Dobrá škola
Richard Yates
"William Grove je bojácný teenager, který se snaží zapadnout do nové internátní školy. Jack Draper je učitel, kterého podvádí žena s jedním z jeho kolegů. Edith Stoneová je dcera profesora angličtiny, která se zamiluje do nejoblíbenějšího kluka ve škole. Jejich příběhy se prolínají v klaustrofobně vymezeném prostoru malé komunity na Dorsetské akademii. A pak přijde Pearl Harbor a oni najednou stojí před zásadnějšími otázkami, než jsou každodenní problémy a praktiky školního života."... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2010 , Mladá frontaOriginální název:
A Good School, 2008
více info...
Přidat komentář
Abych byla naprosto spokojená, potřebovala bych, aby kniha byla delší a příběhy studentů i profesorů méně zkratkovité. Nicméně styl psaní mi krásně seděl, osudy charakterů mě zaujaly i na tom malém prostoru, který měly a líbil se mi i humor knihy. Poslední stránka knihy (před doslovem) mě potom velmi dojala.
Tenhle autor je skutečně pozoruhodný. Má dar velmi št'avnatého popisu postav, děje i situace. Mě trochu víc bavil Velikonoční průvod, protože ten byl "holčičí", ale i přesto, že mě prostředí chlapeckého internátu úplně nezajímá, jsem se pobavila. Je to prostě o tom jazyku který používá, né o ději. Je to taková, řekněme 3D literatura. Velmi plastický ,hmatatelný způsob, jak vám naservírovat ten patřičný pocit.
Vzdala jsem to na straně 136 ze 158. Ne, opravdu mě nezajímá, jak "to" dopadne, protože jsem nezaznamenala nic, co by se podobalo příběhu. Buď je ta knížka opravdu úplně o ničem, nebo prostě nemám na Yatese dostatečnou mentální kapacitu...
V této knize jsem se prvně setkal s metodou filmového záběru. Vše je psáno z pohledu vypravěče, který jakoby navštívil školu a zaměřoval se na náhodné postavy. Začne třeba u chlapce jdoucího po chodbě, ten narazí na jiného chlapce a popis se začne věnovat jemu... a takhle se pohybujete po celé škole, a díky tomu poznáváte prostředí Dorsetské akademie. Je to rozhodně zajímavý a především dosti nezvyklý způsob vypravování.
Líbila se mi, myslím, že se autorovi podařilo reálně vykreslit prostředí chlapeckého internátu, jak to tam asi doopravdy chodí :-).
Moc zajímavá, čtivá a poutavá kniha k zamyšlení, snad ještě lepší než Velikonoční průvod, Nouzový východ jsem jen viděla a ten bych asi dala na stejnou úroveň.
Autorovy další knížky
2009 | Nouzový východ |
1966 | Pět druhů osamění |
2009 | Velikonoční průvod |
2010 | Dobrá škola |
2012 | Leto v Cold Spring Harbor |
Po Nouzovém východu velké zklamání... Příběh vesměs žádný a postav tolik, že jsem si nezapamatoval ani jejich jména... Zkusím ještě štěstí s Velikonočním průvodem.