Dobrodružné prázdniny
Jan Jaroslav Fišer (p)
Dobrodružství v Kanadě plné indiánů, kanadské jízdní policie a lupičů. Hrdiny děje knihy jsou dva chlapci, kteří pod vedením seržanta kanadské jízdní tráví prázdniny v srdci divoké přírody. Každý večer jim seržant vypravuje jeden dobrodružný příběh, kde hrdinou je muž, jak má být, i když je mu třeba teprve 15 let. Pod dojmem těchto vyprávění nesmělý a na začátku prázdnin bojácný Artur dospěje během prázdnin v ušlechtilého a statečného mladíka. Nedatováno, vydal V. Šeba cca kolem roku 1935.... celý text
Přidat komentář
Další knížka z edice Knih táborového ohně. Průměrný dobrodružný román, který vlastně v názvu obsahuje značnou nepřesnost neboť se příliš nejedná o dobrodružné prázdniny hochů, jak je v popisu knihy nahoře, protože oběma chlapci se autor zabývá dohromady asi tak na 5 stránkách z celkových 202 stran. Tito v podstatě tvoří jen kulisu vyprávěných příběhů u ohně v podání starého seržanta kanadské jízdní policie. Z několika vyprávěných příběhů stojí za přečtení v zásadě jen ten první, taková jakási kovbojka ze západu. Znalci ovšem poznají napodobeninu románu Stráž na psí skále od E.Fikera. Při srovnání obou románů je jednoznačně Stráž tak o 150 procent lepší a čtivější. Ostatní příběhy, o kapitánu jízdní policie Jimu Pinkertonovi, jsou jakousi slátaninou zběsilého akčního děje, značně neurovnaného a místy logicky a čtivě nesmyslného, takže nedoporučuji druhou část knihy k přečtení. A kdo chce číst první půlku, tomu doporučuji ať raději sáhne po Stráži na psí skále. Myslím si, že tři hvězdy je možná až moc, spíše bych viděl dva a půl. Howgh.
Ideální kniha pro adolescenty :-)
Příběhy pro mládež, kde mohou najít svůj vzor nebo někoho obdivovat a vážit si přírody. Je to takové jednoduché čtení s pěknými příběhy.
Dva chlapci se vydávají na výlet pod vedením seržanta kanadské jízdní. Při cestě, ve které se mají naučiti být dobrými střelci a přežívat v divočině, počítaje naučit se střílet, seržán vypravuje příběhy. O chlapcích se píše jen několik málo stran, kdy plují v lodi a přemisťují se z místa na místo po tamní tvrdé krajině. Příběh začíná několika slovy jak chlapci usilují o to nedat znát na sobě jak slabí oproti kapitánu jsou a dřou se jak mohou. Za to jim každý večer (někdy i při cestě lodí) seržán vypravuje příběhy. První z nich se odehrává na jihozápadě na ranči, kde se mladý rančer snaží přijít na to proč a kde mizí jeho stáda, a ukazuje jak odvážný a silný je ač je mladší než jeho kovbojové. (dosti připomíná příběhy z knihy Tábor vodáků, kde si podobný příběh vymýšlejí chlapci u ohně ) ... Další tři vyprávění se odehrávají u jizdní policie kde v nehostinné zimní krajině vyniká kapitán Pikhert a jako sprváný všemi obdivovaný muž pátrá a chytá zločince a spolu se svým indiánských přítelem dokáží přijít i na nemožně zapeklité případy. Díky podpoře u Indiánských kmenů je velmi bystrý umí číst v přírodě a všichni jej zbožňují. (kluci se díky vyprávění, chtějí stát také hrdiny jako je on). Velmi pěkná knížka!
Anotace je poněkud zavádějící, hrdiny knížky určitě nejsou dva chlapci, ale stateční chlapi, praví zálesáci z kanadské divočiny, kteří se neohroženě staví proti zlu a bezpráví na stranu zákona. Každopádně pěkná dobrodružná knížka.
Autorovy další knížky
1994 | Dobrodružné prázdniny |
1993 | Město všiváků |
1946 | Tábor vodáků |
1937 | Seržán Melody |
1936 | Ďáblův dědic |
Průměrně napsaný který nepřekvapil.