DNA

DNA
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534689/bmid_dna-65fbdc8fb96ad.jpg 4 952 952

Freyja & Huldar série

V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Oficiální vyšetřování vede mladý detektiv Huldar, který musí spolupracovat s psycholožkou Freyjou pověřenou výslechem malé svědkyně. Jejich pátrání však komplikuje skutečnost, že spolu před časem strávili noc, aniž se pak znovu kontaktovali. Jenže na nevraživost není čas – vrah v zabíjení pokračuje a zanechává za sebou zdánlivě nesmyslné indicie: číselné řady, varovné SMS a záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru.... celý text

stavinohova
18.09.2019 5 z 5

Mela jsme knihu jako audio, vyborna, ale konec me zklamal, asi kvuli toho ze jsem nemela stesti na dve detektivky se stejnym vrahem...

Terie
17.08.2019 4 z 5

Zajímavý námět, i když způsob vražd na mě asi moc drsný. Ale mělo to spád, konec byl pro mě překvapující. Určitě si přečtu další autorčiny knihy. Celkový dobrý dojem ale zabíjelo neskutečné množství chyb v textu e-knihy, ke konci téměř v každé větě. Škoda, dost to kazilo čtení.

midloch
05.08.2019 4 z 5

Jo, dobrá detektivka. Čte se to velmi dobře a rychle. Postavy jsou fajn a prostředí Islandu taktéž. Určitě si rád přečtu další knihy série a asi dám šanci i jiným knihám autorky

lištička123
15.07.2019 5 z 5

DNA byla moje první kniha od autorky a musím říct, že skvělá. Kdybych mohla, přečetla bych ji na jeden zátah. Byla napínavá, měla sympatické postavy, vraha jsem odhalila až opravdu na konci, zajímavý příběh. Už se těším na další díl série.

kofola33
13.07.2019 5 z 5

Vyborna detektivka, vyborna Yrsa.

ladyfromskye
13.07.2019 5 z 5

Moje první setkání s autorkou dopadlo velmi dobře. Zajímavý námět, děj ubíhající v uspokojivém rytmu, sympatické postavy a vrah, kterého jsem prostě neměla šanci odhalit, i když náznaky tam samozřejmě byly. Určitě si přečtu i další Yrsiny knihy.

Ishir
30.06.2019 5 z 5

Skvělá detektivka do poslední chvíle jsem nevěděla, nm kdo je vrah

RADOST
29.06.2019 5 z 5

Islandské osvěžení touto detektivkou bylo příjemné, vyvážené, napínavé a v mnoha směrech jiné. Pasáže o radioamatérech mi připomněly mládí - bratr je celoživotní radioamatér a v šedesátých letech měl jeho koníček pro nás vícenásobné kouzlo. Odkrýval nám tehdy zapovězený lákavý daleký svět.
Yrsa opět nezklamala a určitě si přečtu i následující díly série.

MonikaK
19.06.2019 5 z 5

Mám bohužel problém s detektivkami, které píší ženy. Přijde mi, že si často usnadňují některé věci, jako je popis vyšetřovacích postupů, technické aspekty provedení zločinu apod. Z tohoto důvodu jsem moc ráda, že ke své milované Angele Marsons, mohu přidat další nový objev – Yrsu Sigurdardóttir.

Samotný příběh mě bavil a rozhodně jsem se při jeho čtení nenudila. Nejenže se setkáváme s opravdu brutálním vrahem, ale také není od začátku zřejmé, kdo jím je. A to mě baví. Sice jsem si místy říkala, že je to maličko překombinované, ale víte co? Autorka na té pomyslné hranici balancovala, ale nepřekročila ji. Co jí bohužel odpustit nemohu, je porušení jednoho z Desatera pátera Knoxe. Porušením takového pravidla si autor strašně moc ulehčuje práci nebo dělá ze čtenáře hlupáka. Prostě a jednoduše s námi tak trochu „vyčůrá“. Yrso, prosím, takto ne.

Až na tohle mínus to byla úžasně zvládnutá detektivka. Autorka si načetla informace nejen o radiokomunikaci, o procesu vyšetřování a výslechu, ale také o psychologii dětí.
Samotná dvojice Freyja a Huldar mi vcelku přirostla k srdci a vůbec mi nevadila ona velká náhoda, která je spojuje. V životě občas prostě takové náhody jsou. Jen doufám, že autorka v dalších dílech trochu víc zapracuje na jejich psychologii a udělá z nich více kontroverznější či zajímavejší postavy, protože se mi zdají trochu plytké. Prvotní jiskření mezi nimi může brzy vyšumět a je třeba, aby dobrý vyšetřovatelský tým tvořilo ještě něco víc. Klidně tomu mohou pomoci například další zajímaví členové týmu.

K připomínkám o nudnosti pasáží věnující se radiokomunikaci musím říct jedno – já si to užívala. Miluji, když si autor o nějakém tématu načte tolik, že je mi i tím kniha přínosná.
S něčím takovým se setkáváme třeba u Joa Nesbøho, kdy některé části kapitol jsou doslova protkány technickými odbočkami a nikdo mu to nevyčítá. Naopak jej díky tomu vyhledáváme. Možná tedy za negativní hodnocení mohou také předsudky čtenářů, kdy tyto technické odbočky u autorky neočekávaly, naopak od ní jako ženy očekávaly větší rozpracovanost psychologie postav. Žádný autor není pro každého, já však opravdu doufám, že tyto technické aspekty v jejích knihách zůstanou a že jsem našla další oblíbenou autorku. Trochu mě v tom utvrzuje zjištění, že její knihy mají rostoucí hodnocení. Už teď ulehám s dalším dílem.

