Dobrodružství malého Indiána
Vladimír Šustr
Autor knížky cestoval roku 1938 Jižní Amerikou. Setkal se tam s indiánským chlapcem, který ho překvapil tím, jak dobře dovedl španělsky. Jmenoval se Togo a za nějaký čas se zbavil nedůvěry k neznámému cizinci. Cizinec mu totiž řekl, že je z Československa, a Togo věděl, že odtud byl i jeho věrný přítel Largo. Vyprávěl Vladimíru Šustrovi o Largovi a vylíčil mu všechny zvláštní příhody, které spolu prožili. Togo vyprávěl, jak musel s otcem odejít z rodné indiánské vesnice do města bělochů a jak ustavičně snil o návratu; nesměli se však vrátit dřív, dokud nepomstí Indiána Rawatua, kterého běloši zavraždili. Ale Togův otec spatřoval v běloších neomylné vládce, jimž nelze odporovat. Togo si už nevěděl rady, až se jednoho dne setkal s Largem. Poznal, že našel konečně věrného druha, který se zastane pronásledovaných Indiánů. Largo je však vypovězen ze země a povstání, které vypukne, na postavení nejchudších mnoho nezmění. Nikdo však nedokáže na dobrého Larga zapomenout, a nejvíc se stýská Togovi. Proto vyprávěl tento příběh, proto si znovu připomínal všechny smutné i veselé příhody. A je to poutavé vyprávění, protože Togo skutečně mnoho poutavého prožil. Čtvrté vydání.... celý text
Přidat komentář
Pěkný dobrodružný, ale celkově smutný příběh z prostředí Paraguaye třicátých let minulého století.
Paráda. Hezky se to čte, super příběh, miluju čtení o Indiánech, jejich zvycích a jiných kulturách... moc hezky se mi to čte, ale je to i smutné :(
Nádherná knížka. Dobrodružná, poučná, citlivá, veselá i smutná. Prostě od všeho trochu. Přiznám se na konci jsem brečela jako želva, ale určitě stojí za to si ji přečíst.
Moje oblíbená knížka z dětství, odehrávající se v Paraguay ve 30. letech 20. stol. Už jako dítěti mi vrtalo hlavou, zda postava Larga (podle informace v knize to byl Čech jménem V. J. Lukáš) byla skutečnou historickou postavou, nebo jen románovou fikcí.
Štítky knihy
přátelství Indiáni Jižní Amerika dobrodružství kamarádi dětský hrdina dětská dobrodružstvíAutorovy další knížky
1975 | Dobrodružství malého Indiána |
1967 | Na Opičí řece |
1977 | Jasava |
1973 | Chudý milionář |
1970 | Stezkou smrti |
Četla jsem coby devítiletá přesně toto vydání. Dodnes se vidím, jak sedím na schodech v babičcine chalupě, kde jsem jako školačka trávila každé prázdniny, a hltam stránku za stránkou, držím palce indianovi Togovi i statecnemu Largovi, prožívám povstání v Asuncionu i dilema indiánů kmene Maka, Toguv smutek nad ztrátou přítele, ale i humorné chvilky s Ospalym bobrem a jeho bláznivým koněm. Pravda, trochu mi vadil Toguv sklon k chlubivosti, ale budiž. Autenticky příběh z jihoamerické Paraguaye třicátých let minulého století se značně lišil od klasických indianek.