bylo setkání s některými mně neznámými autory, ale nemám už moc touhu objevovat jejich další díla.
Na ty, které už mám ale načtené, kvůli jedné blbé povídce nezanevřu.
Antologie je rozdělena do tří částí po osmi povídkách (takže jich není téměř 40, jak uvádí anotace); autor každé z nich je přiblížen v únosně dlouhém medailonku a z jeho děl jsou vybrány povídky či úryvky z románů s vtipným vyzněním.
Mágové a udělátka: ocenila jsem pro nápady, které do obyčejné skutečnosti vnesou absurdní prvek. Nejlepší je Harmonizátor H. Kuttnera, Značná moc E. F. Russella, Udělátko R. Bradburyho, Ne v této vazbě P. K. Dicka.
Meč a magie: hrdinská fantasy není to, čeho jsem chtivá nejvíc, ale téma někdy klame tělem: povídka Bájné zvíře S. Donaldsona připomíná chvíli Orwellovo 1984 a je výborná.
Astronauti a mimozemšťané: jsou zastoupeni mým velkým oblíbencem K. Vonnegutem, nezklamal černohumornou povídkou B-1-T NEB NEB-1-T. Povídku Playboy a slizký bůh I. Asimova považuji za jednu z nejvtipnějších z celé antologie.
Naprostou většinou je to dobré a vtipné; jako u každé antologie doporučuji rozdělit si čtení na víc dnů.
Několik výborných povídek střídá pár slabších, jak už to u takových sbírek bývá. Pokud vás nějaká povídka láká a chcete zkusit jiné autory, zda vás zaujmou, tak je to určitě dobrá volba.
Zajímavé povídky rozdělené do sekcí, kdy minimálně jedna sekce či povídka vás, tak jako mne, určitě zaujme, že se rozhodnete sehnat si další knihy od daných autorů :)
Část díla
B-1TC-1-NEB-1-T / B9T-N3B9T
1962
Bájné zvíře
1979
Bez bázně a hany
1941
Divadlo krutosti
1993
Dobrodružství se skleněným těžítkem
1906
I když anotace téměř každé povídky slibuje humoristickou fantasy (nebo sci-fi), tak jsem se téměř nezasmál. Tyhle povídky jsou spíš nápadité, než vtipné.
40 % Divadlo krutosti - tohle je asi nejméně vtipná věc a nejfádnější věc, kterou jsem kdy od Terryho Pratchetta četl. Je to o to větší škoda, že v ní vystupují členové Noční hlídky.
70 % Jak by byl Nuth býval využil svého umění na Gnoly - je z toho cítit věk a nevytříbenost mladého žánru. Literární kvalita ovšem vytáhla dojem nahoru.
70 % V Pekle není lític - to co jsem napsal o předchozí povídce, bych sem mohl zkopírovat. Je to odlehčená zábavná hříčka, která nekomplikovaně plyne a nekomplikovaně skončí.
80 % Harmonizátor - prý jde o první zfilmovanou vtipnou sci-fi povídku. Já jsem se docela pobavil, i když děj je spíš zajímavý, než vyloženě směšný. Film se jmenuje The Twonky. Je víc posunutý do komedie, což dojmu jednoznačně škodí.
70 % Značná moc - další z dřevních povídek z níž čiší pulpová přímočarost a brakovost. Ocenil jsem syrový, ale logický konec.
90 % Udělátko - netypický Bradbury, respektive jak se to vezme. Děj je docela drsný a prolíná se jim atmosféra beznadějnosti, ale jsou tu i skoro hravé a úsměvné pasáže. Nechybí tradičně silný závěr.
90 % Ne v této vazbě - (ne)typický Philip K. Dick. Ocenil jsem chytrý námět, který se nezastavil tam, kde fantazie jiných autorů zpravidla končí.
70 % Pravidlo jmen - odlehčené fantasy s čaroději, draky a nezbytným pokladem. Je to krátké a proto zábavné.
80 % Bájné zvíře - zaujala mě bezútěšná atmosféra sterilně čisté dystopie, i téměř pohádkový konec. Námět je ovšem na hlavu.
70 % Dobrodružství se skleněným těžítkem - další archaická záležitost, které ovšem věk spíš prospěl. Takové snové cesty do vzdálených světů mám rád.
40 % Záležitosti v Poictesme - povídka je sočástí rozvětvené série - v angličtině existuje víc než tucet děl různých zaměření. Tahle ochutnávka mě k přečtení rozhodně nanalákala.
40 % Prsten Hanse Carvela - krátká, lascivní hríčka, která není ani vtipná, ani zapamatovatelná.
40 % Návnada - krátká, lascivní hríčka, která není ani vtipná, ani zapamatovatelná. To že jsem se neobtěžoval napsat nic nového, asi význam povídky dostatečně přibližuje.
80 % Bez bázně a hany - rytíž z doby krále Artuše cestuje časem na americký Středozápad. Tenhle příběh má styl ranných filmů Guy Ritchieho.
60 % Ubohý bojovníčku - další cesta časem, tentokrát na lov dinosaurů. Nebylo to dobré, nebylo to směšné.
40 % Podivné pravěké ptáče - prý součást proslavené humoristické fantasy, která je sice zajímavá zasazením do alternativní verze Rakouska-Uherska, ale už ničím jiným.
70 % Mladý Zafod hraje na jistotu - solidní příspěvek do stopařské pentalogie o třech dílech, respektive hexalogie, který rozšiřuje mytologii týkající se zničení planety Země.
70 % Divocí oslové pekelní - H.G. Wells píše humoristickou fantasy o Peklu. Směšné to moc není, ale zajímavé určitě.
30 % Ministrující andělé - někdo bude mít problém s tím, že C.S. Lewis tu obhajuje křesťanskou morálku. Já mám problém s tím, že je děj nudný, nezajímavý a zmatený.
70 % Gnurrové vylésli ze všéch škfír - válečná povídka psaná německým přízvukem, kombinovaným s moravským nářečím sesbíraným všude možně. Díky tomu ale vtipná není - spíš naopak. Autor naštěstí píše poutavě a jeho fantazie dokáže pobavit.
60 % Létající talíř kapitána Wyxtpthlla - na to če to psal A.C. Clarke, tak je to trochu slabší, ale tahle povídka o prvním kontaktu nadšených mimozemšťanů a netečných lidí není vůbec špatná.
100 % Playboy a slizký bůh - tuhle podívku jsem četl pod názvem Co je ta věc jménem láska ve sbírce nejlepších sci-fi z roku 1961. Patří tam právem, a byla by ozdobou každé sbírky.
70 % V mém stroji času je vlk - cesta časem do paralelní reality, v níž se člověk nevyvinul z opice, ale z vlka. Námět je brakový, ale závěr bezútěšný.
60 % B-1-TC-1-NEB-1-T - syrová, nebo hravá povídka, to podle míry cynismu čtenáře a jeho obliby Kurta Vonneguta. Pointu akceptovat dokážu - a nejsem si úplně jistý, co to o mně vypovídá.