Petula.N
12.06.2019 4 z 5

Od Yrsy jsem četla Pamatuji si vás všechny a z toho jsem si fakt sedla na zadek, ale DNA...no nevim, pořád jsem čekala ten wow moment a najednou byl konec....ale četlo se to dobře, určitě ještě Yrse šanci dám :)

ddkk
11.06.2019 4 z 5

Moje první detektivka od autorky. Syrové islandské prostředí, syrové zločiny...Napínavé, zajímavá zápletka a vynalézavé řešení. Vůbec to nebylo špatné.
Bonusem pro mne bylo poučení o specifické tvorbě příjmení na Islandu. Jakmile jsem pochopila princip, bylo jednodušší si krkolomná jména postav pamatovat.
Doporučuji.

reeper
07.06.2019 3 z 5

(SPOILER) Jednoduchá detektivka.
Začátek slibný, ale vrah je naznačen příliš okatě a brzy. Snad jen to tajemství adoptovaných sourozenců udržela autorka až do konce.
Ani jeden z hlavních hrdinů nezaujal.

Spoiler:
Pokud je manželem první zavražděné gynekolog, a autorka hned v první části knihy několikrát zmíní problém s otěhotněním a potraty jednoho páru, tak jsou zbylé 3/4 knihy nuda.

simona5r
07.06.2019 4 z 5

(audiokniha) Drsné a syrové hned od začátku. Občas se mi ježily i chlupy na zádech. A ať jsem si lámala hlavu, jak jsem chtěla, vraha jsem stejně neodhalila dřív, než autorka chtěla. Poslech jsem si užila.

vincek1
04.06.2019 4 z 5

Zajímavé téma a zajímavé prostředí. První kniha této autorky, která se mi dostala do ruky, a trefa do černého. Těším se na další.

Česneksmedem
29.05.2019 4 z 5

Docela dobrá detektivka. Způsob vraždění dost drsný, bez krve. Jméno detektiva Huldar možná bude v jisté části obyvatelstva asociovat podařený den, kdy se dostali ke kuřivu zadarmo.
Vraha jsem dlouho nemohl odhalit, ale nakonec jsem si vzpomněl na jeden termín z genealogie, a to je ztráta předků. Knihu doporučuji, stejně jako změnit po ní téma nově čtené knihy. Také to udělám.

JezinkaJ
28.05.2019

Yrso, bavilo mě to. Nápad s radioamatérským vysíláním je super a šifry taky! Huldar a Freya mají potenciál, jejich vztah-nevztah moc nenatahuj, ať to není nuda. Způsob jejich seznámení a dalšího setkání je vtipný, tak ať se ti pak nerozplizne.
Postavy jsou reálné, zlo přítomné, nespravedlnost taky. Karla mi bylo vážně líto. A také jsem se s radostí nechala vodit za nos a užila si překvapení zvratů a odhalení v ději. Bezva zábava.

Pasadenka
13.05.2019 3 z 5

Detektivky mě nebaví. Něco v nich mi připadá hrozně hloupé a nezajímavé. Pokud se nejedná o příběh extraordinérního detektiva, který svým intelektem a chováním rozcupuje všechny na padrť. To ale nebyl tento případ.

Název knihy je hrozně super a když se vše spojí, a vám dojde, co to má znamenat, tak se cítíte opravdu dobře. Nicméně dvojice Freyja a Huldar, kteří mají již další dvě knížky na svědomí mě vůbec nedokázali utáhnout. Dynamika jejich vztahu, to jak případ vyšetřovali, vše bylo takové přízemní. Holčička – svědkyně – mi připadala podivně hloupá. Nebo si jen nedokážu představit myšlení tak malých dětí. Ať je to jak chce, za mě průměr – když odečtu svou možná až iracionální averzi. :)

zelenoockaa
11.05.2019 5 z 5

Tak tahle kniha mě opravdu dostala. Už hodně dlouho jsem se takhle nezažrala do knížky a už dlouho jsem tak dlouho netápala, kdo je vrah!

hanča34
29.04.2019 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned (podle ostatních komentářů) jedna z jejich nejlepších.
Trochu mi vadila velká drsnost těch vražd, ale tak to ti severští autoři zřejmě mají. Zkusím Ohnivého anděla, ten dostal v roce 2015 cenu.

EricNor
29.04.2019 4 z 5

Opet seversky spisovatel a opet skvele. Yrsa jen nepopisuje, ale vypravi v detailech a pocitech. To se mi libi. Zapletka je hodne dobre vymyslena. Premyslel jsem, jak se to vyvrbi a vubec jsem to netipoval. Linie s Karlem me na rozdil od vetsiny bavila a obdivuju Yrsu, ze se tak do detailu venovala radiovysilani a to rozhodne neni zenska parketa.